ALEVİLER UYARDI -(TAMAMI)

'Cumhuriyetle hesaplaşmaya Aleviler asla müsaade etmez'

ALEVİLER UYARDI -(TAMAMI)
09 Mayıs 2013 Perşembe 18:08

Aleviler, “Barış, Anayasa ve Alevilerin Sorunları”nı görüşüp yol haritası belirlemek üzere Ankara’da büyük kurultay toplayacak. Daha önce binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen “Büyük Alevi Kurultayı”nın üçüncüsü bu yıl 12 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak. Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı öncülüğünde gerçekleşecek olan Kurultay’da “çözüm süreci”, yeni anayasa ve Alevilerin sorunları ele alınacak. Kurultay öncesi Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez sorularımızı yanıtladı.

Aleviler, AKP Hükümeti’nin adına barış dediği açılım sürecine nasıl bakıyor?

- Türkiye’nin barış içerisinde yaşaması Alevilerin en büyük isteği. Kendi inançlarının da gereğidir bu. Ancak hükümetin tavrını anlamakta zorluk çekiyoruz. Bir yandan barış diyor diğer yandan Türkiye’de bir sürü gazeteci, yazar, aydın yıllardır cezaevlerinde. Bu çok çirkin bir durum ve barışın olmayacağının da bir göstergesi.

Elbette Türkler, Kürtler, Süryaniler Türkiye’yi oluşturan bütün etnik yapıların kendilerini temsil etmeleri, kültürlerini yaşamları kaçınılmaz bir şeydir. Biz Alevilerin demokrasiye bakış açısı, laikliğe bakış açısı budur. Bir yandan demokrasiden, laiklikten bahsedeceğiz, bir yandan da bunları sadece kendimiz için kullanacağız.

Sadece çoğunluğu temsil edenler için kullanacaksak bu ikilemdir. Türkiye’de barış ancak ve ancak toplumsal bir barış olursa bir değeri vardır.

Başkanlık sistemi

AKP’nin Başkanlık sistemi isteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Parlamenter sistemin Türkiye’de mutlak şekilde var olması Alevilerin ana isteğidir. Hükümetin sunduğu başkanlık sistemine baktığımızda bir diktatörlük görünüyor. Başkanlıktan ziyade yeni Osmanlı zihniyetiyle ve hevesiyle hareket ediyor. Ancak parlamenter sistemi de bu şekliyle istemiyoruz. Bu siyasi partiler yasasıyla parlamenter sistem olmaz. Dünyanın hiçbir yerinde yüzde on barajı yok. 12 Eylül anayasasıyla yüzleşmek istemiyorlar.

TC’yi kaldırmak

Milli bayramlar yasaklanıyor, resmi kurumlardan T.C. ibareleri çıkartılıyor...

- Kimse Cumhuriyetle hesaplaşmasını Aleviler üzerinden yapmasın. Aleviler buna müsaade etmezler. Milli bayramları yasaklamak, devletin isminin kısaltmasının kaldırılmasını siyasi bir oyun olarak görüyorum. Biz Türkiye Cumhuriyeti’yiz, başka bir cumhuriyet değil. Bunu devlet dairelerinden kaldırmak toplumu germekten başka hiçbir işe yaramaz. 19 Mayıs’ı, Cumhuriyet bayramlarını yasaklamak doğru bir mantık değil. Bugün Kutlu Doğum haftaları yapılıyor. Bu sadece Diyanet İşleri Bakanlığının ürettiği bir şey.

Hiçbir İslam ülkesinde Kutlu Doğum Haftası diye bir şey yok. Üstelik Hz. Muhammed’in doğum tarihi eski tarihe göre sürekli on gün öne gitmesi gerekir. Ancak sürekli 23 Nisan haftasına denk getiriliyor. Bu durum da devletin buradaki niyetini gösteriyor.

‘Kirli savaşın tarafı olmayız’

Alevi Kurultayı düzenlemeye hazırlanıyorsunuz. Bu kurultayda ne konuşulacak?

- Bu yaptığımız 3. Kurultay olacak. Birincisi hükümetin Alevi açılımlarına yönelik bir kurultaydı. İkincisi Anayasa’ya ilişkindi. Aleviler anayasadan ne bekliyorlar o konuşuldu. Bu yılki Kurultayımızda da Barış, Anayasa ve Alevilerin sorunları olacak.

Hükümete yakın medyadan izlediğimizde Alevilerin barış taleplerini farklılaştırma ve yıllardır sürdürdükleri kirli savaşın bir tarafına Alevileri koyama isteği görülüyor. Aleviler bu ülkede nasıl bir barış istediklerini konuşacaklar. Bu Meclis Türkiye’nin çoğunluğunu temsil etmiyor. Anayasa yapamazlar. Ama biz anayasada neler istiyoruz onu konuşacağız.

‘Alevi taleplerinin tersini yaptılar’

Alevilerin sorunları Türkiye’nin en can alıcı sorunlarından bir tanesi. Kurultayda Türkiye’nin daha laik daha demokratik bir ülke olabilmesi için vazgeçemeyecekleri değerleri sayacaklar. Anayasadaki laiklik bizim için önemli bir değerdir. Cumhuriyet içerisinde yaşamak önemlidir. Özellikle Alevi açılımından sonra sorunlarımız daha da arttı.

Alevilerin talepleri neyse, bu taleplerin tam tersi yapıldı. ‘Zorunlu din dersleri kaldırılsın’ diye talep ettik 3 tane din dersi geldi. Neredeyse bütün okulların müdürleri imam hatip çıkışlı. Devlet tamamen laik olmalı. Üç gün önce Maltepe’de Alevilerin evleri işaretlendi. Altına da ‘ölüm’ yazıldı. Birkaç gün önce de Adana’da yaşandı.

Özellikle Arap Alevilerinin yaşadığı bölgede Özgür Suriye Ordusu tarafından bildiriler dağıtıldı. Sıra size gelecek, sizi katledeceğiz diye. Hükümet bunlarla ilgili herhangi bir şey yapmıyor. 12 Mayıs’da düzenleyeceğimiz Büyük Alevi Kurultayı’nda bunlar konuşulacak.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.