AKP'nin torbası ekmeklerini aldı

“Torba kanun”, “Linyit ve taşkömürünün çıkarıldığı maden iş yerlerinde çalışan işçilere ödenecek ücret, asgari ücretin iki katından az olmayacak”, “Yeraltı işlerinde bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek”,...

AKP'nin torbası ekmeklerini aldı
12 Eylül 2014 Cuma 10:59

torbaissizlik

Büyük umutlarla beklenen torba yasa işçiyi de işvereni de hayal kırıklığına uğrattı. Yasadaki maden işçilerine yönelik düzenlemeleri ‘ekonomik yük’ olarak gören işletmeciler üretimi durdurdu

Torba yasa olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesi maden işletmecilerini memnun etmedi.
Maden işçilerine yönelik düzenlemeleri “ekonomik yük” olarak değerlendiren Zonguldak’taki 22 özel maden işletmecisi ile Karaman’daki 9 maden işletmecisi dün üretimi durdurdu. İşsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalan madenciler ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Zonguldak Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’nde 24 yıldır hizmet veren 150 işçinin çalıştığı Arılar Madencilik Şirketi de üretimini durduran şirketler arasında yer aldı. Şirket görevlisi Ali İhsan Aygün, 16.00-24.00 vardiyasında çalışan 21 işçiye, iş çıkışında maden yasasından dolayı yönetim kurulunun saat 24.00 itibarıyla üretime ara verdiğini, işçilerin yasal haklarının ödeneceğini duyurdu.
Karaman’da maden ocağı işleten Soner Uyar da yaptığı açıklamada, bugün (dün) maden ocakları sahipleri ve yetkilileri ile toplantı yaptıklarını, Ermenek civarında bulunan 9 adet maden ocağında faaliyetlerinin tamamen durdurulması yönünde karar aldıklarını söyledi.
İŞVEREN RAHATSIZ
Zonguldak’ta üretimi durduran 22 özel maden şirketi sahibi toplantı yaptı. Tonu 150 liraya satılan kömürün maliyetinin yeni yasayla 210 liraya çıkacağını savunan maden şirketi sahipleri, çözüm bulunmazsa 4 bin 200 işçinin işsiz kalacağını, “maden kenti” Zonguldak’ın da “balıkçı kasabası” olacağını söyledi. Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantının ardından kendisi de maden şirketi sahibi olan Başkan Salih Demir, şirket sahipleri adına açıklama yaptı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Demir, 1074 lira olan bir işçinin maliyetinin yeni yasa ile 2 bin 214 liraya, usta işçi maliyetinin de 2 bin 200 liradan 3 bin 141 liraya çıktığını, işçilik maliyetlerinde yüzde 50’den fazla artış meydana geldiğini söyledi.
Demir, daha önce 140 lira olan 1 ton kömürün üretim maliyetinin yeni yasa ile 210 liraya çıktığını da kaydetti. Hiçbir maden sahibinin 150 liradan sattığı kömürü 210 liraya üretip, aradaki farkı cebinden ödeyemeyeceğini vurgulayan Demir, bugünkü kömür satış fiyatlarında üretimi sürdüremeyeceklerini söyledi.
İşçilerin çıkışını verme noktasına geldiklerini ifade eden Demir, “4 bin 200’e yakın işçinin bugün çıkışının verileceği gözüküyor. Bu kesin değil ama kesin olacak gibi de gözüküyor. Haftaya pazartesi gününe kadar ocaklarımızı ayakta tutmak için 3- 5 kişi bekletiyoruz. Pazartesi gününe kadar çözüm önerisi olursa devam edeceğiz, olmazsa yine ocakları ayakta tutmak için 3-5 kişi çalıştıracağız, geri kalan işçileri işe çağırmayacağız” dedi.
YASADA NELER VAR?
“Torba kanun”, “Linyit ve taşkömürünün çıkarıldığı maden iş yerlerinde çalışan işçilere ödenecek ücret, asgari ücretin iki katından az olmayacak”, “Yeraltı işlerinde bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek”, “İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak, günlük çalışma süresi 6 saati geçemeyecek”  ve “Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak. Buna göre, yeraltı işlerinde bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek” gibi düzenlemeler içeriyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.