AKP’nin ‘türban’ savunması yalan çıktı

Can Özçelik

AKP’nin ‘türban’ savunması yalan çıktı
01 Ekim 2014 Çarşamba 02:58

akpturban
AKP’li yetkililerin 2008’de ‘laikliğe aykırı fiillerin odağı haline gelmekten’ açılan kapatma davasında verdikleri savunmada, ‘Kamu kurumlarına veya ortaöğretime dönük bir çalışmamız ve niyetimiz yoktur’ dedikleri belirlendi
Ortaöğretimde türbanın serbest bırakılmasının ardından dikkaç çekici bir ayrıntı ortaya çıktı. AKP kapatma davasının delilleri arasında yer alan kamuda türban serbestisine karşı, hükümetin mahkemeye verdiği savunmada, “Bizim kamu kurumlarına veya ortaöğretime dönük bir çalışmamız yoktur, böyle bir niyetimiz de yoktur” dediği belirlendi. AKP’nin, savunma metninde düzenlemenin sadece yüksek öğretim için olduğu öne sürülüyor. Adalet bakanı Bekir Bozdağ’ın gazetecilere yaptığı açıklamalar da bunun ispatı olarak gösteriliyor.
‘KAMUDA TÜRBAN OLMAZ DEDİK’
Kapatma davasında verilen savunma metninde yer alan ifadelere göre Bozdağ, o dönem hastanelerde görevli başörtülü memurlara ilişkin yöneltilen sorulara şöyle yanıt veriyor: “Biz bu konudaki düşüncemizi gayet açık söyledik. Dedik ki sadece yükseköğrenime dönük düzenleme yapıyoruz. Hatta eleştiriler olunca hazırladığımız metne ‘yükseköğrenim’ kelimesini de ekledik. Bizim kamu kurumlarına veya ortaöğretime dönük bir çalışmamız yoktur, böyle bir niyetimiz de yoktur. Biz bunu defalarca açıkladık. Böyle bir niyetimiz yok, böyle bir çalışmamız yok, böyle bir uygulamamız yok.”
‘DÜZENLEMEDEN YARGITAY HABERDAR EDİLSİN’
AKP’nin kapatma davasında verdiği savunma ile önceki gün resmi olarak hayata geçen türban kararı arasındaki fark, Yargıçlar Sendikası Başkanı Hakim Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun, ortaöğretimde türbanın serbest bırakılmasını düzenleyen yönetmeliğin iptali için Danıştay’a yaptığı başvuruyla açığa çıktı.
AKP’nin türban kararının o dönem Anayasa Mahkemesi tarafından laikliğe aykırı eylemler arasında sayıldığını hatırlatan Eminağaoğlu, başvurusunda, “Dava konusu edilen düzenleme, Anayasa’nın emredici kurallarına aykırı olduğu gibi, Siyasi Partiler Yasası’nın emredici hükümlerine de çok açıkça aykırıdır. Anayasa Mahkemesi’nin laikliğe aykırı eylemlerin odağı olduğuna karar verdiği parti eylemleri içinde, bu ve benzeri düzenlemeler, aykırı eylem niteliğinde sayılmıştır” dedi. Eminağaoğlu, düzenlemeyle ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının haberdar edilmesini de istedi.
‘ANAYASA’YA AYKIRI’
Eminağaoğlu başvurusunda uygulamanın Anayasa’ya aykırılığını da şu sözlerle anlattı: “Uygulama, şimdi Kuran dersleri dışındaki tüm zamana yayılmakla, eğitim ve öğretime tamamen dinsel bir alan yönünden bakılır olmuştur. Kuran derslerinin içeriği seçmeli, görünümü ise tüm okulu kuşatıcı ve kapsayıcı, etkisi altına alıcı bir hale dönüşecektir. Bu durum çok açıkça, Anayasa’nın 2’nci maddesindeki laiklik ve hukuk devletine, 10. maddesi yönünden ayrımcılık yasağı ve eşitlik hükümlerine açıkça aykırılık oluşturmaktadır.”
Can Özçelik


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.