AKP silinip gidecektir -(TAMAMI)

AKP iktidarı hangi güçle yıkılabilir?Hükümet seçeneği, hangi partilerin katılımıyla oluşturulur?

AKP silinip gidecektir -(TAMAMI)
19 Ağustos 2013 Pazartesi 19:10

AKP iktidarı hangi güçle yıkılabilir?

Hükümet seçeneği, hangi partilerin katılımıyla oluşturulur?

İktidar alternatifini oluşturacak yol ve yöntemler nelerdir?

Önümüzdeki zorluklar nelerdir ve nasıl aşılacaktır?

Yeni Hükümet hangi programı uygulamalıdır?

Yerel seçimler ilk adım olabilir mi?

“Yerel seçimlerde kazanılacak başarı, diğer seçimlere örnek oluşturacak, AKP’nin parçalanması hızlanacaktır...”

Sanatçılar Girişimi Sözcüsü Ataol Behramoğlu, Aydınlık’ın başlatmış olduğu “İktidar seçeneği nasıl yaratılır?” tartışmasında sorularımızı yanıtladı. Behramoğlu’nun yanıtları şöyle:

- AKP iktidarı hangi güçle yıkılabilir?

AKP iktidarının hangi güçle yıkılabileceği sorusunu yanıtlamak için bu iktidarın neyi temsil ettiğini görelim:

- Ortadoğu’da, daha genelinde Avrasya’da ABD emperyalizminin, belli ölçüde Batılı emperyalistlerin (finans kapitalin) çıkarları.

- Ülke içinde ve yine yakın coğrafyada Cumhuriyet devrimi düşmanı, köktendinci çevrelerin çıkarları, beklentileri, hayalleri...

Bu saptama doğruysa, bu iktidarı yıkacak gücün kimliği de belli olacaktır.

Emperyalizm ve gericiliğe karşı birlik

Bu güç, emperyalizm ve soyguncu finans kapital karşıtı, ulusalcı, laik çevrelerin güçbirliğidir. Bu güçbirliğine, bir zamanlar kullandığımız deyimle, komprador (üretmeden tüketen, emperyalizmin ülke içinde taşeronluğunu yapan) burjuvazi dışında bütün toplumsal sınıf ve tabakalar, işçi sınıfı, köylülük, esnaf, asker ve sivil orta tabaka aydınları ve varlığını Cumhuriyete borçlu ulusalcı sanayi burjuvazisi dahildir... Bu savaşımda emperyalizm ve gericilik karşıtı bütün küresel güçlerle de karşılıklı dayanışma içinde olmak gerekir.

- Hükümet seçeneği nasıl ve hangi partilerin katılımıyla oluşturulur?

Kuşkusuz ki öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi... Yanısıra, son bir kaç yılda gözle görülür, büyük bir atılım gerçekleştiren İşçi Partisi.

Birliğin getireceği sinerji anlamında TKP, ÖDP ve ayrıca sol birlik adayları.

Bölünmesi kaçınılmaz olan MHP’nin yurtsever unsurları.

Partileşmesi kaçınılmaz olan merkez sağın laik, yurtsever unsurları.

Değişmesi kaçınılmaz olan BDP’nin laik, gerçekçi, anti emperyalist,ülke bütünlüğünden yana unsurları...

Yerel seçimlerde gerçekleştirilecek birlik önemli

- İktidar seçeneğini oluşturacak yol ve yöntemler nelerdir?

Yukarıda özetlenen birlik modelinin hiç değilse bir bölümünün gerçekleşmesi yönünde son günlerde bazı adımlar atılır gibi oldu. İşçi Partisi ciddi çaba içinde görünüyor. CHP de görebildiğim kadarıyla birlikte hareket çağrılarına kulaklarını tıkamış değil... Bu konuda, büyük ve köklü gelenekleri olan CHP’ye önemli ödevler, gerektiğinde ülke çıkarı için parti çıkarlarından özveride bulunmak düşüyor.

Yerel seçimlerde gerçekleştirilecek birlik çok önemli.

CHP ve MHP seçmeni parti genel merkezleri istese bile büyük kentlerde başka parti adaylarına oy vermez.

Orta büyüklükteki ve daha küçük ölçekteki kent ve yerleşim yerlerinde ise durum farklıdır.

Buralarda AKP dışındaki herhangi bir partinin, o kent ya da yörede tanınan, sevilen adayı ya da AKP karşıtı bağımsız bir aday için, yukarıda adı geçen partiler ortak oy kullanılmalıdır.

Yerel seçimlerde böylece kazanılması kesin olan başarı, Cumhurbaşkanlığı seçimine ve genel seçimlere örnek oluşturacak, AKP moral olarak da çökertilip bozguna uğratılacak, kaçınılmaz parçalanması hızlanacaktır...

Öncelikle CHP bu alanda kamuoyu araştırmaları yapmalı, söz konusu partilerin yönetim kadroları ve tabanlarıyla gerçekçi ve samimi görüşmelerde bulunmalı ve bunların yapılması için bir an bile yitirmemelidir.

CHP kendi içindeki ulusalcı-ulusalcı olmayan çatışmasına da son vermelidir. Önemli olan, başta gelen, elbette ulusun çıkarlarıdır.

Bu konudaki çatışmayı, ayrımlaşmayı, kavram yarıştırmayı ne halk ne CHP seçmeni anlayabiliyor ve anlaması da mümkün değil...

Halkın kalbini kazanmadan iktidar olunamaz

- Önümüzde hangi zorluklar duruyor ve bunlar nasıl aşılacak?

Yanıtlanması en çetin soru belki bu.. Yine de deneyeyim...

AKP karşıtı güç birliğinin temel çekirdeğini, odağını sol-sosyal demokrat güçlerin birlikteliği oluşturacağına göre, bu birliktelik halka umut verici, büyük ve ortak etkinlikler düzenlemelidir.Sanatın diliyle söyleyecek olursam, halkın kalbini kazanmak gerekir. Halkın kalbini kazanamayan bir hareketin iktidar kazanma şansı yoktur.

Bunun için ortak bir dil ve buna koşut olarak da ortak örgütlenme modelleri oluşturmak gerekir....

Alışkanlıklardan kurtulmak genellikle sanıldığından daha çetindir ve bu zorluğu aşmak gerekir...

AKP’nin oy deposu olan çevrelerde, köylerde, mahallelerde, esnaf arasında, varoşlarda, halk insanlarıyla sıcak, samimi, yapıcı, uyarıcı, bilgilendirici, örgütleyici görüşmeler yapılmalıdır...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

‘AKP belediyelerle geldi belediyelerle gidecektir’

Bedri AĞAÇ / Emekli YARBAY

(...)AKP, merkez sağın ve merkez solun parçalı yapısı, dönemin liderleri ve parti yönetimlerinin kişisel egosu ve şahsi hesaplarından faydalanarak, çok küçük farklarla İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını kazanmıştır. 1994 yılında, İstanbul ve Ankara Belediye Başkanlıkları ile, gücü ve popüleriteyi ele geçiren bu siyasi anlayış, 2002 yılında tabi ki ABD’nin desteği ve de yine sağda ve soldaki bu siyasi dağınıklıktan istifade ile iktidarı ele geçirmiştir.

Anahtar yerel seçimlerdir

(...) Kısa süre sonra Türkiye adeta bir seçim türbülansına girecek. Önce yerel seçimler, sonra belki bir Anayasa referandumu, daha sonra genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı veya Yarı Başkanlık seçimi. Görülüyor ki; anahtar “yerel seçimlerdir”. (...) Yıkılmaz, değişmez denen AKP İktidarının demokratik bir şekilde değişebileceğinin ilk göstergesi, Belediye seçimlerinin kaybedilmesi olacaktır. AKP bu büyükşehirleri kaybeder ve diğer belediyelerde de başarısız olursa, bu sonuç kaçınılmaz olarak, genel seçimlere ve Başkanlık seçimlerine yansıyacaktır. (...)Ülkenin genel gidişatından rahatsız ve huzursuz olan herkesim ve herkes için çıkış yolu ve çözüm aslında kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Eğer halk bu gidişten rahatsız ise demokratik gücünü kullanmalı, mutlaka sandığa gitmeli ve vereceği oyla bu memnuniyetsizliğini kararlılıkla ortaya koymalıdır. Unutulmamalıdır ki; AKP belediyelerle gelmiştir, eğer gidecekse de belediyelerle gidecektir.

Sorumluluk muhalefettedir

(...)Gezi olayları ile başlayan Hükümet protestoları gösteriyor ki; artık toplumsal muhalefet canlanmıştır, halk artık her yerde demokratik taleplerini dillendirmek üzere ayağa kalkmaya başlamıştır. Önümüzdeki sonbahardan itibaren bu protestoların ülkenin her bölgesine yayılacağı değerlendiriliyor. Bu bir sonun başlangıcıdır. Bu halk bilinci ve hareketi umuyor ve diliyorum ki; ilk seçimlerde AKP iktidarına yenilgiyi tattıracaktır. (...) Tabi bu hedefin gerçekleştirilmesinde asıl sorumluluk muhalefete düşmektedir. Sorun artık önümüzdeki seçimlerde muhalefetin iktidar değişikliğine hazır olduğunu ortaya koyabilmesi, yani bir iktidar seçeneğinin halka sunulabilmesi meselesidir.

Halk iktidarı geniş kesimlerin özlemidir

Kısa vadeli ve kesinlikle başarılması gereken; demokratik olarak ilk fırsatta sandıkta bu iktidarın değiştirilmesidir.

(...) Çözüm; ülkesine muhabbetle bağlı, hiçbir etnik, dini ve mezhepsel önyargısı olmayan, emeği ile alın teri ile hayatını sürdürmeye çalışan, çokça üretip hakça bölüşmek isteyen, barış ve demokrasiden yana geniş halk kesimlerinin yıllardır beklediği ve özlediği bir halk iktidarını kurmaktır. Bunun da en pratik yöntemi; başta muhalefet partileri olmak üzere en sağdan en sola kadar tüm anti-emperyalist siyasi kadroların; adeta yeni bir milli kurtuluş cephesi yaratır gibi, Sağ-Sol, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, demeden, bağımsız, demokratik, laik sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinden yana tavır alarak; Atatürk’te ve Cumhuriyette birleşmesi ve günümüz koşullarında üzerinde uzlaşılması artık pek de zor olmayan bir ekonomi politik program ve siyasi işbirliği ile bir araya gelip, ülkenin geleceğini ipotekten kurtararacak bir iktidar alternatifini halkın önüne koyabilmesidir.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.