‘AKP sağlığa zararlı’ -(TAMAMI)

Sağlık çalışanları greve çıktı: ‘BU ŞİDDET SONA ERSİN’

‘AKP sağlığa zararlı’ -(TAMAMI)
17 Nisan 2013 Çarşamba 19:08

Hekimler ve sağlık çalışanları giderek artan şiddet olaylarına ve ‘Sağlıkta Dönüşüm’ politikasına karşı bir gün grev yaptı. Hastanelerde acil servisler, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti verilmedi

Sağlık çalışanları tüm Türkiye’de Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesinin yıldönümünde iş bırakarak greve gittiler. Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) öncülüğünde gerçekleşecek iş bırakma eylemine 11 emek ve meslek örgütü de destek verdi. “Böyle sağlık sistemi olmaz. Bu şiddet sona “ERS!N” diyen sağlık çalışanları, hükümeti, kamu hastanelerinin yöneticilerini ve özel hastane sahiplerini şiddete karşı sahici önlemler almaya ve şiddetin sebeplerini gözden geçirmeye çağırdılar.

Şiddetin kaynağı Sağlıkta Dönüşüm

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemal Atay Amfi’sinde düzenlenen Dr. Ersin Arslan’ı anma törenine TTB Başkanı Özdemir Aktan, İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören, üniversite hocaları ve öğrenciler katıldı.
Sağlık çalışanları, anma töreninin ardından ÇAPA Temel Birimler önünde toplandı. Sloganlarla, pankartlarla ve şarkılar eşliğinde Çemberlitaş’taki İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önüne kadar yürüdü.
Yürüyüş boyunca emekçiler, “AKP sağlığa zararlıdır” “Sağlıkta ticaret ölüm demektir” sloganlarıyla yürüdü. Coşkulu kalabalık, Sağlık Müdürlüğü önüne geldiğinde Müdürlük önünde barikat kurmuş polisle karşılaştı. Burada bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.
İTO Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, “Sağlık çalışanlarını hasta ve hasta yakınlarıyla karşı karşıya getiren akıl dışı bir sağlık sistemi var.” dedi. “Sağlıkta Dönüşüm Programı” sonucunda, bozuk bir sağlık sistemi, tedavi olamayan hastalar, çalışanlara yönelmiş bir öfke ve şiddetin oluştuğunu belirtti.

Hastane bahçelerinde bir araya gelen sağlık çalışanları Arslan anısına saygı duruşunda bulundu. Ardından öğlen saatlerinde İbni Sina Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları slogan ve alkışlarla Sağlık Bakanlığı’na yürüdü. Eyleme, CHP Milletvekilleri, KESK Genel Sekreteti İsmail Hakkı Tombul ve İşçi Partisi İl Yöneticileri de destek verdi. Sağlık çalışanları, “Bu şiddet sona ersin. Sağlıkta şiddete karşı g(ö)revdeyiz” yazılı pankart taşıyarak, “Susma haykır şiddete başkaldır”, “Sağlıkta dönüşüm ölüm demektir”, “AKP sağlığa zararlıdır” sloganları attı. Çalışanlar Bakanlık önüne siyah çelenk bıraktılar.

Şiddet sadece hasta yakınından değil

Sağlık Bakanlığı önünde konuşan Ankara Tabip Odası Başkanı Özden Şener, “Dr. Ersin Arslan Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak katledildi. Aradan bir yıl geçti, ancak sağlık çalışanları her gün ülkenin dört bir yanında şiddet görmeye devam ediyor” dedi. Sağlık çalışanlarının şiddeti sadece hasta yakınlarından görmediğine dikkat çeken Şener, sağlıkçıların gördükleri şiddeti şöyle anlattı: “Hasta ve hasta yakınlarının şiddeti, Bakanlığın, hükümetin ve idarecilerin dil ve üslubu, uygulanan sağlık politikalarının etkisi, Mobbing, atanmışların ve seçilmişlerin uyguladığı şiddet, işyerlerinde kadrolaşmaya bağlı olarak çalışanlar üzerinde hegemonya kurma amaçlı baskı, ifade ve örgütlenme özgürlüğü karşısında sürgün, soruşturma, gözaltı ve tutuklamalar ya da siyasal şiddet, istihdam modelleri, iş yoğunluğu.”

Sağlık çalışanlarını, hasta ve hasta yakınlarıyla karşı karşıya getiren “akıl dışı” bir sağlık sistemi olduğunu dile getiren Şener, bu şartlarda iyi hekimlik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, teknisyenlik yapılmayacağını, nitelikli sağlık hizmeti verilemeyeceğini söyledi.”Mücadelemiz şiddeti doğuran ve besleyen bu sisteme, ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’na karşı” diye konuşan Şener, bu yüzden greve çıktıklarını kaydetti.

Hastane bahçelerinde bir araya gelen sağlık çalışanları Arslan anısına saygı duruşunda bulundu.

İzmir’de emekçiler Ege Üniversitesi Hastanesi’nde toplandı.

Eğitim Araştırma Hastanesi’nde toplanan sağlıkçılar şiddetin sona ermesi ve sağlıkta dönüşümün durdurulmasını istediler.

Bursa’da sağlıkçılar, Tıp Fakültesi Hastanesi’nin önünde toplandılar.

Basın açıklaması Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Poliklinikler önünde gerçekleştirildi.

Gaziantep Sağlıkçılar Meclisi öncülüğünde düzenlenen bir günlük iş bırakma eylemine geniş bir katılım oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.