AÇILIM AKP’Yİ ERİTİYOR -(TAMAMI)

Halk AKP’ye ‘hayır’ dedi

AÇILIM AKP’Yİ ERİTİYOR -(TAMAMI)
02 Nisan 2013 Salı 08:32

Yüzde 63.7: Başkanlık sistemine hayır
Yüzde 88,6: Eyalet sistemine hayır
Yüzde 70,4: Öcalanlı açılıma hayır
Yüzde 58,8: AKP Kürt sorununu çözemez
Yüzde 63,8: Bölünme endişesi taşıyorum

Gezici Araştırma Şirketi’nin son anketi, Hükümet-Öcalan görüşmeleri ve yeni açılım sürecinin AKP´nin oylarında ciddi bir oy kaybına neden olduğunu ortaya koydu. “Bugün yerel seçim olsa AKP’ye oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 38! AKP kendi yaptırdığı anketlerde kendi oyunu yüzde 50’nin üzerinde gösteriyordu. Başbakan Erdoğan, AKP’deki erimeyi “Baldıran zehirini içmeye hazırım” sözleriyle itiraf etmişti.

46 ilde 5 bin 270 kişi ile görüşüldü

“Gezici Araştırma Şirketi”nin 23-24 Mart tarihlerinde 46 ilde 5 bin 270 kişiyle yüz yüze yaptığı ankette çıkan sonuçlar da aynı. Ankette Öcalan’la yürütülen açılıma halkın sert tepki gösterdiği ortaya çıktı. Ankette halkın AKP’nin Türkiye’nin üniter yapısını bozan girişimlerine ve yeni anayasaya koymak istediği “Başkanlık Sistemi”ne de karşı olduğu görüldü. Yapılan ankette halkın ezici bir çoğunluğu AKP’nin politikalarına karşı çıkarken, hükümete verilen desteğin de hızla erimeye başladığı belirlendi. Ankette AKP’ye verilen oy desteği yüzde 42’lere düşerken, düşüş trendinin devam ettiği bildirildi. Yapılan ankette dikkat çeken başlıklar şöyle:

Başkanlık sistemi

Ankete katılanların yüzde 63,7’si başkanlık sistemine karşı çıkıyor. AKP seçmeninde “Başkanlık Sistemine” karşı çıkanların oranı yüzde 38. Ankette “Başkanlık Sistemi”nin Türkiye’yi diktatörlüğe götüreceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 65,1 olarak belirlenirken AKP seçmeninin yüzde 26’sı da bu görüşü benimsiyor. AKP’li seçmeninin eğitim düzeyi yükseldikçe “Başkanlık Sistemi tek adamlığa ve otoriter sisteme gider” diyenlerin oranı artıyor.

Eyalet Sistemi

Ankette “Eyalet Sistemi”ne “evet” diyenler yüzde 11,4’te kalırken, “Eyalet Sistemi”ne “hayır” diyenlerin oranı yüzde 88,6. Ankete katılanların yüzde 90,2’si “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da özerk bir yönetim, federasyon kabul edilmelidir” görüşüne “hayır” diyor.

PKK silah bırakır mı?

PKK’nın silah bırakacağına inanmayanların oranı yüzde 75,4. AKP’ye oy verenlerin önemli bir bölümü de PKK’nın silah bırakacağına inanmıyor.

AKP Kürt sorununu çözebilir mi?

AKP Hükümetinin Kürt sorununu çözeceğine inananların oranı yüzde 19,8’de kalırken, “çözemez” diyenlerin oranı yüzde 58,8. “Belki çözer” diyenleri oranı ise 21,4. Ankete katılanların yüzde 59,7’si AKP’nin terörle mücadelesini başarısız buluyor. AKP seçmeninin beşte biri de AKP’nin terörle mücadelesinden memnun değil.

Öcalan’la görüşme

Ankete katılanların yüzde 70,4’ü Öcalan’la MİT’in görüşmesini onaylamıyor. Ankete katılanların yüzde 90,6’sı da Öcalan’a ev hapsine karşı çıkıyor.

Kürt sorununun çözümü için genel af

Vatandaşlar ankette sorulan “Kürt sorununun çözümü için gerekirse genel af çıkarılmalı mı?” sorusuna yüzde 82,6 oranında “hayır” yanıtı verirken, genel affı uygun görenlerin oranı yüzde 17,4’te kaldı.

Bölünme endişesi

Ankete katılanların yüzde 63,8’i bölünme endişesi yaşadığını belirtirken, AKP’li seçmenlerde de “bölünme endişesi “ artıyor.

Türkiye iyiye mi kötüye mi gidiyor?

Vatandaşlara “Türkiye iyiye mi, yoksa kötüye mi gidiyor” sorusu da yöneltildi. Vatandaşların yüzde 58,2’si “Türkiye kötüye gidiyor” yanıtını verdi. AKP’ye oy verenler arasında “Türkiye kötüye gidiyor” diyenlerin oranı yüksek çıktı.

Ergenekon, Balyoz davaları adil mi?

Ankette katılanların yüzde 57,4’ü Ergenekon ve Balyoz davalarında adil yargılama yapıldığını düşünmediğini bildirdi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.