AKP’yi yıkacak formül: BİRLİK

Başta CHP ve MHP olmak üzere, parlamento dışındaki İşçi Partisi ve diğer muhalif parti ve hareketler ana amaçları demokrasi ve çağdaşlık olan güçlerle birlikte hükümet seçeneği olabilir

AKP’yi yıkacak formül: BİRLİK
01 Eylül 2013 Pazar 18:33

KEMAL ANADOL ESKİ CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ

AKP iktidarı hangi güçle yıkılabilir?

AKP iktidarı elbette halkın gücü ile yıkılacaktır. Bu tarif muğlak görünse de gerçek, AKP’den hoşnut olmayan herkesi kapsamaktadır. Yani;1923’te kurulan çağdaş, demokratik ve laik Cumhuriyeti bu gün düştüğü durumdan kurtarmak isteyenler, ülkeyi yöneldiği ortaçağ karanlığından çıkarmak isteyenler, hızla gittiği tek adam yönetimi ve diktatörlüğü yolundan döndürmek isteyenler, sabah yatağından kalkan yurttaşlara günlük yaşamının her anında müdahale eden zorbalıktan rahatsız olanlar, bir zamanlar saflıkla kullandıkları “yetmez ama evet” söyleminden pişmanlık duyanlar, kısaca AKP’den kurtulmayı ülkenin geleceği için yaşamsal ve zorunlu gören herkesin gücünün birleşmesiyle doğacak birikim bu yıkım işini başarır kanısındayım.

Hükümet seçeneği nasıl ve hangi partilerin katılımıyla oluşturulur?

Başta parlamentodaki ana muhalefet partisi CHP ve MHP olmak üzere parlamento dışındaki İP ve diğer muhalif parti ve hareketler, ana amaçları demokrasi ve çağdaşlıkta birleşen özel ve tüzel kişiler katılımıyla oluşacak güçlerle hükümet seçeneği ortaya çıkabilir.

‘Zeytin dalı’ modeli

İktidar seçeneğini oluşturacak yol ve yöntemler nelerdir?

Çeşitli ülkelerde ve tarihlerde bu tür iktidarı amaçlayan birliktelikler ortadadır. İtalya’daki “Zeytin dalı” hareketi gibi. Türkiye’ye özgü bir yöntem üzerinde sorumluluk duyan her yurttaş ve kuruluş bunları bulmaya çalışmalı, önermeli ve tartışmalıdır. Bu elbette kolay değildir. Ama zorlukları aşmamız da ülke için kaçınılmaz ve ertelenmez bir gerekliliktir. Eğer iktidar bilerek halkı cepheleştiriyorsa ve bunu beceriyorsa, siz ne kadar kaçınırsanız kaçının karşı cephe de kendiliğinden oluşur. Bu sosyal bir olgudur. Yöntem tartışması yaparken bu gerçeği de gözden uzak tutmamak gerekir.

Önümüzde hangi zorluklar duruyor ve bunlar nasıl aşılacak?

Parlamento içinde ve dışındaki parti ve kuruluşların hepsinin kendilerine özgü yapıları vardır. Kimseden bunları bir yana bırakmalarını isteyemezsiniz. Ama ortak özellik ve duyarlılıklarını bulmak ve bunların çevresinde birleşmeyi başarmak zorundasınız. Önümüzde çok yararlı bir örnek olmaya aday “yerel seçim”ler var. Hangi ilçe ve ilde iktidara karşı en büyük güç hangisi ise onu ve adayını desteklemek en kısa ve gerçekçi yoldur. Partilerin merkez yöneticileri bunu resmen isteyemezler. Türkiye’deki seçim mevzuatı partiler ittifakını 1957 yılından bu yana yasaklamaktadır. Bunu seçmen kendisi yapacaktır. Seçmenin önünü kesmek yerine önünü açabilirseniz ortaya somut ve yararlı sonuçlar çıkacaktır. Yerel seçimlerde bu yapılabilirse genel stratejinin belirlenmesi de kolaylaşacaktır.

Cumhuriyet kazanımları yeniden yapılanmalı

Yeni hükümet hangi programı uygulamalıdır?

Yeni hükümet programı kısa, birleştirici ve halkın gücünü arkasına alacak bir nitelik taşımalıdır. Önce bir restorasyon programı hazırlanmalıdır. Terk edilen Cumhuriyet kazanımları yeniden yapılanmalı ve güçlendirilmelidir. Yargı evrensel ölçülerde bağımsız hale getirilmelidir. Daha önce özel yetkili mahkemelerde verilen kararlara karşı “yeniden yargılama” yapılmalı, aklanan kişilerin mağduriyetleri giderilmeli, mesleklerine geri dönüş yolu açılmalıdır. Yeniden görülen dava sırasında “sahte delil” üretildiği ortaya çıkarsa üretenler yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. Yürütme yargıdan elini çekmeli, şimdilerde bol ve kasıtlı kullanılan “vesayet”in hiç bir türü söz konusu olmamalıdır. Her türlü vergi ve diğer denetimlerden yürütme uzaklaştırılmalı, denetim bağımsız olmalıdır. Eğitim ve sağlıktaki tahribat giderilmeli “kindar ve dindar” nesil yerine “fikri hür, vicdanı hür” kuşaklar yetiştirilmelidir.

Medya, devletle ekonomik ilişkisi olan patronlardan temizlenmeli özel ve çağdaş bir yapılanma oluşturulmalıdır. Seçim sistemi çağdaş ve demokratik biçimde oluşturulmalıdır. Seçim barajı iyice düşürülmeli, Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları tamamen demokratik hale sokulmalıdır. Parti üyeliği kurumlaştırılmalı ve adaylar mutlaka yargı denetiminde ön seçimle belirlenmelidir.

Bu saydığım konuların dışın üzerinde ittifak sağlanan hususlar da programda yer almalıdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.