ABD'de IŞİD üzerinden yeni BOP çabası

ABD yönetimi, operasyonun sadece askeri harekatla sınırlı olmayacağını...

ABD'de IŞİD üzerinden yeni BOP çabası
17 Ekim 2014 Cuma 05:40

abdbopisid

ABD yönetimi, operasyonun sadece askeri harekatla sınırlı olmayacağını ve bir ‘Ortadoğu Dönüşüm Programı’ olduğuna işaret etti. Bu da BOP’un revize edilmiş hali olarak değerlendiriliyor

Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Ayn el Arap’a yönelik başlattığı saldırı, dünya kamuoyunun bütün dikkatini bu bölgeye çevirdi. ABD yönetiminin oluşturduğu ve IŞİD ile mücadele edecek olan koalisyonun yanı sıra, Türkiye’nin de bölgedeki yeni rolü üzerine önemli tartışmalar da başladı. Bu noktada, ABD yönetiminin çeşitli kanallar aracılığıyla Türkiye’ye aktardığı bilgiler, operasyonun sadece askeri harekatla sınırlı olmayacağını orta ve uzun dönemi kapsayan bir “Ortadoğu Dönüşüm Programı” olduğunu gösterdi. Bu, bir anlamda BOP’un revize edilmiş hali olarak değerlendiriliyor.

OBAMA MACERAYA SOYUNUYOR

Aydınlık, IŞİD’e yönelik mücadele konusunda yürütülen görüşmelerin yanı sıra, ABD’nin ortaya koyduğu ‘öneriler paketi’nin arka plandaki ayrıntılarına ulaştı. Buna göre, Ortadoğu’dan askerini çekerek, neo-con’ların 2000’li yılların başında düştüğü hatalara düşmeyeceği sinyallerini veren Barack Obama, Başkanlığı’nın son iki yılında yeni bir Ortadoğu macerası için kollarını sıvamış görünüyor. Ancak ABD yönetiminin bu kez, konvansiyonel anlamda bir işgalden çok, bölge ülkelerindeki işbirlikçileri aracılığıyla Ortadoğu’yu, hem enerji kaynakları, hem enerji güzergahları hem de küresel sermayenin çıkarlarını tatmin edeceği şekilde yeniden yapılandırmanın ilk adımını “IŞİD ile mücadele” planı üzerinden atması söz konusu olacak.

PLANDA ÖNE ÇIKAN NOKTALAR

Orta ve uzun vadeyi kapsayan planlar bütününün öne çıkan noktaları şöyle:

- ABD yönetiminin önceliği radikal örgütler ile mücadele. IŞİD ile mücadele bu açıdan büyük önem taşıyor. Ancak Washington yönetimi, bu kez sahada olmayacak. Sahada olmasının zorunlu olduğu durumlarda ise görünmez olmayı tercih edecek. Bu nedenle IŞİD ile mücadelede bölge ülkelerine sorumluluk yüklenecek. ABD ile Müslüman dünyası arasında bir cepheleşme oluşmaması hedefleniyor.

- IŞİD’in tamamen ortadan kaldırılması olasılığı değerlendirme kapsamında bulunmuyor. Örgütün bölgedeki “Sünnilerin temsilcisi” yönünde bir algının oluşmasını Washington yönetimi büyük tehlike olarak görüyor.

- IŞİD konusu ve diğer radikal unsurlar ile mücadelede, “yerel unsurlar” öne çıkarılacak. Bu da Irak’ta ve Suriye’de PKK/PYD’nin daha görünür olmasını ve uluslar arası alanda sempati kazanmasına neden olabilecek. ABD’nin Irak’ın işgalinden sonra Bölgesel Kürt yönetiminin Irak içinde kalması yönünde izlediği politikada değişikliğe gitmesi söz konusu olacak. Kürt milliyetçiliği desteklenip, Sünni radikalizminin önüne geçilmesi planlanıyor. Bu da, PKK’nın terör örgütü olmaktan çıkıp uluslar arası alanda meşruiyet kazanması anlamına gelecek.

- Siyasi açıdan, “Ilımlı İslam” yaklaşımından vazgeçmeyecek olan ABD yönetimi, başta AKP gibi yakın ilişkide olduğu siyasi yapılar üzerinden, “ılımlılaştırma” politikasını sürdürecek. Ancak bu kez, Mısır ve Gazze’de çıkmaza giren Müslüman Kardeşler üzerinden politikalar üretilmeyecek. Siyasi olarak AKP gibi daha konvansiyonel olan yapılar kullanılacak.

- Orta ve uzun vade arası, Ortadoğu coğrafyasındaki ülkelerin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini korumasının giderek güçleşeceği dikkate alınarak, yeni sınırlar çizilmesinden çok, sınırların ortadan kalkacağı, genel anlamda fiili bir parçalanmanın olacağı yeni düzenin, etnik ve dinsel yapılar üzerinden kurulacağı bir süreç başlatılacak. Bu da resmen olmasa da fiilen; Tayvan modeli gibi dünyaya petrol satabilen, küresel kapitalizmle bütünleşmiş, tüketime açık ancak ortak bir siyasi otorite tarafından yönetilmeyen küçük otonom yapıların kurulması anlamına geliyor.

n BOP’ta uluslar arası topluma sunulan “insan hakları, demokrasi, çocuk ve kadın” gibi konu başlıkları bu kez, “gerekçe” bile olmayacak. Bu kez öncelik, istikrar ve ekonomik açıdan küresel sisteme uyuma verilecek. Arap Baharı’nın yan etkilerinin görünenden daha fazla olduğunu düşünen ABD yönetimi, bu kez “insani gelişmişlik” konusu görmezden geliyor.

Deniz Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.