‘Aleviler açılımı aldatmaca olarak görüyor’ -(TAMAMI)

Alevi açılımıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Cem TV Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Geçer, AKP Hükümeti’nin Alevilerle ilgili politikalarını eleştirdi. Alevilerin, açılımı samimi görmediklerini anlattı

‘Aleviler açılımı aldatmaca olarak görüyor’ -(TAMAMI)
29 Haziran 2013 Cumartesi 17:16

Bertolt Brecht’in Türkçeye çevrilen

Cem TV Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Geçer, AKP Hükümeti’nin yeniden gündeme getirdiği Alevi açılımıyla ilgili Aydınlık’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçer, “Aleviler bir aldatmaca olduğuna inanıyorlar. Açılımla Başbakan’ın Alevi oylarını almaya çalıştığını düşünüyorlar. Bir oy devşirmesi yapılmaya çalışıldığını fark ediyor ve hissediyorlar” dedi.

- Alevi açılımı ilk olarak 2009 yılında gündeme getirilmişti. Ancak o dönemden beri hiçbir somut adım atılmadı. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- 2009’da bir Alevi çalıştayı gerçekleştirilmişti. Alevi kesiminden çok önemli isimler, çok önemli dosyalar ve raporlar hazırlamışlardı. Bu raporlar seçim sürecine kadar Başbakan’ın önüne gitti; seçimden sonra bir daha gündeme getirilmedi. 2011 yılına kadar sürdürülen bu çalışmanın tek bir maddesi bile hayata geçmedi.

- Başbakan Tayyip Erdoğan, son mitinglerinde yeniden Aleviler hakkında yorumlar yapmaya başladı. Bunun sebebi nedir?

- Sayın Başbakan mitinglerde önce mezhep çatışmasından bahsetmeye başladı. Ardından “Alevi kardeşlerimizle Sünni kardeşlerimizi birbirine düşürüyorlar” demeye başladı. Aleviler için “Bu oyuna gelmeyin” dedi. Sonrasında da Alevi açılımı konusunu gündeme getirdi. Bir anlamda ağzından baklayı çıkardı. Çünkü bunun ön hazırlığını yaptığı belliydi.

‘Samimi görmüyorlar’

- Aleviler, açılıma nasıl bakıyor?

- Aslında kimsenin net bir Alevi açılımı beklentisi yok. Aleviler bugün kendi Cemevlerinde ibadet ediyorlar, cemevlerini ibadethane olarak görüyorlar. Cenazelerini buradan kaldırıyorlar, ibadetlerini her Perşembe burada yapmaya devam ediyorlar. Ancak kendi bütçeleriyle kendi imkanlarıyla son 600 yıldır yapıyorlar, Yavuz Sultan Selim’den sonraki süreçte hep böyle yapıldı. Aleviler burada bir aldatmaca olduğuna inanıyorlar. Açılımla Başbakan’ın Alevi oylarını almaya çalıştığını düşünüyorlar. Bunun için de Alevi açılımı meselesini çok samimi görmüyorlar.

‘Para vermekle olmaz’

- Alevi açılımı sizce nedir peki?

- Alevi açılımı meselesi dedelere para vermek, cemevlerine üç beş kuruş vermek, din kitaplarında bir iki sayfa Alevilikten bahsetmek ya da Tunceli’de Nevşehir’de yapılacak üniversitelere Pir Sultan Abdal’ın, Hacı Bektaş Veli’nin isimlerini vermek değil, çok daha geniş kapsamlı bir mesele. Aslında Alevilerin genel beklentisi sadece kendileriyle ilgili de değil. Genel beklentileri Anayasa’nın gereği olan din ve vicdan özgürlüğü meselesinin ya da temel hak ve özgürlüklerin hayata geçirilmesidir. Temel hak ve özgürlükler bütün herkesin inancını eşit koşullarda yerine getirmesini kapsıyor.

- Ama Erdoğan’ın açıklamaları tam tersine “Cemevleri ibadethane değil” şeklinde. Alevi açılımını gündeme getiren iktidar, cemevlerini ibadethane olarak görmediğinde bu bir çelişki yaratmıyor mu?

- Zaten iş burada sekteye uğruyor. Sayın Erdoğan bir yandan 2 üniversiteye Alevilerin çok değer verdiği kişilerin ismini vereceğim diyor, öbür taraftan 3. köprüye Yavuz Sultan Selim ismini vereceğim diyor. Cemevlerini ibadethane olarak görmüyor. Ama “Cemevlerine bir vakıf kurup yardım edeceğiz” diyor. “Devletten pay ayıracağız” diyor. Bunlar altı boş ifadeler. Öncelikle temel hak ve özgürlükler bağlamında o ifadelerin çok daha net, herkesi kapsayan bir yapıya büründürülmesi gerekiyor.

Bölücülük ifadesi

- Başbakan “Reyhanlı’da 53 Sünni vatandaşımız şehit edildi” dedi. Aleviler, buradaki “Sünni” vurgusunu nasıl karşıladı?

- Bu çok büyük bir bölücülük ifadesidir aslında. Toplumsal bölünmeye işaret eden bir ifadedir. Kimse oradaki ölen vatandaşların Sünni mi Alevi mi olduğunu düşünmedi ya da onunla ilgili bir soru da sorulmadı. Ama nedense Başbakan, “53 Sünni vatandaşımız öldü” dedi. Orada bir ayrışma yaratmaya çalıştı. Bence bunu bir gaf olarak kabul etmek lazım. Aksi takdirde çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.