AKP'de istifa furyası sürüyor

AKP'nin son bir ayda istifa eden milletvekili sayısı 6 oldu. Cemaat ile başlayan kavganın ardından gelen rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra AKP'nin kadroları birbir dökülmeye başladı AKP'de çözülme...

AKP'de istifa furyası sürüyor
28 Aralık 2013 Cumartesi 13:48

istifa

AKP'nin son bir ayda istifa eden milletvekili sayısı 6 oldu. Cemaat ile başlayan kavganın ardından gelen rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra AKP'nin kadroları birbir dökülmeye başladı

AKP'de çözülme başladı. Dün de üç milletvekili istifa etti. Son bir ay içinde AKP'den istifa eden milletvekili sayısı 6'ya yükseldi. Örgütlerde de istifaların yaşandığı, yönetimin tetikleme etkisi olmasın diye istifaları gizlediği bildirildi.

Taksim Gezi Parkı protestoları ile başlayıp tüm ülkeye yayılan Haziran isyanı sonrasında AKP'de taşlar yerinden oynadı. İzlenen politikalara karşı çıkanlar seslerini yükseltirken, milletvekilleri de açıktan yönetimi eleştirmeye başladı. Önce Gezi eylemleri sırasında hükümetin izlediği çizgiyi eleştiren bir analiz raporu yayınlayan Kütahya Milletvekili İdris Bal istifa etti. Arkasından İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün istifası geldi. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından üç bakanın istifa ettiği gün, İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin de AKP'den ayrıldığını açıkladı. Şahin, istifa gerekçesinde ağırlıklı olarak Erdoğan ve Öcalan'ın ortak yürüttüğü açılım projesine yönelik eleştiriler yöneltti.

İstifalar sürüyor

Önceki gün Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan AKP MYK, parti politikalarına eleştiri getiren üç milletvekilini kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk etti. Bu karar üzerine parti politikalarından rahatsız olduklarını gizlemeyen, eski Kültür ve Turizm Bakanı İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Ankara Milletvekili Haluk Özdalga ve İzmir milletvekili Erdal Kalkan ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda partilerinden istifa etti.

AKP'den istifasını TBMM'de düzenlediği bir basın toplantısında açıklayan Ertuğrul Günay sözlerine "Bugün özel bir gün. Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem diyen bu büyük ismin Mehmet Akif'in vefat günü. Ankara'nın soğuk kış günlerini, İstiklal Marşı için verilen para ödülünü kabul etmeyen ahlak abidesinin vefat yıl dönümü. Bugün hala Akif'ten galiba siyasetin de öğreneceği çok şey var. Akif'in büyüklüğünü gösteren bizim daha yürüyecek çok yolumuzun olduğunu gösteren bir özel örnek" dedi.

Daha fazla katlanmazdım

Dört bakanın adının karıştığı yolsuzluk iddialarını karşısında AKP'nin ve Başbakan Erdoğan'ın tavrını eleştiren Günay, "Ne yazık ki hukuk devleti ilkelerini, siyasi etiği hatta insan aklını zorlayan bir savunma psikolojisi sergileniyor. Parti ciddi ithamlarla karşı karşıya kalan isimlere tahammül gösterip açıktan destek verirken, bizi disipline sevk ediyorlar" diye konuştu.

AKP'ye girerken inandıklarımı savunmaya devam edeceğini söylediğini, bunlara aykırı işler yapıldığında da yüksek sesle uyardığını ifade eden Günay, "Bugünlerde sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz. Hükümet ciddi iddialarla karşı karşıya. İddialara muhatap olan hükümet için zor bir dönem" ifadelerini kullandı.

İktidar partisinde iki kanaat geliştiğini dikkat çeken, Günay şunları söyledi:

"Bir, tabandaki mağdur kitle, iki, partinin tepesindeki mağrur ve mütehakkim anlayış. Bu anlayışa bir şey anlatmanın şansı kalmadı. Onlar kibirin doğrultusunda başka yerlere yelken açık gidiyorlar. Üzüntüyle söylüyorum. Yollarımızı ayırma noktasına geldik. Gerek İstanbul'da gerek İzmir'de seçim çalışmalarında beraber çalıştığım arkadaşlarımla yollarımızı ayırmıyoruz, ama mağrur ve mütehakkim kesimden yollarımızı ayırıyoruz. Bu mağrur ve mütehakkim tavra daha fazla katlanmamızda da mümkün değildi. MYK'nın yanlış kararına bekledikleri karşılığı verdim. Yoluma bağımsız milletvekili olarak devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Anayasal bir suç işlenmiştir

Günay, bir soru üzerine Danıştay'ın adli kolluk yönetmeliğini durdurma kararını, "Rüşvet ve yolsuzluk tartışması başladıktan sonra adli kolluk yönetmeliğinde yapılan değişiklik bir anayasa ihlalidir ve hukuk devletine aykırıdır. HSYK açıklama yaptı, Danıştay yürütmeyi durdurdu. Hukuk devletinin emri budur. Adli kolluk yürütme ile işbirliği yapmaz. Kanunsuz emirlere uyan kamu görevlilerini uyarıyorum. Kanunsuz emre uyulmaz. Herkes bunu aklının bir tarafına yazsın. Bugünkü hukuk ihlalleri bugün ya da yarın ama yarın mutlaka hukukun önüne çıkar" şeklinde değerlendirdi.

Daha sonra basın toplantısı düzenleyen Haluk Özdalga yolsuzluk olayına karışan bakanlara yargı önünde kendilerini aklamaları fırsatı verilmesini istedi. Özdalga, "Ancak 17 Aralık'tan itibaren Türkiye yanlış bir yola girmiştir. Polis teşkilatı maalesef doğrama makinesinden geçirilmektedir. Yargıya müdahale edilmektedir. Yönetmelik adı altında vicdana akla ters kurallar konmuştur. Yolsuzluk olaylarının üstünün örtülmek istendiği çok açık ortadadır" dedi. İzmir milletvekili Erdal Kalkan'da dün yaptığı açıklama ile AKP'den istifa etti.

AKP'nin milletvekili sayısı hızla düşüyor

TBMM'de 327 milletvekili ile temsil edilen AKP 327'den 321 milletvekiline düşerken bağımsızların sayısı 15'e yükseldi. Mecliste CHP'nin 134, MHP'nin 52, BDP 26'nin, HDP'nin ise 4 sandalyesi bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.