ABD’ye ihracat düşecek -(TAMAMI)

ABD ile Avrupa Birliği arasındaki serbest ticaret anlaşması, Türk ihracatçısı açısından haksız rekabet oluşturacak. Avrupa’nın ürünleri ABD’ye gümrüksüz girerken, Türk ürünlerine ise gümrük...

ABD’ye ihracat düşecek -(TAMAMI)
19 Mayıs 2013 Pazar 19:32

ABD ile AB arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yapılması kesinleşmiş durumda. ABD ise Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşmasına sıcak bakmıyor. Bu durumda ABD pazarında AB ülkeleri ihracatçıları ile Türk ihracatçılar arasında haksız rekabet ortaya çıkacak. AB ülkeleri ürünleri ABD pazarına gümrüksüz ve düşük gümrükle girerken, Türk ihraç ürünleri yüksek gümrükle gireceği için AB ülkeleri ürünleri için fiyat avantajı doğacak.

Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyaretinde gündeme getirdiği STA ile ilgili olarak başta ABD Başkanı Obama olmak üzere tüm ABD yöneticileri bu anlaşmaya sıcak bakmadıklarını hissettirdi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Amerika ile Türkiye arasında STA konusunda görüşmelere başlanacağını açıklasa da umut yok.

Daha önce ABD’de görev yapmış bir diplomat Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede ABD’nin Türkiye ile STA’na sıcak bakmadığının çok açık olduğunu bildirdi. “STA talebi yeni değil. En az 20 yıllık geçmişi var. Çağlayan ‘Başbakan’ın talimatıyla ABD ile sadece Washington ve New York odaklı değil 50 eyaleti dikkate alan ve Amerika’nın ticaret hacmi en yüksek olan eyaletleri ile çalışmaya başladık’ dese de rakamlar ortada.

AB ürünleri avantaj sağlayacak

ABD’de ticari çalışma Afrika, Ortadoğu ülkelerine yapılan işadamları ziyareti gibi olmaz. O tür çalışma turistik gezidir. Ziyaretler ihracatı değil ithalatı arttırmış görünüyor” dedi.

AB-ABD arasında STA imzalanması konusundaki kararlılık ABD’ye ihracat yapan firmaları da tedirgin etti. AB-ABD anlaşırsa ABD pazarına mal satan AB’li firmalarla Türk firmalar arasındaki rekabette AB’li firmaların avantajlı duruma geçeceğinin farkındalar. İhracatçı bir firma yöneticisi Mert Aydın, önümüzdeki dönemde işlerin iyi olmayacağını belirterek, “Hükümet ABD ile STA yapacağız diyor ama Obama öyle demiyor. Hatta kibarca olmaz diyor. AB ile ABD anlaşır da Türkiye anlaşamazsa ABD pazarında avantajımızı kaybederiz.

AB firmaları için fason mal üretiriz. Parayı onlar kazanır biz ameleliğini yaparız. Çünkü AB ile rekabet etme şansımız kalmaz” diye konuştu.

ABD ürünleri Türkiye’ye gümrüksüz girer

AB-ABD anlaşmasının yaratacağı bir başka tehlike de Türkiye’nin iç pazarındaki rekabetin ABD lehine dönüşmesi. Uzmanlar bu konuda da uyarıda bulunuyorlar. AB konusunda üst düzeyde görev yapmış bir bürokratın uyarıları da şöyle: “Geçmişte AB’nin STA yaptığı ama Türkiye’nin yapmadığı ülkeleri ile ilgili çekilen sıkıntılar vardır. Örneğin Kuzey Afrika ülkelerinin çoğu ile AB STA yapmış ama Türkiye yapamamıştı.

Hatta bizzat AB ülkelerinin firmaları bu ülke yönetimlerine baskı yapıp Türkiye ile anlaşma yapmalarını engellemişti. Bu ülke malları AB ülkeleri üzerinden Türkiye’ye gümrüksüz girdi. Bizim gümrüklerimiz ithal ürünlerin menşeini kontrol etmediği için Türkiye pazarları onlar için cennet oldu.

Şimdi aynı tehlike ABD malları için de gündemde. Şu anda ABD’den 15 milyar dolar ithalatımız var. Bu yolla bu rakam çok daha artacak.”

Sadece Suriye Türkiye’nin yanındaydı

AB’nin STA imzaladığı ülkelerle ilgili olarak bir tek Suriye bizden yana tavır aldı. Suriye AB ile STA imzaladı ancak yürürlüğe girmedi. Komisyonda onay beklerken Türkiye de Suriye ile eş zamanlı STA imzaladı. Avrupa’dan önce yürürlüğe girdi. Ancak AKP Hükümetinin izlediği Suriye politikasından sonra Suriye tarafı tek taraflı olarak anlaşmayı iptal etti. Olan Türk ihracatçısına oldu. Suriye’ye ihracat büyük ölçüde düştü.

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.