AKP YIKILIYOR YETER Kİ SEÇENEK ÜRETELİM -(TAMAMI)

‘AKP’ye karşı iktidar seçeneği nasıl yaratılır?’ tartışmasını başlatıyoruz

AKP YIKILIYOR YETER Kİ SEÇENEK ÜRETELİM -(TAMAMI)
16 Ağustos 2013 Cuma 18:19

 

Yarın, eski TBMM Başkanı ve Milli Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile CHP Sözcüsü Haluk Koç, AKP’ye karşı hükümet seçeneğinin nasıl yaratılacağını Aydınlık için değerlendirecek.

 

AKP’nin yüzde 50 desteğe sahip olduğu masalının inandırıcılığı kalmadı. AKP oyları bugün çok aşağılarda... Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte daha da aşağılara inecektir. AKP iktidarı yıkılıyor. Ancak yıkılması seçenek yaratılmasına bağlı. Seçenek üretilmezse, devam eder. O nedenle “Hükümet istifa” sloganı, ancak yerine konacak hükümetin belirdiği koşullarda hedefine ulaşır.

Böyle dönemlerde gerçekçi hükümet seçenekleri hızla güç kazanır. Haziran Ayaklanması da ancak AKP iktidarını yıkacak gerçekçi hükümet hedefi üreterek ilerler, aksi halde sistemin önüne koyacağı çözümün kuyruğuna takılır.

2007 yılındaki Cumhuriyet Mitinglerinde bu deneyim yaşandı. Halk hareketi, hükümet seçeneği üretemediği için AKP iktidarına yenildi ve 2007 yazında karşıdevrim süreci tamamlandı. 2007 dersi önemlidir.

Matematik geçerli

Milli Hükümeti kurmak kuşkusuz bir güç meselesi. Burada dilekler değil, matematik geçerli.

Milli Hükümet nasıl kurulur sorusunu başta Haziran Ayaklanmasına katılanlar olmak üzere bütün yurttaşlarımızın ve siyasetçilerimizin önüne koyuyoruz.

Tartışmanın gerçekler zemininde yürütülmesi, verimli sonuçlara ulaşmak açısından zorunludur.

Zaman etkeni

Seçenekleri değerlendirirken, zaman etkeni artık belirleyici önem kazandı. Süreç bizi beklemez. Biz sürece ayak uydurmak zorundayız. Hatta sürecin önünde yürümeliyiz.

Halk Ayaklanması ve derinleşen ekonomik bunalım, erken seçimi dayatabilir. Öte yandan AKP, ekonomik bunalımın sonuçlarının yaşanmasından önce seçim yapmayı düşünebilir. AKP iktidarının Türkiye’yi yönetemez hale gelmesi, bölgede yalnızlaşması, Yeni Anayasa girişimi ile sözde “Barış Açılımı”nın çıkmaza girmesi de seçim zamanını belirleyebilecek etkenlerdir. Kaldı ki, sekiz ay gibi kısa bir süre sonra yerel seçimler yapılacaktır.

Seçimler takvimi

Değişiklik olmazsa önümüzdeki seçimlerin takvimi şöyledir:

1. 2014 baharında yerel seçim,

2014 yazında Cumhurbaşkanı seçimi,

2015 yazında genel seçim.

Demek ki, ortaya atılacak öneriler bir bir-iki yıl içinde gerçekleşme kabiliyetinde olmalıdır. AKP iktidarını yıkmak için elverişli koşullara rağmen, Türkiye Solunun geniş kesimleri, muhalefet illetine tutulmuştur. Muhalefet illeti, devrimci lafazanlıklarla örtülüyor. Yıkıcılık, hiçbir zaman iktidar olamaz. Ancak kurucu ve yapıcı olanlar iktidara gelebilir. Bu nedenle yalnız başına yıkmaya yönelik sloganlar, muhalefette ömür tüketmekten başka sonuç getirmemiştir.

Artık bütün sorun, AKP’ye karşı mücadele eden halk çoğunluğunun muhalefetçilik oynamaktan, direnmeye kilitlenmekten, “sivil itaatsizlik” ve “boyun eğmemek” gibi söylemlerden vazgeçip iktidara yönelmesidir. Halk, itaatsizlik ve boyun eğmeme aşamalarını daha Haziran başında arkada bırakmıştır.

Somut iktidar planı

Bugün öncünün görevi, halkın önüne iktidar planını ve başarıya giden örgütlenmeleri koymaktır. AKP hükümetine karşı Halk Ayaklanmasını ilerletmek de artık buna bağlıdır.

Halk, direnmek için direnmez, başarı ister, sonuç alınacak mücadelelere girer. Nitekim Halk Meclisleri’nde bugün iktidara gelmenin yolları tartışılmakta ve somut planlar önerilmektedir. Genel “devrim” söylemleri, “Milli Hükümet”, “Emekçi Hükümeti” veya benzeri formüller altı doldurulmazsa boş laflardan ibarettir. Halk, ayağı yere basan, gerçekçi planlarla ilgilenir.

Strateji ve plan yapmak, aşamaları belirlemektir. Aşamaların üzerinden hayallerde atlayarak, bir çırpıda “devrimci”, hatta “sosyalist” hükümet hedefleri ilan etmek, iktidar mücadelesi dışında kumda oynamaktır.

Parklarda değil, Türkiye’de iktidar olmak...

Halk, parklarda iktidar olmayı değil, Türkiye’de iktidar olmayı talep ediyor. Halkın çoğunluğu, yeni bir hükümet talep ediyor.

Ve halk, somut, gerçekleşme şansı tanıdığı planları destekler. Öncü kesimler, daha uzun ve orta vadeli planlar çevresinde toplanır, ancak geniş seçmen kitlesi, daha kısa süreli çözümlere omuz verir.

Bugün önümüzdeki süre, aylarla ifade edilmektedir. AKP’den kurtulmak isteyen toplum, birbirini izleyecek olan

2. Yerel seçim,

3. Çankaya seçimi

4. Genel seçim için üretilmiş çözümleri beklemektedir.

Yanıtlarınızı bekliyoruz

Türkiye’nin Milli Hükümet ihtiyacına somut olarak yanıt vermek durumundayız. Sorular önümüzdedir: AKP iktidarı hangi güçle yıkılabilir? Milli Hükümet hangi güçle, hangi partilerin katılımıyla kurulabilir? Bu güç nasıl oluşturulacaktır? Milli Hükümete giden yol ve yöntemler nelerdir? Yerel seçimler bu yolda ilk adım olabilir mi?

Önümüzdeki zorluklar nelerdir ve nasıl aşılacaktır. Milli Hükümetin temel programı nedir? Milli Hükümetin yapması gereken ilk üç iş nedir?

Yol haritası çizilmeli

Milletin olarak, emeğin güçleri olarak, Cumhuriyet’in güçleri olarak bu sorulara hızla geçerli yanıtlar üretmek durumundayız. Yol haritası çizilmeli, mücadele içinde düzeltilmeli ve geliştirmelidir. İlle her soruya cevap verilmesi gerekmez. Okurlarımız yalnız bir veya iki soruya da cevap verebilirler.

Okurlardan ve fikir insanlarından bu konulardaki görüşlerini bekliyoruz. Sayfalarımızı açıyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.