AKP’nin bozgunu ve halkın zaferi

Halkın mücadelesi AKP-PKK ittifakıyla başarılmak istenen ‘yeni anayasa’yı girişimini bozguna uğrattı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu dün son toplantısını yaparak kendisini fesh etmiş oldu AKP’nin iki yıl önce gündeme...

AKP’nin bozgunu ve halkın zaferi
26 Aralık 2013 Perşembe 13:00

akpbozgun

Halkın mücadelesi AKP-PKK ittifakıyla başarılmak istenen ‘yeni anayasa’yı girişimini bozguna uğrattı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu dün son toplantısını yaparak kendisini fesh etmiş oldu

AKP’nin iki yıl önce gündeme getirdiği ve halkın “Bölünme anayasası” olarak adlandırdığı “Yeni anayasa” planı bozguna uğradı. TBMM’de kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu dün son toplantısını yaptı ve Komisyonun çalışmaları resmen sona erdi. “Yeni anayasa” planının bozulmasında “Milli Anayasa Forumları” büyük rol oynadı.

Komisyonun dün yapılan toplantısına AKP yine katılmadı. Bu durum tutanakla tespit edildi. Tutanakta,”AKP üç toplantıya mazeretsiz katılmayarak Komisyon’dan çekilmiş ve Anayasa Uzlaşma komisyonu görevi sona ermiştir. AKP, CHP, MHP ve BDP’nin ortak iradesiyle Anayasa Uzlaşma Komisyonu, AKP diğer partilerin idaresini yok sayan tutumu nedeniyle amacına ulaşamamıştır” denildi.

Bu açıklama ile birlikte AKP Hükümetinin PKK lideri Abdullah Öcalan ile yürüttüğü müzakerelere paralel olarak gündeme getirilen ve halkın “Bölünme anayasası” adını verdiği, “Yeni anayasa” yapma hayalleri suya düştü. 19 Ekim 2011 yılından başlayan ve 2 yıl 2 ay süren çalışmalar sonrası, sadece 60 madde üzerinde uzlaşabilen Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları25 Aralık 2013’te yapılan son toplantı ile çalışmaları resmen sona erdi.

Erdoğan’ın adamları ‘akil’lik yapamadı

“Yeni anayasa” gündeme geldiğinde iktidara yakın bütün kuruluşlar devreye sokuldu. TOBB, AKP’nin Türkiye’nin bölünmesini amaçlayan anayasa çalışmalarına önderlik etti. Bunlarla eşzamanlı olarak “Akil Adamlar” da da devreye sokuldu. “Öcalanlı açılım” için harekete geçirilen “Akil Adamlar” aynı zamanda “Yeni anayasası” propagandası yaptı. Gittikleri her yerde protesto edildiler. Etkili olamadılar. Yeni anayasa ile Başbakan Erdoğan için “Başkanlık sistemi” hedeflenmişti. AKP Başkanlık sistemi için teklifini de sundu. Zaten “yeni anayasa”dan amaçlanan, “Başkanlık sistemi” ve PKK’nın istediği “Eyalet sistemi ve federasyon”du. Ama AKP ve PKK’nin ortak hesabı tutmadı.

AKP’nin Anayasa Bozgunu ve halkın zaferi

AKP ve Erdoğan’ın girişimiyle “Yeni anayasa” için kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile birlikte “Milli Anayasa Forumları” kuruldu. Yurt çapında yapılan yaklaşık 200 toplantıda “Bölünme Anayasası”na karşı kampanya yürütüldü. Toplantılara yüz elli binden fazla vatandaş katıldı. İl ve ilçelerdeki buluşmalarda bölücü ve gerici anayasa girişimini sona erdirmek için siyasi parti temsilcileri güçlerini birleştirdi. CHP, MHP ve İP tabanının yoğun olarak katıldığı toplantılarda sonuç bildirgelerinin oylatılmasıyla irade birliği oluşturuldu. Sonrasındaki yapılan Akil adam protestolarıyla da halkın anayasa tuzağına düşmesine izin verilmedi.

Zihni Erdem/ Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.