Ali Özgündüz: Taksim’den vazgeçilemez

Sorularımızı yanıtlayan CHP İstanbul milletvekili Ali Özgündüz, 1 Mayıs öncesi olduğu gibi Taksim talebini doğru bulduğunu yineledi. Taksim’i iktidarın yumuşak karnı olarak gören Özgündüz, Kadıköy’deki kutlamaların ise...

Ali Özgündüz: Taksim’den vazgeçilemez
05 Mayıs 2014 Pazartesi 12:28

ozgunduztaksim

Sorularımızı yanıtlayan CHP İstanbul milletvekili Ali Özgündüz, 1 Mayıs öncesi olduğu gibi Taksim talebini doğru bulduğunu yineledi. Taksim’i iktidarın yumuşak karnı olarak gören Özgündüz, Kadıköy’deki kutlamaların ise amacına ulaştığını sözlerine ekledi. İşte Özgündüz’e 1 Mayıs sorularımız ve cevapları:

İktidar Taksim’den korkuyor

- 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyenlerin hedefi neydi. Taksim’de kulamak isteyenler amacına ulaşabildiler mi?

Taksim 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın kutlanması açısından sembolik anlam taşıyor. Oradaki kutlamaların yasaklanması kanunlara aykırıdır. Taksim’den vazgeçilemez. 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması talebi meşru ve doğru bir talepti. Bu nedenle kutlamanın Taksim’de gerçekleşmemesi için bu kadar yoğun güvenlik önlemleri alındı. 40 bin polis 50 TOMA görevlendirdiler ki o meydana insanlar çıkamasın. Halkın gözünden uzak, Yenikapı’da, nerede yaparsanız yapın diyorlar. Dolayısıyla oranın anlamlı olduğunun bir göstergesi, hükümetin oraya karşı gösterdiği reaksiyondan da belli. Amacına ulaşamadı. Polis çok şiddetli şekilde müdahale etti, buluşma gerçekleşmedi. Ama amacına ulaşılamaması Taksim talebinden vazgeçilmesi anlamına gelmiyor. Her sene Taksim talebi dile getirilecektir.

- Kadıköy’de de 1 Mayıs kutlaması gerçekleşti. Kadıköy buluşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz. O meydandakiler amaçlarına ulaştı mı sizce?

Kadıköy’deki kutlama Taksim’e alternatif olarak görülemez. Taksim’e çıkılamayacağından, daha rahat ortamda kutlanması için, orada şenlik havasında gösteri düzenlendi. Bütün insanların bir noktaya, özellikle Taksim’e yığılmasını istemek haksızlık olurdu. Dolayısıyla polis şiddetine maruz kalmak istemeyenler Kadıköy’ü tercih ettiler. Kadıköy’deki toplantı amacına ulaşmıştır. Ancak oradaki insanlar bile 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması yönünde görüşlerini dile getirdiler. Biz burada kutladık, bundan sonra Taksim’den vazgeçelim diyen insanlar değil, onlar da 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen ancak polis şiddetinden ötürü Kadıköy’ü tercih eden insanlar. Onları da tebrik ediyoruz.

- 1 Mayıs’ta vatan bütünlüğü, milli bayrak, İstiklal Marşı gibi konular yıllardır olduğu gibi bu sene de tartışmalar arasındaydı. Sizce doğru tavır ne olmalı?

Gerek 1 Mayıs İşçi Bayramı olsun, gerek 19 Mayıs ve diğer milli bayramlar olsun, halkın meydanlara çıktığı günlerde mutlaka bayrak olmalıdır. Bayrak bizi birleştirir, 1 Mayıs’larda da bayrak olmalıdır. Milli olunmadan solcu olunmaz. Bu ülkeyi sevmeden, bu ülkenin emekçisini, işçisini sevemezsiniz. Bu ülkenin milli marşı, bayrağı mutlaka alanlarda olmalıdır.

- Gezi Parkı direnişinde alanlara çıkan milyonları, geride bıraktığımız 1 Mayıs’ta göremedik. Daha çok örgütlü insanların katıldığı eylemler oldu. Halk hareketi açısında gerileme mi var?

Hayır, halk geçen yıl başlayan Haziran ayaklanmasında, hükümetin bütün uygulamalarından, faşist baskılarından rahatsız olan herkes birarada. Ama bu 1 Mayıs’ta sendikalar bir arada değildi. Çeşitli sendikalar farklı alanlardaydı. Dolayısıyla birlik oluşmadı, o nedenle halk desteği olmadı. Halk herkes buradan bir rant sağlamak istiyor, ben burada yokum dedi. Halk samimi hareketlere kendiliğinden katılıyor.

- 1 Mayıs’ın ardından nasıl bir süreç bizi bekliyor?

1 Mayıs gösterdi ki AKP gittikçe totaliter bir rejim kurma özleminde. Kendisine karşı geleni şiddetle susturmaya çalışıyor. Tarihte diktatörler çıkmış halka şiddet uygulamış ama hiçbiri ayakta kalmamıştır. Bayramda halka zorbalık uygulayanların ayakta kalması sözkonusu olmaz. Halk kendi egemenliğine sahip çıkacaktır. Mücadeleye devam.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.