AKP İSRAİL’İN GÖNÜLLÜ NEFERİ -(TAMAMI)

İslamcı çevrelerden AKP’ye ‘Hizbuşşeytan’ tepkisi

AKP İSRAİL’İN GÖNÜLLÜ NEFERİ -(TAMAMI)
27 Mayıs 2013 Pazartesi 18:03

AKP direniş eksenini kırmaya çalışıyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, İsrail’e karşı askeri direnişin merkezindeki Lübnan Hizbullahı’nı ‘Hizbulşeytan’ diye tanımlamasına İslami çevrelerden de büyük tepki geldi

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, AKP’nin İsrail’i dize getiren Hizbullah’ı hedef aldığını söyledi. Saadet Partisi’nden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Esad’a destek veren Lübnan Hizbullah’ına “Hizbuşşeytan” demesine sert tepki geldi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak Aydınlık’a yaptığı açıklamada, İslam coğrafyasının hassas bir dönemden geçtiğini belirterek, “Bu hassas ve kırılgan dönemde, en başta hükümet yetkililerinin bunun farkında olması lazım. Ve bu hassasiyete uygun bir üslup geliştirmesi lazım. Yangına körükle gitmenin kimseye faydası yoktur. Gerilimi yükseltecek açıklamalardan kaçınmak lazım. Bu ifadeleri doğru bulmuyoruz” dedi. Başından beri Türkiye’nin bölgede kardeşlik rolünü üstlenmesi gerektiğini savunduklarını kaydeden Kamalak, “Ama maalesef bu yapılmıyor. Yalnız asıl büyük fotoğrafa bakmakta fayda var. Büyük fotoğrafa baktığımızda tablo açıktır. Irak çökertildi. Libya çökertildi. Şimdi İsrail’i dize getiren Lübnan Hizbullah’ı hedef haline getiriliyor. İsrail’e karşı olan her ülke, her kesim bir şekilde hedef haline getiriliyor” diye konuştu.

Bu tür yaklaşım ve açıklamalar yüzünden Türkiye’nin bölgede giderek inisiyatifini kaybettiğini, yalnızlaştığını ifade eden Kamalak, Bozdağ’ın açıklamasının da bunun göstergesi olduğunu bildirdi.

‘Hizbullah AKP’nin planını bozdu’

İslamcı yazar Kenan Çamurcu, ‘İsrail rahatsız oluyor, yankısını Ankara’da buluyor’ derken Caferi lideri Selahattin Özgündüz ‘Siz kimin adına bu ismi değiştiriyorsunuz’ diye sordu

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Lübnan Hizbullahı’na ‘Hizbuşşeytan’ benzetmesine İslamcı çevreler tepki gösterdi:

Yazar Kenan Çamurcu: “Suriye’de El Kusayr şehri o bölgede muhaliflerin Lübnan bağlantıları açısından stratejik noktalarından. Orayı kaybettiler. Bunda da Hizbullah’ın destek verdiği Lübnanlılar etkili oldu. Suriye ve Lübnan’la birlikte Hizbullah’ın hamleleri, Cenevre sürecinde Ankara’nın huzur bozma yönündeki bütün planlarını güçleştiriyor. Bu da Ankara’yı öfkelendiriyor. Bu aşırı söylemlerden ne tür bir oyunun bozulduğunu da çıkartabiliriz. Hizbullah artık ‘biz sahneye çıkacağız’ dedikten sonra İsrail geri adım atmaya başladı. Bunlar Ankara’da yankı buluyor.”

Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı Hasan Karabulut: MBiz bu ünvanları Kuran’a soralım önce. Hizbullah kimdir? Hizbuşşeytan kimdir? Hizbullah, toplumların üzerine yürümüyor, savaş ilan etmiyor, terör eylemine girmiyor, değerlerini yaşatmak için mücadele veriyor. Bu yolda milli ve manevi değerlerini, toprağını, namusunu koruyanların adı Kuran’da Hizbullah’tır.

Hizbuşşeytan kimdir? Hiçbir ilahi veya beşeri yasayı tanımadan toplumlara saldıran, suçlu-suçsuz her insanı katleden Hizbuşşeytan’dır. Şimdi dönüp bakalım, iki yıldır süren savaş kimler tarafından yapılıyor? Acaba Suriye’deki Müslümanlar mı bu savaşı yapıyor, yoksa Katar’da, Arabistan’da, Çeçenistan’da, Afganistan’da, Pakistan’da cinayet şebekesi olan katiller mi? Kimler bunları destekliyor? Onun için çok çirkin bir hitaptır bu. Ne yazık ki bazı insanlar dünyevi yaşamlarından konuşuyorlar. Akılları, vicdanları, imanları adına konuşmuyorlar. Bu da bizi derinden yaralıyor.

Dün bizim ülkemizde Cuma namazlarından sonra dışarı çıkıp “Kahrolsun İsrail” diyenler neden bugün sustular? Neredeyse “Yaşasın İsrail” diye feryat edecekler. Biz insanlığın, bölgemizin korunmasını istiyoruz. Hizbullah’ın da istediği kendi bölgesini korumaktır. Hizbullah dün neyse bugün de aynıdır. Hiçbir zaman masum insanların canına kıymamıştır. Katillerin önünde durmak suç mudur? Yıllardan beri memleketimizde bizim askerlerimiz şehit oluyor. Bunu yapanlar masum mu? Bu neyse Suriye’de yaşanan da aynıdır.

Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz: Hizbullah’a bu ismi ne siz koydunuz ne de siz değiştirebilirsiniz. Siz bu yetkiyi kendinizde nasıl görüyorsunuz? Siz kimin adına bu ismi değiştirmek istiyorsunuz, Türkiye Cumhuriyeti adına mı, Diyanet İşleri Başkanlığı adına mı, Amerika dostu olarak mı, İsrail yoldaşı olarak mı, kim olarak bunu diyorsunuz?

Suriye’nin Kusayr kentinde İsrail askerleri ve zırhlı araçları girdi. Hizbullah, İsrail’in Suriye ile bağının kopmasına, kuzeyden İsrail tarafından çevrelenmesine, gaz kaynaklarının İsrail’e açılmasına ve en sonunda işgale izin veremez, eli kolu bağlı oturamazdı. Çünkü Lübnan parçalanırsa Suriye de parçalanır. Bu yüzden Hizbullah Kusayr’a gönüllü birlikler gönderdi.

Eğer siz bana Hizbullah’ın masumları öldürdüğünü, İslam’a aykırı davrandığını, emperyalizme alet olduğunu kanıtlarsanız ben Hizbullah’ı kınarım. Ama siz de bana diyeceksiniz ki o adam eti yiyenlerle yoldaşız, biz onlar gibiyiz. Bir kavmi destekliyorsanız siz de onun eşisiniz, bunu Peygamber diyor.

Hani anti emperyalisttiler? Amerika’nın veya İsrail’in “Hizbuşşeytan” gibi isimler takmasını anlarım. Ama ülkenin bölünmesine karşı olmak, İsrail’e karşı olmak, Amerikan emperyalizmine karşı olmaya siz ne ad takıyorsanız ben oyum. Allah bana Amerika’ya uşaklığı emretmedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.