AKP-CHP’li vekilleri Afrika’ya Öcalan’ın avukatı götürüyor -(TAMAMI)

AKP, CHP ve BDP milletvekillerinden oluşan heyet 29 Nisan’da Güney Afrika’ya gidecek. “Güney Afrika Modeli”nin inceleneceği ziyaret İngiltere merkezli Demokratik Gelişim Enstitüsü (DPI)’nün davetiyle...

AKP-CHP’li vekilleri Afrika’ya Öcalan’ın avukatı götürüyor -(TAMAMI)
25 Nisan 2013 Perşembe 17:26

AKP, CHP ve BDP milletvekilleri ile gazetecilerden oluşan heyetin Güney Afrika’da yapacağı toplantının örgütleyicisinin PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatı Catriona Vine olduğu ortaya çıktı. PKK’ya yakınlığıyla bilinen Demokratik Gelişim Enstitüsü (Democratic Progress Institute-DPI) tarafından düzenlenecek olan ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile Ankara Milletvekili Levent Gök’ün de katılacağı yuvarlak masa toplantısında Öcalan’ın “çözüm” için önerdiği Güney Afrika’daki “Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu” masaya yatırılacak. Toplantıda ayrıca AKP Milletvekilleri Mehmet Tekelioğlu, Burhan Kayatürk ve Nursuna Memecan’ın yanı sıra BDP’den de Nazmi Gür, Ayla Akat ve Ertuğrul Kürkçü yerlerini alacak.

Şırnak’ta 30 avukata seminer vermişti

Daha önce düzenlediği “Bölünmüş toplumlarda anayasa yapmak” konulu toplantılarla gündeme gelen DPI, oldukça tartışmalı bir vakıf. İngiltere ve Galler merkezli olan DPI’ın başkanlığını yapan Kerim Yıldız, yine İngiltere merkezli Kürt İnsan Hakları Girşimi’nin de başında. 30 Nisan’da başlaması beklenen Güney Afrika’daki toplantıyı düzenleyen ve Öcalan’ın avukatlığını yapan Catriona Vine da, DPI’nın müdür yardımcısı ve program sorumlusu.

PKK’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) davalarına avukatlık yapan ve İmralı’da Öcalan’la da görüşmeler gerçekleştiren Vine, 1 Ekim 2007’de de Şırnak Barosu’nu ziyaret ederek AİHM hakkında Baro Başkanı Nuşirevan Elçi ve 30 avukata seminer vermişti. Cizre Onşar Otel’de gerçekleşen basına kapalı seminerde Vine, avukatlara “AİHM’ye nasıl başvurulur, dava dosyaları nasıl taşınır” konularında bilgi aktarmıştı.

Vine’nin örgütleyicisi olduğu Güney Afrika’daki toplantıya katılacak ekip, 22-29 Temmuz 2011’de Birleşik Krallık’ta aynı enstitünün toplantılarına da katılmış ve ayrılıkçı örgüt IRA örneğini incelemişti.

DPI yetkilileri Türkiye’de tepki çeken toplantıların devamının geleceğini, bu toplantılarda “bölünmüş toplumlarda” anayasa yapılması için karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığını ifade etmişlerdi.

DPI’nın “Uzmanlar Kurulu”nda Türkiye’den liberal ve 2. Cumhuriyetçi isimler yer alıyor. Cengiz Çandar, Mithat Sancar, Ali Bayramoğlu, Ahmet İnsel, Hilal Kaplan, Hasan Cemal, Bejan Matur ve Sevtap Yokuş listedeki isimlerden bazıları... Peki Öcalan’ın avukatının müdür yardımcısı olduğu, Türkiye’den 3 parti ve birçok gazeteciyle toplantılar düzenleyen DPI nasıl bir kuruluştur? Yöneticilerinin bağı nedir?

‘PKK’nın Lordu’

KHRP’nin Onursal Başkanı ise İngiltere Lordlar Kamarası Üyesi Lord Eric Avebury. Avebury’un 22 Nisan 1994’te PKK lobisi yapmak ve rapor hazırlamak suçundan Türkiye’ye girişi yasaklandı. Ancak “Türkiye’ye geldiğinde uslu durması halinde” AKP döneminde yasağı kalktı.

Öcalan’ın Lord Avebury ile ilişkisi İmralı yargılamasının tutanaklarına da girdi. 4 Haziran 1999 tarihinde İmralı’daki beşinci duruşmada Mahkeme Başkanı ile Öcalan arasında şu diyaloglar yaşandı:

Mahkeme Başkanı Mehmet Turgut Okyay: “İngiliz Lordlar Kamarası’ndan Liberal Demokrat üye Lord Avebury ile Şam’da görüşmüşsün?”

Öcalan: “Doğrudur. Ona şunu söyledim: Ağustos 1996’dan itibaren gelişme var... 1998 Eylül’ünde ateşkes istiyoruz. Sizin tavrınız ne olur? dedim. Ne evet ne hayır dedi. ‘Sizi devlet olarak desteklemeyiz. İngiltere’nin klasik politikası var.’ dedi. Ateşkese, ‘iyi olur.’ dedi. İngiltere’nin bize sıcak bakmadığını söyledi.”

Mahkeme Başkanı: “Lordla kaç defa görüştün?”

Öcalan: “Üç defa görüştüm. Üçü de Şam’da oldu.”

Mahkeme Başkanı: “Bu kişi İngiliz gazetelerinde yazı yazıyor mu?”

Öcalan: “Lord bizimle dosttur. Bizim için yazı da yazıyor.”

“PKK’nın Lordu” lakaplı İngiliz siyasetçi Avebury, internet günlüğünde (blog) Demokratik Toplum Kongresi’nin 27-28 Şubat 2010’daki Diyarbakır buluşmasının da fikir babası olduğunu ifade ediyor.

Abdullah Öcalan’ın dostu Avebury’nin çalışma alanları sadece bunlar da değil. Kendisi koyu bir “Ermeni soykırımı” savunucusu. Sözde “Ermeni soykırımı”nı anlatan Mavi Kitap’ın ateşli tanıtımcılarından Avebury, katıldığı bütün toplantılarda “Türklerin Ermeni soykırımını kabul etmesi gerektiğini” dile getiriyor. Avebury’nin Türkiye’yle ilgili iki kitabı bulunuyor. Bunlardan birisi Merve Kavakçı tarafından çevirisi yapılan “Türkiye’de Başörtü Siyaseti” ve “İngiliz Parlamentosu’nda Ermeni Soykırım Raporu”.

PKK’nın 400 davasına baktılar

DPI’ın başkanlığını yapan Kerim Yıldız aynı zamanda PKK’nın AİHM davalarının üstlenicisi Kürt İnsan Hakları Girişimi’nin de (KHRP) başkanı. İngiltere’nin başkenti Londra’da aynı adreste çalışan iki kurumun birbirleriyle bağının olduğu biliniyor. KHRP’nin kurucuları arasında da yine Öcalan’ın avukatlığını yapan Mark Muller Stuart bulunuyor. Bugüne kadar PKK’nın 400’e yakın davasına bakmış olan KHRP’nin Genel Sekreteri Stuart, İngiltere’de, “Türk terör devletine karşı Kürt haklarını savunan avukat” olarak tanıtılıyor. Stuart, 2011’de Türk vekillerin Birleşik Krallık ziyaretinde de bulunmuş ve onlarla İskoçya’da akşam yemeği yemişti.

‘Kılıçdaroğlu görevlendirdi’

Heyette Levent Gök’le birlikte CHP’yi temsil edecek olan Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de oluşturulan komisyonda yer almayıp, DPI’nın organize ettiği programlara katılmalarını Akşam gazetesine değerlendirdi. Meclis’teki komisyonu “yanlış yöntemlerin uygulandığı dayatma” olarak niteleyen Tanrıkulu şöyle konuştu: “Yanlış yönteme ‘evet’ demedik. Bu, dünyadaki çözüm örneklerini incelemeye engel değil. AKP emrivaki kararları dayatarak, ‘CHP barışın karşısında’ gibi bir algı yaratmak istiyor. CHP her koşulda barışın inşasının yanındadır. Levent Gök ise bu gezilere, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun onayı ve görevlendirmesiyle katıldıklarını söyledi.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.