ABD Reyhanlı’da terör ordusu kuruyor

El Şamali, Suriye’nin kuzeyinde, mobil bir gerilla gücü oluşturduklarını anlatıyor: “vurucu güce ihtiyacımız var, çok hızlı hareket edebilen bir mızrak ucu”.

ABD Reyhanlı’da terör ordusu kuruyor
03 Ekim 2014 Cuma 23:34

abdreyhanl
ABD’nin bir numaralı “ılımlı” terör komutanı El Şamali, Obama yönetimine yeni bir ordu kurma çağrısında bulundu: “ÖSO’ya güven kalmadı, yapı dağınık ve eğitimsiz, daha önceden de birleşmeden bahsedildi ama başarısız oldu
AMERİKA’nın önde gelen araştırmacı gazetecilerinden David Ignatius ABD’nin Reyhanlı’da “ılımlı muhalefet” adı altında ÖSO bağlantılı terör gruplarını birleştirmeye çalıştığını yazdı. Ignatius, Washington Post gazetesinde çıkan makalesinde, Reyhanlı’da görüştüğü muhalif komutanlardan Hamza el Şamali’nin tahlillerine yer verdi. El Şamali, David Ignatius’un ifadesiyle ABD’nin Suriye’de desteklediği en büyük “isyancı” örgüt olan Azim Hareketi’nin komutanı. Yine Ignatius’un ifadesiyle “4 bin 200 eğitimli ve muayene edilmiş savaşçıya sahip”. Türkiye’de sınıra birkaç kilometre uzaklıkta konuştuğu El Şamali asıl sorunun İslam Devleti’ni (IŞİD) imha etmek olmadığını, meselenin IŞİD sonrası oluşacak boşluğu doldurmak üzere dağınık yapıda olan Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) adı altındaki grupçukları koordine etmek olduğunu belirtiyor.
‘SURİYE SOKAKLARI ÖSO’YA GÜVENMİYOR’
El Şamali Washington Post yazarına, “Suriye sokakları, belli bir noktadan sonra ÖSO’ya güvenini kaybetti” şeklinde konuşuyor. Şamali, birçok isyancı komutanın disiplinli olmadığını, bunlara bağlı teröristlerin iyi eğitim almadıklarını ve “gevşek şemsiye örgüt” konumundaki ÖSO’nun komuta ve denetimden yoksun olduğunu belirtiyor. Şamali, umulduğunun tam aksine IŞİD ve Nusra Cephesi’ne bağlı teröristlerin sahada varolan boşlukları doldurduklarını ve şu an her Suriyeli’nin muhalefete yönelik şu soruyu sorduğunu hatırlatıyor: “kaos mu getireceksiniz, yoksa düzen mi?”
Ignatius, konuştuğu terör komutanının fiziksel özelliklerini ve ruh halini ayrıntılı bir şekilde anlattıktan sonra, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin Suriyeli terör grupları açısından stratejik önemini anlatıyor.
TERÖR HAREKÂT MERKEZİ REYHANLI
Reyhanlı’nın teröristler için kendilerini toparlayıp, tamir edip yeniden savaş cephesine döndükleri bir güvenli bölge olduğundan söz ediyor. Reyhanlı’nın teröristler için tam bir askeri harekat merkezi konumunda olduğunu, sokaklarda birçok insanın Arapça’yı Suriye şivesiyle konuştuğunu ve arabaların Suriye plakalarıyla gezdiklerinden söz ediyor. Washington Post yazarı Ignatius, Reyhanlı’da güvenli bir evde bir araya geldikleri Azim Hareketi adlı terör örgütü lideri El Şamali’nin anlattıklarının Obama yönetimi için dikkate alınması gerektiğini ve çözülmesi gereken asıl büyük soruna işaret ettiğini belirtiyor. Ignatius, ABD’nin desteklediği “ılımlı muhalefet”in asıl olarak bir hayal ürününden ibaret olduğunu söylüyor.
El Şamali, ABD’nin çorba haline gelmiş başıbozuk ÖSO grupçuklarını birleştirme çabasına girmekten ziyade, yeni bir “Milli Suriye Ordusu” kurması gerektiğini ve böylece IŞİD ve benzeri aşırıcı grubun alt edilebileceğini ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın da devrilebileceğini belirtiyor. Washington Post yazarı, El Şamali’nin eski muhalefet liderlerinden Ahmed El Carba’nın birleşme çağrılarını bu nedenle reddettiklerini ve “başarısız olmuş deneyleri tekrar etmeti kabul etmediklerini” aktarıyor ve mevcut terör gruplarının birleştirilmesi önerisinin ÖSO’nun önceki başarısızlıklarının kes-yapıştır yöntemiyle tekrarlanması olacağını uyarıyor.
OSÖ ORDU DEĞİL MAFYA
Ignatius, son yıllarda ÖSO’ya bağlı birçok liderle konuştuğunu, söyleşiler yaptığını ve bu komutanların her birinin lider olmaya çalışarak rekabet halinde olduğunu belirtiyor. ÖSO’nun bu şekilde bir tür mafya örgütlenmesine benzediğini anlatıyor.
Konuştuğu isimler arasında Abdulcabbar Akaidi, Selim İdris ve Cemal Maruf’un da olduğunu ve her birinin “muhalefeti birleştirmekten” bahsettiğini ama hiçbirinin bunu başaramadığını belirtiyor.  Ignatius, doğru yapıyı, eğitimi ve destek yöntemlerini koordine edecek olan kişinin büyük oranda Obama’nın Irak ve Suriye özel temsilcisi olan emekli General John Allen olduğunu belirtiyor.  
YENİ TAKTİK: HAREKETLİ VURUCU GÜÇ
Washington Post yazarı David Ignatius, bu görüşme sayesinde ABD’nin normalde “örtülü” olan Suriye’deki terör oluşumlarını destekleme ve eğitme programının “içinden” “nadir bir bakış” elde edebildiğini belirtiyor.  Ignatius, ABD’nin her bir terörist için ayda 150 dolar verdiğini ve biyometrik verilerini toparladığını aktarıyor.
El Şamali, Suriye’nin kuzeyinde, mobil bir gerilla gücü oluşturduklarını anlatıyor: “vurucu güce ihtiyacımız var, çok hızlı hareket edebilen bir mızrak ucu”.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.