ABD İhvan’ı neden iktidara taşıdı?

Kahire ziyaretimizde buluştuğumuz Mısırlı Emekli Albay Halit Okaşa ile yaptığımız söyleşide Müslüman Kardeşler’in hangi tavizleri vererek iktidara geldiklerini konuştuk. Fas’tan Afganistan’a 24 ülkeyi yeniden düzenlemeyi...

ABD İhvan’ı neden iktidara taşıdı?
26 Aralık 2013 Perşembe 14:15

abdihvan

Kahire ziyaretimizde buluştuğumuz Mısırlı Emekli Albay Halit Okaşa ile yaptığımız söyleşide Müslüman Kardeşler’in hangi tavizleri vererek iktidara geldiklerini konuştuk. Fas’tan Afganistan’a 24 ülkeyi yeniden düzenlemeyi ve bölmeyi öngören Büyük Ortadoğu Projesi’nin Mısır ayağını konuştuğumuz Albay Okaşa, İhvan’ın da aynı Tayyip Erdoğan gibi BOP projesini uygulamak üzere iktidara geldiğini anlattı.

İşte sorularımız ve yanıtları:

- İhvan hareketi, iktidara gelmeden önce ABD ile bağlantı kurdu mu?

ABD’nin Mısır Büyükelçiliği, İhvan liderleri ile 2005’ten itibaren iletişime geçti. Bu görüşmelerden zamanın Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in başta haberi yoktu, işi arkasından yürüttüler. Tabii bir süre sonra Mısır istihbaratı bilgi sahibi oldu.

Mübarek, ABD Elçiliği’ne gidip görüşmelere itiraz etti. Amerika ise, halen Mübarek’i desteklediğini öne sürdü, yatıştırmaya çalıştı. Oysa diğer yandan İhvan’ı iktidara hazırlıyorlardı.

İhvan’a, iktidara gelme ve hükümeti yürütme konusunda bir dizi tavsiyelerde bulundular. Ve özellikle Türkiye’deki AKP’nin yolunu izlemesini önerdiler. Erdoğan’ı örnek verdiler. Bu çerçevede İhvancılar daha iktidara gelmeden önce Avrupa’da AKP temsilcileriyle ilişki kurdu.

Mübarek yaşlanmıştı, sonrasında iktidarı kimin üstleneceği tartışılıyordu. Oğlu, kendisinin desteklediği adaydı. Ancak ona karşı yaygın tepki de mevcuttu. Burada, Mübarek’in oğlunun başkanlığına tek alternatif olarak İhvan öne sürüldü.

BOP’un Mısır ayağı

- ABD bu desteği vermek için İhvan’la bir pazarlığa mı girişti?

Evet. ABD İhvan’a doğrudan şu soruyu yöneltti: “Sizi desteklersek karşılığında ne verirsiniz?” Tabii Amerika’nın somut bir talebi vardı. Bu talep, Filistin sorununun çözümüydü. Mübarek, bu çözüme katkıda bulunmayı reddetmişti.

ABD İhvan’la üç maddelik bir anlaşma imzaladı:

Birincisi; o bölgenin İhvan şubesi olan Hamas, Gazze şeridinde kontrolü bütünüyle ele alacaktı.

İkincisi; anlaşmanın tarafı olarak İsrail, Gazze’deki diğer Filistin örgütlerini baltalayacaktı.

Üçüncüsü; İsrail’de daha 1985’lerde hazırlanan plan uygulamaya konulacaktı. Bu plan, Sina Yarımadası’nın Gazze’ye devredilmesini öngörüyordu. Karşılığında Mısır’a, Necef Çölü’nden toprak verilecekti.

Böylece, İsrail’deki Filistinlilere yer açılacak, İsrail rahatlayacaktı. İsrail’deki Filistinliler, bu yeni kurulan Hamas bölgesine sürülecekti. İşte ABD’nin Filistin sorunu için öngördüğü kalıcı çözüm buydu. Benzer bir projeyi, Filistinlilere toprak verip İsrail’den göçü sağlamayı Ürdün için de öngördüler.

ABD bu teklifi İhvan’ın önüne koydu. İhvan da, iktidar hırsından dolayı teklifi kabul etti. Onlar için Mısır’da iktidara gelmek, yıllardır bekledikleri bir andı. Büyük bir etki yaratacaktı. Buradan, Mısır’dan Tunus, Libya ve Yemen’deki şubelerini de destekleyeceklerdi.

Yunus Soner


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.