AKİLLERİN DEĞİL İŞÇİLERİN 1 MAYIS’I -(TAMAMI)

Cumhuriyet’ten ve emekten yana olanların 1 Mayıs’ı

AKİLLERİN DEĞİL İŞÇİLERİN 1 MAYIS’I -(TAMAMI)
28 Nisan 2013 Pazar 21:46

Cumhuriyet, Vatan ve Emek Birliği’nin 1 Mayıs’ı Tandoğan’da kutlayacağını duyurmasının ardından İzmir ve Antalya’dan da benzer sesler yükseldi. Vatan ve emek kaygısı olan tüm yurttaşlar, iki şehirde de ortak hareket edecek

1 Mayıs’a sayılı günler kala sendikalar, emek örgütleri ve siyasi partiler, 1 Mayıs’ı kutlayacakları alanları belirliyor. Cumhuriyet, Vatan ve Emek Birliği geçen gün yaptığı açıklama ile 1 Mayıs’ı tüm bileşenleri ile birlikte Ankara Tandoğan’da kutlayacağını açıklamıştı. Açıklamanın ardından İzmir ve Antalya’dan da benzer 1 Mayıs çağrıları yapıldı. Yurttaşları Türk Bayraklarıyla 1 Mayıs alanına çağıran sendikalar ve siyasi partiler, bölünme anayasası, akil insanlar gibi başlıklarla kutlanmak istenen bu yıl ki 1 Mayıs’ın önemine dikkat çekerek, “Hep birlikte mevcut iktidara ‘hayır’ diyelim. Yeni Anayasaya ‘hayır’ diyelim, her şeyden önce Akil Adamlara ‘hayır’ diyeceksek, o zaman alanlarda birlikte olacağız” dedi.

Bornova çağrısı

İzmir’in İlçesi Seferihisar ve Menderes’te 27 Nisan Cumartesi günü gerçekleşen Milli Anayasa Forumunun yöneticiliği Avukat Erdoğan Özer yaparken, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Tugay Şen, 23. Dönem CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yardımcı Doç. Münevver Aktaş konuşmacı olarak yer aldı.

1 Mayıs’ta Bornova yapılacak olan kutlamalara halkı çağıran İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Tugay Şen, “ Bir tarafta Türkiye’nin en birleştirici sınıfının, işçisinin 1 Mayıs’ı öbür tarafta bölücülerin, akil adamların ve başı bozukların ülkemizi bölme provası. Gündoğdu’da toplananlar 1 Mayıs’ı açılım bayramı olarak kutlayacak. İktidar Bölücü, gerici, emek düşmanı anayasasını yapabilmek için bir fırsat yakalamaya çalışıyor. AKP- PKK el ele Türk milletini çiğnemeye çalışıyorlar. Ama buna izin vermeyeceğiz. 1 Mayıs’ı Bornova’da Türk Bayraklarımızla kutlayacağız” dedi.

22-23 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır’a gidecek olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na seslenen Şen, “AKP-PKK birlikte yapılmak istenen sözde barış kanlı bir senaryodur. Kocaoğlu’nu barış soslu bölünme sürecine hizmet edecek olan Diyarbakır gezisini iptal etmeye çağırıyoruz.”

Devrim Kanunları için mücadele

Ülkemizde şu anda bölücü bir anayasa hazırlanmaktadır diyen Yrd. Doç. Dr. Münevver Aktaş,” Anayasa’nın maddeleri yeni bir Anayasa için uygun hale getirilmeye çalışılmaktadır. Fakat halkın yeni bir Anayasa talebi yok. Bizler hep beraber cumhuriyet kazanımlarını ‘Devrim Kanunları’nın yıkılmaması için mücadele edeceğiz. Bana toplantılara katıldığım için ‘çocuğun var dikkatli ol’ uyarısı yapıyor. Ben çocuklarımız, geleceğimiz için bu toplantıya katlıyorum. Toplantılara katılıp, yapılmak istenen bölücü Anayasa’yı halkımıza anlatacağız.”

İzmir Tabipler Odası’ndan Bornova kararı

İzmir Tabipler Odası, TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve TMMOB ile birlikte oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi’nden çekildi. Tabipler Odası dün 6 bin üyesine mesaj atarak, Tertip Komitesi’nin oluşturan örgütlerin 1 Mayıs’ı kutlayacağı Gündoğdu Meydanı yerine Cumhuriyet için Güç Birliği ile birlikte 1 Mayıs’ı Bornova’da kutlayacağını duyurdu.

Antaya’da İP ve sendikalar bir arada

1 Mayıs İşçi Bayramına sayılı günler kala Antalya’da kurumların hazırlıkları da hızlandı. Dünya emekçilerinin emek, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Antalyalılar bu yıl iki farklı adreste kutlayacak. Türk-İş ve Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalar Güllük-TRT Kavşağı SGK önünde buluşarak, Yavuz Özcan Parkı’na yürüyecek ve burada gerçekleştirecekleri bir dizi etkinlikle emekçi bayramını kutlayacak. Yurttaşları 1 Mayıs’ta Türk Bayraklarıyla alana çağıran Türk-İş, Birleşik Kamu-İş ve İşçi Partisi bölünme anayasası, akil insanlar ve “barış süreci” gibi bölünme tehditlerinin gölgesinde gerçekleşecek olan bu yıl ki 1 Mayıs’ın önemine dikkat çektiler.

Taşerona karşı dayanışma

Türk-İş ve Birleşik Kamu-İş bu yılki 1 Mayıs kutlamalarını “bağımsızlık, vatan, emek, gerçek demokrasi ve sınıf mücadelesi” bakış açısına sahip olan tüm kurumlarla kutlayacağını duyurmuştu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Antalya Temsilcisi ve Tes-İş Antalya Şube Başkanı Hacı Mevlüt Ünal, 1886 yılında 12 saat çalışmaya karşı yürütülen mücadeleyi anımsatarak, 2013 Türkiye’sinde de aynı birlik ve dayanışma içerisinde mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi. 12 saatten fazla çalıştırılan taşeron köleliğine, hafta sonu tanımayan emek sömürüsüne, toplu sözleşmelerde yapılan dayatmalara karşı tüm yurttaşları alanlara çağıran Ünal, “Türk bayrağını alan gelsin, olmayanlara da biz dağıtacağız bayrağımızı” dedi.

1 Mayıs’a destek çağrısı

Birleşik Kamu İş görenleri Sendikaları Konfederasyonu Antalya Temsilcisi ve Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık ise, Antalya’nın vatansever, cumhuriyetçi ve emekten yana olan halkını 1 Mayıs’ta alanlarda görmek istediklerini söyledi. Türk-İş ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonlarının bu yıl Antalya’da 1 Mayıs kutlamalarını birlikte organize ettiklerini belirten Balık, kaygısı vatan, emek olan tüm yurttaşları alana çağırdı. Balık, “Lütfen kaygımız vatansa, kaygımız emekse, bugün ezilen halkımızsa kaygımız, 2b mağdurluğuysa 1 Mayıs’ta gelin bize destek verin. Hep birlikte mevcut iktidara ‘hayır’ diyelim. Yeni Anayasaya ‘hayır’ diyelim her şeyden önce. Akil adamlara da ‘hayır’ diyeceksek o zaman alanlarda birlikte olacağız” ifadelerini kullandı.

İşçi Partisi Antalya İl Başkanı Bayram Atasoy da “Bu 1 Mayıs, içinde bulunduğumuz süreçte bölücülere karşı bir bayrak gösterme olacak. Kamuoyunun da yakından bildiği gibi Türk Bayrağı göstermek suç oldu. İnadına Türk Bayrağı’nı göstereceğiz, dalgalandıracağız” şeklinde görüş bildirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.