‘Andıç’ sitelerinin parasını AKP Hükümeti ödedi -(TAMAMI)

Son savunmasını yapan E.Korgeneral Mehmet Eröz AKP Hükümeti’nin Genulkurmay’ın kurduğu ve 10 yıldır işlettiği sitelerden haberdar olduğunu vurgulayarak ‘Sitelerin parasını ödeyen Hükümet şimdi...

‘Andıç’ sitelerinin parasını AKP Hükümeti ödedi -(TAMAMI)
27 Mayıs 2013 Pazartesi 17:56

Emekli Korgeneral Mehmet Eröz, Ergenekon davasındaki son savunmasında “Genelkurmay Karargahı’nı terör örgütü olarak gösteren tabloyu Türk halkına hiç kimse kabul ettiremez. Bu tabloya bakan herkes bu davada yargılananın TSK olduğunu ve bunun ancak siyasi bir dava olabileceğini görecektir” dedi.

Ergenekon davasının dünkü duruşmasında davayla birleştirilen İnternet Andıcı dosyası sanıklarından emekli Korgeneral Mehmet Eröz, emekli Albay Sedat Özüer ve emekli Albay Cemal Gökçeoğlu son savunmalarını yaptı.

Korgeneral Mehmet Eröz, Genelkurmay Karargahı’nın şemasını mahkemeye gösterdi ve 11 komutandan 7’sinin tutuklu olduğunu kaydetti. “Genelkurmay Başkanı ve Genelkurmay 2. Başkanı ile birlikte Genelkurmay Karargahı’nın büyük çoğunluğu terör örgütü üyesi olarak yargılanmaktayız” diyen Eröz, “Sanıkların hepsi Genelkurmay Karargahı’nda çalışan personeldir. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nden atama yoluyla gelmişlerdir. Aralarında sadece yasal hiyerarşik bağ mevcuttur. Bunun dışında herhangi bir yasadışı ilişki bulunmamaktadır. Bu suçlamalarla görev yaptığım dönemdeki Genelkurmay Karargahı, adeta suç işlemiş bir örgüt durumuna sokulmaktadır” dedi.

‘Türk Milleti biliyor’

Eröz, şemayı göstererk şunları söyledi:

“Genelkurmay Karargahı’nı terör örgütü olarak gösteren bu tabloyu Türk halkına hiç kimse kabul ettiremez. Bu tabloya bakan herkes bu davada yargılananın ben, arkadaşlarım ve komutanlarım değil, TSK olduğunu ve bunun ancak siyasi bir dava olabileceğini görecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kurumlarından olan TSK’nın böyle bir dava ile yargılanarak, itibarsızlaştırılmasından kimlerin fayda sağladığını Türk Milleti çok iyi bilmektedir” dedi ve Mahkeme Heyeti’ne “Sanırım sizler de farkındasınız” diye seslendi.

Mütalaadaki tüm suçlamaları reddettiğini belirterek “Hiçbir zaman yasadışı bir yapılanmanın içinde yer almadım” diye konuştu.

‘AKP haberdar’

Yasa ve yönergelere uygun olarak Milli Güvenlik Kurulu kararlarını ve hükümetin direktifleri doğrultusunda hareket ettiklerini dile getiren Eröz “İmzasız, sahte bir ihbar mektubuna itibar ediliyor ancak, Korgeneral rütbesine kadar 45 yıl süreyle TSK üniformasını şeref ve gururla sırtında taşımış şahsıma, tanık ve belgelerimize inanılmıyor” dedi. Eröz, AKP hükümetinin Genulkurmay’ın kurduğu ve 10 yıldır işlettiği sitelerden haberdar olduğunun altını çizerek “Bu sitelerin kurulması hükümetin izni ile gerçekleşti. Parasını hükümet verdi. Şimdi hükümet, Genelkurmay faaliyetinden hiç haberi yokmuş gibi davranıyor. Bu nasıl devlet sorumluluğu?” diye sordu.

Cuntacılar

Bilgi Destek Daire Başkanlığı’nın göreve başlamasından 1 yıl sonra kendi sorumluluğundan alınarak Genelkurmay Genel Sekreterliği’ne bağlandığını ifade eden Eröz, “Bu durumda İnternet Andıcı belgesinin orijinalinin neden 5 yıl beklemeden imha edildiği Genelkurmay Başkanlığı’na sorulmalıdır. Çünkü cuntacılar hâlâ orada görev yapıyor demektir” dedi.

Büyük bir çark

Emekli Albay Sedat Özüer de son savunmasında Genelkurmay Şeması’nı hatırlatarak, “Genelkurmay Başkanlığı’nda yaklaşık bin kişi çalışıyor. Bir ihbarcının o koridorda ‘o ona selam verdi’ benzeri söylemlerine kulak verirseniz buraya bin kişiyi getirebilirsiniz” dedi.

‘Tasfiye için içeri alındık’

Mahkemenin kanunlara ve delillere bakarak karar vermezse Türkiye’de kimsenin güven içinde olamayacağını vurgulayan Özüer, açılım sürecindeki AKP’nin akil adamlar heyetinde yer alan Vedat Bilgin’in “Böyle tasfiyeler yapılmasaydı bugünlere gelemezdik. Burada çözüm sürecini tartışamazdık” sözlerini de atıf yaparak “Demek ki bunun uğruna içeri alındık” diye konuştu.

‘Başbakanlık direktifiyle...’

Emekli Albay Cemal Gökçeoğlu da son savunmasında hakkındaki suçlamaları kesinlikle kabul etmediğini belirtti. Suçlama konusu internet sitelerinin Genelkurmay Başkanlığı’nca yasal olduğunun belirtildiğini ve Başbakanlık direktifleri doğrultusunda işletildiğini ifade eden Gökçeoğlu, sitelerin bütçesinin de Milli Savunma Bakanlığı tarafından sağlandığını anlattı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.