Antiemperyalist gençlik teröre karşı buluştu

Ezgi Hotalak

Antiemperyalist gençlik teröre karşı buluştu
27 Ekim 2014 Pazartesi 07:53

genclikkurultay
Antiemperyalist Gençlik Kurultayı, empeyalizme karşı birlik, barış ve kardeşlik için toplandı. Kurultayda bölge ülkelerinin kurtuluşu ve teröre karşı birlikte mücadele etme fikri öne çıktı.
TÜRKİYE Gençlik Birliği (TGB), Hatay’da teröre ve gericiliğe karşı dünya gençliği ile bir araya geldiği toplantıda filizlenen emperyalizme karşı uluslararası bir platform kurma fikrinin ilk adımını attı. Dünyanın dört bir yanından gelen gençler, dün Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü Garanti Kültür Merkezi’nde, 3 gün sürecek olan “Uluslararası Antiemperyalis Gençlik Kurultay”ında buluştu. TGB, Arap Öğrenci Birliği, Lübnan Emekçiler Birliği, Venezuela Bolivar Üniversitesi, Al-Aheed Gençlik Örgütü, Filistin Gençlik Örgütü, Güney İsviçre Komünist Partisi ve Al-Zaidi Vakfı’nın birliği ile gerçekleştirilen kurultayın ilk gününde katılım oldukça yoğun oldu. Kurultaya konuk olarak İngiliz Milletvekili George Galloway, Amerikalı Siyaset Bilimci Norman Finkelstain, Iraklı Gazeteci El Zeyd ve Haziran Ayaklanması şehit aileleri katıldı.
Kurultayın açılış konuşmasını TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz şunları söyledi: “Bugün bu salonda emperyalizme karşı savaşan Lenin var, Mao var, Mustafa Kemal var, Gandhi var. Bizler emperyalizmin nihai yenilgisini yaşatacağız. Terör baş belasıdır. Bugün dünyanın en büyük teröristi ABD ve İsrail’dir. Eğer bölge ülkeleri olarak birlikte hareket edersek bölgede terörün köklerini kuruturuz.Biz gençler olarak bizden öncekilerin yapamadığı büyük uluslar arası dayanışmayı örgütleyeceğiz. Birlik, barış, kardeşlik ortamını 21.yüzyılda bizler yatacağız.”
HAZİRAN DİRENİŞİ ŞEHİTLERİNİN AİLELERİ DE KATILDI
Haziran Ayaklanması şehitlerinden Ahmet Atakan’ın babası Ali Atakan, “Çocuğum, ideallerinden dolayı bu ülkenin geleceği için kendini feda etti.  Emperyalizmin aşamadığı kapılardan biri de Antakya’ydı” diye konuştu. Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz da konuşmasında “Karşımda onlarca Ali İsmail var.Ali İsmail artık aydınlık gelecek idealidir” dedi. Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert de şunları söyledi: “ Nerde bir talan varsa, nerde bir işgal varsa orada emperyalizmin parmağı vardır. Abdocan adaletsizlik olduğu için, katliam olduğu için bayrağını alıp öne koşmuştur.”
İngiliz Milletvekil olan George Galloway video konferansında şunları kaydetti: “Şüphem yok ki emperyalizm, dünyaya musallat olmuş en büyük felakettir. Petro-dolar bölgesindeki hükümetler uluslararası emperyalist odakların güdümündedir. Suriye’nin hedef tahtasına oturtulmasının nedeni Baas rejimi değildir.B aas rejiminden daha totaliter gruplar demokrasi getiremez.Suriye’yi bölmek istemelerinin temelinde Suriye’nin Filistin direnişini desteklemesi yatmaktadır.Suriye, siyonizme ilk yenilgiyi tattıran Lübnan direnişinin arkasındaki destekçidir. Beşar Esad, emperyalizmin kendisine dikte ettiği herşeyi reddetmiştir. Suriye ordusunun direnişinin yanında olmak, emperyalizmin politikalarının karşısında olmaktır. Erdoğan, IŞİD, El-Kaide gibi radikal dincilerle içli dışlıdır. Bu vahşi örgütlerin hayatlarını sürdürmeleri Türk hükümetinin destek vermesinin sonucudur. Suriye ordusunun tarihi direnişi sonucu emperyalist politikalar çöpe atılmıştır. Suriye ve Irak’taki anti-emperyalist direniş bütün dünyaya yayılmalıdır.”
BUSH’A AYAKKABI FIRLATAN EL ZEYDİ DE SALONDA
Bush’a ayakkabı fırlatarak ünlenen gazeteci El Zeyd, “TGB’ye böyle bir oluşumun fikrini verdikleri için teşekkür ederim. Sadece bizim mücadelemiz sizin değil, sizin mücadeleniz de bizimdir. Temennim geçen sene Hatay’da başlayan bu oluşumun daha da ileri taşınmasıdır.”
Amerikalı siyaset-bilimci Norman Finkelstein da konuşmasında “İsrail Uluslararası hukuku nasıl ayaklar altına aldığını her seferinde tekrar görüyoruz. Biz burada biraraya gelmiş yoldaşlar, kardeşler olarak uluslararası düzlemde Filistin’e karşı yapılan zulmü anlatsak İsrail’in çocuklara karşı yapmış olduğu katliamları dile getirsek bir süre sonra İsrail’in gerçek yüzü dünya kamuoyu vicdanında mahkum edilecektir. Filistin halkı uzun bir mücadele sonucunda varlığını dünyaya kabul ettirmiş bir halkltır. Dünyanın her yanında bağımsızlık umuduyla yaşayan diğer halklar aydın filistinlilerin yanuna jyer almışlardır. Filistin halkı haklı davasıyla düknya kamuoyu vicadanına seslendiği zaman asıl çoğunluğa ulaşacaktır. İsrail’i, dize getirecek olan Filistin halkının birlikte mücadelesidir. Filistin meselesi çözülmeden bölgesel krizler bitmez. Uluslararası dayanışmayla Filistin’e sahip çıkabiliriz.”
Ezgi Hotalak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.