‘Alevilerin tabanı Öcalan’lı açılıma soğuk -(TAMAMI)

3. Büyük AIevi Kurultayı dün gerçekleşti

‘Alevilerin tabanı Öcalan’lı açılıma soğuk -(TAMAMI)
12 Mayıs 2013 Pazar 22:46

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Büyük Alevi Kurultayı yapıldı. Yapılan konuşmalarda ve sonuç bildirgesinde Alevileri açılıma çekme gayretine tepki vardı

3. Büyük Alevi Kurultayı Ankara’da yapıldı. Kurultay açılış konuşmalarının ardından okunan sonuç bildirgesiyle sona erdi.

Anadolu Gösteri Merkezi’nde düzenlenen 3. Büyük Alevi Kurultayı saygı duruşu ve semahlarla başladı. Kurultaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ile BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın da aralarında bulunduğu milletvekilleri de izledi. Saygı duruşu öncesinde Atatürk adı anılınca bütün salonun uzun süre alkışlaması dikkat çekti.

Taban açılıma itibar etmiyor

Konuşmalarda Alevileri “Öcalanlı açılıma çekme” gayreti öne çıkarken, örgütlerin tabanının bu çabalara itibar etmediği görüldü. Konuşmalar sırasında salonun boşalması dikkat çekti. Kurultayın açılış konuşmasını yapan Hacıbektaş Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy’un “Bu süreç içinde başlanan siyasi görüşme trafiği bir dizi olumlu sonuç getirdi. Ne yazık ki uzun yıllar boyunca savaşan grupların bu durumu kabullenmeleri kolay değil. Hala savaşmak isteyen kişiler var. Barış ortamı ve Kürt sorunun çözümüne yönelik başlamış olan süreç aynı zamanda anayasanın değiştirilmesi ya da yeniden yapılması süreciyle iç içe giriyor. Bu süreç, ülkemizin kısıtlı demokrasisini daha ileri bir çerçeveye taşıma potansiyelini taşıyor” sözleri birçok kişi tarafından eleştirildi.

İzzettin Doğan’a tepki

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ise akil İzzettin Doğan’a yüklendi. Geçmez, “Sen Sivas’ta ülkücülerle birlikte Madımak Oteli önüne gelirken biz devrimcilerle, emekçilerle, ötekilerle, ezilmişlerle orada coplanıyorduk.

Aleviler asla iktidarların güdümünde olmayacaktır. Kimden ne aldığını bilmiyorum ama bildiğimiz bir şey var ki her iktidar çarkının adamısın. Her iktidar çarkının adamı olmaya devam edeceksin. Bu da senin iki yüzlülüğün olacak” şeklinde konuştu.

Turan Eser, AKP ve tarikatların aklıyla Türkiye’nin sorunlarının çözülemeyeceğini bildirdi. Alevilerin mayın eşeği olmayacağını kaydeden Eser, Pir Sultan Abdal duruşu sergilenmesini istedi. Dersim Derneği Başkanı Yaşar Kılavuz ise Seyit Rıza’yı savundu. Kurultayda açılıma destek veren konuşmalar izleyiciler tarafından fazla itibar görmedi. Bu tür konuşmalar sırasında salonun büyük ölçüde boşaldığı görüldü.

Öcalan’ın açıklaması kaygıyı arttırdı

3. Büyük Alevi Kurultayı sonunda yayınlanan sonuç bildirgesinde şu ifadeler öne çıktı:

“Barış süreci ancak bizim varlığımızla ete kemiğe bürünür. Hükümetin süreci istihbari bir operasyon gibi yönettiği aşikardır. Bu durumu da hedeflerini dikte ederek ülkenin dört bir yanına yolladığı Akil Adamlar üzerinden bir toplumsal uzlaşma süreci olarak pazarlamaktadır. Bizler Alevilerin terörle ilişkilendirilmesi gayretlerinin, barış sürecini baltalamaya çalışanların, PKK içindeki Alevi gruplar olduğu iddialarının birden bire öne çıkarılmasının anlamını kavrayabiliriz. Bu girişimler Alevi toplumunu kaygıya sürüklemektedir. Abdullah Öcalan’ın 2013 Nevruzu’nda okunan mesajındaki İslam kardeşi vurgusunun bu kaygıyı daha da genişlettiği açıktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.