Anıtkabir tehdit altında

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Anıtkabir'in IŞİD tehdidi altında olduğu uyarısında bulundu. Atilla Kart, IŞİD isimli örgütün Konya'da ulaştığı boyutları inceleyip bir rapor yayınladı. Kart, "IŞİD'in Türkiye'deki...

Anıtkabir tehdit altında
30 Ağustos 2014 Cumartesi 00:52

anitkabirtehdit

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Anıtkabir'in IŞİD tehdidi altında olduğu uyarısında bulundu.

Atilla Kart, IŞİD isimli örgütün Konya'da ulaştığı boyutları inceleyip bir rapor yayınladı. Kart, "IŞİD'in Türkiye'deki hedefleri ve Hükümetin tavrı" başlıklı raporunda; Anıtkabir, Mevlana Müzesi ve Hacı Bektaşi Veli Türbesi gibi merkezlerin IŞİD tehdidi altında olduğu uyarısında bulundu. Kart ayrıca, Konya'da gençlerin emniyetin tanıdığı hocalar tarafından "cihad" adı altında yönlendirildiğini söyledi.

İşte o rapor:

(I) N...Kitapevinde; M..., U.B, İ.K, S.Y, B.M, isimli Hocalar gençleri toparlayıp "Cihadın" anlam ve önemini anlatıyorlar. Bu yolla kendilerine ulaşılan kişi sayısı Konya ve civarında 3 bin kişiye ulaşmış durumdadır. Cihanbeyli'den 17 kişi katılmış olup , 8'i ölmüştür. Hadim'den 12, Bozkır'dan 50 kişi IŞİD saflarındadır. Konya Çayırbağı'ndan 12 kişi katılmış, 6'sı ölmüştür. Karadiğin Köyünden katılanlardan 10 kişi ölmüş durumdadır.

Bu gençleri eğiten, "Cihad" adı altında yönlendiren Hoca'lar ismen Emniyet tarafından da bilinmektedir. İstanbul'da toplantılar tertipleyip, açık havada bayram namazı kılıp, "Cihada" diye bağıranlar ; Konya'da Hocacihan'da "Hicret'e gidin" diye gösteri yapıyorlar. Konya'da her Cumartesi akşamı "T..... Dergisi" nin sorumluluğunda toplantılar yapılmaktadır. Eğitim merkezinin Dershaneler Sokağında olduğu ifade edilmektedir.

Bu toplantılardan Emniyet'in haberi vardır. Altınapa Barajı civarında bayram namazı kılınmıştır. Siyah renkli 2 bayrak arasında bu namaz kılınmıştır. 29-30 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılan faaliyetlerden söz ediyorum.

n Konya ağırlıklı olarak, Hoca'lar eliyle silah ticareti yapıldığı, toplanan paralar ve silahların IŞİD'e aktarıldığına dair daha evvelden de kamuoyuna yansıyan bilgilerin olduğu bilinmektedir.

Kilis üzerinden , bu gençler Suriye'ye geçirilmektedir. Yapılan propagandalarda; Kabe yıkılacak, İstanbul alınacak denilerek; Anıtkabir, Mevlana Müzesi ve Hacı Bektaş Veli Türbesi hedef alınarak; Türkiye'nin kafir memleket olduğu propagandası dile getirilmektedir.

*****

--Konyalı Aileler, evlatlarından korkar hale geldiklerini ifade etmektedirler.

18 ila 35 yaş arasındaki bu çocuklara 3-4 ay eğitim verilip, Suriye'ye savaşa gönderiliyorlar. Şu anda Gaziantep'te, Kilis'te, Urfa Ceylanpınar hastanelerinde 600'e yakın yaralı var.

Konya Emniyeti'nin bu süreci bildiği halde, icrai anlamda bir tedbiri almadığı görülmektedir.

Aileler; "....Hiçbir ata, evladını ateşe atmaz. Biz de evladımızı ateşe atmak istemiyoruz. Evlatlarımıza sahip çıkın .... Herkes kendinden korktuğu için konuşamıyor.....Bizim adımız geçmesin, bunlar Allah korkusu olmayan insanlar..." diyerek toplumu uyarmakta, Devletten yardım beklemektedirler.

*****

-- Hükümetin silah ve mühimmat sevkiyatı konusundaki politikalarını, Suriye'deki çatışmalara dahlini bu aşamada tartışmıyoruz. Bunun ötesinde yaratılan bir iklimden söz ediyoruz. Bu iklim sonucundadır ki, gençlerimiz "Cihada" gidiyoruz duygusuyla, eğitilmekte ve silahlandırılmaktadır. Devlet ise, bu sürece müdahale etmemektedir.

Önleyici uygulamalar ve istihbari çalışmalar yapmak konusunda, Devletin zaafiyet ve ihmal içinde olduğu görülmektedir.

n Türkiye'nin güvenliği ve toplumsal barışını tehdit eder hale gelen bu süreçteki kritik bir kaygıyı, şimdiden kamuoyuyla paylaşmak ve Hükümeti uyarmak ihtiyacını görüyoruz;

IŞİD terör örgütünün; terör ve sabotaj amacıyla Anıtkabir, Mevlana Müzesi ve Hacı Bektaş Veli Türbesini hedef alan saldırı hazırlıkları içinde olduğuna dair iddialar kamuoyunda dile getirilmektedir. Bazı televizyon programlarında bu yöndeki iddia ve bulgular somut olarak anlatılmıştır.

Bu açıklamalar ışığında, kamuoyu huzurunda 2 konuda

Hükümeti bir kez daha uyarma gereğini duyuyoruz;

(I) Bu 3 Merkezin; Türkiye'nin ulusal ve kurucu değerleri, moral ve inanç değerleri yönünden önemi ve vazgeçilmezliği açıktır. Bu alanlara yönelik olarak gerçekleştirilebilecek saldırıların toplumsal sonuçları ve yaratacağı tahribatı tasavvur etmek istemiyoruz. Hükümetin, ulusal ve toplumsal konulardaki duyarsızlığı bilinmektedir. Bunun çok örneği vardır. Bu sebeple, şimdiden başta sözü edilen 3 Merkez olmak üzere; Türkiye'nin tarihi, ulusal ve kültürel değerlerinin korunması konusunda, Hükümeti, gerekli önlemlerin alınması için şimdiden uyarıyoruz.

(II) Ayrıca, Konya'da IŞİD ağırlıklı bir yapılanmanın aleniyet kazanmış olmasına ve bu yapılanmanın 2 yıldan bu yana faaliyetini sürdürdüğü bilinmesine rağmen ; örgüte yönelik olarak, istihbari ve adli çalışmalar neden yapılmamaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.