Ankara Devlet Konservatuarı 78 yaşında!

Opera ve konser şarkıcısı olarak yurtdışında birçok opera yapıtlarında rol alan, sayısız resitaller sunan, bol ödülü bulunan Mesut İktu, Ankara Devlet Konservatuvarı'nın tarihini ve Atatürk'ün sanat devrimlerini Aydınlık'a...

Ankara Devlet Konservatuarı 78 yaşında!
09 Mayıs 2014 Cuma 09:39

adk

Opera ve konser şarkıcısı olarak yurtdışında birçok opera yapıtlarında rol alan, sayısız resitaller sunan, bol ödülü bulunan Mesut İktu, Ankara Devlet Konservatuvarı'nın tarihini ve Atatürk'ün sanat devrimlerini Aydınlık'a anlattı

Prof. Mesut İktu, Ankara Devlet Konservatuvarı'nın yetiştirdiği nadide sanatçılarımız arasında. Ayrıca öğretmen, idareci, çok yönlü bir sanatçımız. İktu'ya 78. kuruluş yıldönümünde mezun olduğu okulu ve tarihçesini sorduk:

Anadolu'nun bağrında bir Batı klasik müzik merkezi kurmak, hangi felsefe ve ideale dayanır?

Atatürk'ün müzik ve sahne sanatları devrimleri, İran Şahı'nı ziyareti sonrasında, Ahmet Adnan Saygun'a verdiği talimatla ve 19 Haziran 1934 Salı akşamı saat 21.30'da icra edildikten sonra başladı. Bu çerçevede yine Atamızın direktifleriyle kurulmuş olan Cebeci'deki Ankara Devlet Konservatuvarı binası, 1924'de Musiki Muallim mektebi olarak kuruldu. Balkonunda 3 M vardır. Burada yetişen müzik öğretmenleri ve sanatçılara, yine Ata'nın önderliğiyle 6 mayıs 1936'da açıldı. Yurtdışından çağrılan ve bu konservatuvarda balenin, tiyatronun, operanın oluşması için her bir bölümün başına gelen büyük hocalar arasında Alman besteci Paul Hindemith de vardır. Ankara Devlet Konservatuvarı (ADK) kurulması için Türkiye'ye davet edildikten sonra yazdığı meşhur "Mavi Rapor" çerçevesinde ADK oluşturuldu. İlk mezunlarını kurulduktan 5 yıl sonra, tiyatro alanında verdi. İlk mezunlar arasında Cüneyt Gökçer, Melek Ökte gibi isimler vardı. Bale ve şan bölümleri daha sonraki yıllarda kuruldu ve mezun verdi.

ADK'nın kuruluşu elbette bir plan ve program çerçevesinde oldu. Hedefi, Atatürk'ün kafasında olan müzik ve sahne sanatlarının oluşturulması ve oradan mezun sanatçıların ileride kurulacak olan kurumlarda görev yapmak üzere müzik ve sahne sanatlarının Türkiye genelinde halkla buluşması, yaygınlaştırılması ve benimsenmesiydi. Netice olarak halkın bu yüksek kültürlerden yararlanmasıydı.

Anadolu'dan güzel sesli öğrenciler alındı

Kuruluşunda, Ankara ve çevresinden nasıl tepkiler gelmişti?

Önce, Ankara civarından öğrenciler ADK'da eğitim için müracaat ettiler. Daha sonra yapılan grup çalışmalarıyla Anadolu'nun birçok ili ve ilçesi gezildi, oradan yetenekli, opera için güzel sesli öğrenciler toplandı. Burada önemli bir nokta, okulun yatılı olmasıydı. Öğrenciler giyim kuşam, yeme içme, kitaplıktan yararlanma gibi hizmetleri ücretsiz alıyorlardı. Ve okulun geniş kitaplığından nota vb. yararlanıyorlardı. Daha sonra kurulan sahne sanatları kurumlarında da görev alarak mecburi hizmetlerini ödemiş oluyorlardı. Tam bir Sovyet modeliydi.

Siz kaçıncı dönem mezunsunuz?

Ben 33. dönem mezunuyum. Yani, 1966 yılında Dernek Başkanı'ydım. 30. yıl dergisi çıkarmıştık. 1970'de okulun kuruluşunun 33. yılında mezun oldum.

TÜSAK belirsizlik getirdi

Çevrenin bu okula ve mesleğe tepkisi nasıldı? Saygınlığını yerleştirmişti herhalde...

Çevrenin tepkilerini şöyle görebiliriz: ADK kurulduğu yıldan beri Türkiye'nin kültür sanat yaşamında Batı'ya açılan penceresi olmuştur. Aydınlık düşünmenin, sanatla iç içe olmanın, geniş halk kitlelerince benimsenmesinin önemi gittikçe artmıştır. Bugünlere gelindiğinde ise, sadece benim iki dönem müdürlüğünü yaptığım MSGSÜ Devlet Konservatuvarı'nın bütün bölümlerine giriş için büyük bir izdiham yaşanmaktadır. Örneğin, 13 kişinin alınacağı tiyatro bölümüne 70'e yakın genç başvurmaktadır. Operaya ise, kontenjan 10 olmasına karşın her yıl 200'e yakın öğrenci başvurmuştur. Ancak günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan ve TÜSAK denilen yasayla ülkemizde ne zorluklarla kurulmuş ve bugünlere gelinmiş sahne sanatları kurumları ve konservatuvarlar belirsiz bir bekleyiş içindedir.

ADK'nın kuruluşu Hıdırellez'e denk geldi

Anadolu folklorü ve Hıdırellez geleneği ile Batı müziği nasıl çakıştı?

Hıdırellez ile ADK kuruluş tarihinin çakışması tamamen bir raslantı. Ancak Anadolu'daki bu güzel gelenek çerçevesinde ve Hıdırellez'i anmak için sahne sanatları kurumları ve konservatuvarlar özel konser ve gösteriler düzenlemektedir. Çünkü, Saygun Hocam'ın dediği gibi "Bu toprağın müziğinin çekirdeği çok seslendirilecek eserlerde kullanılması bir sanatsal yasa olmalıdır."

Füsun İkikardeş


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.