ABD Gülen’i verir mi?

Yazılı açıklama yapan Avukat Nurullah Albayrak, şu görüşleri dile getirdi: “Bugün bazı ulusal gazetelerde, NATO ülkelerinin Afganistan, Ukrayna ve IŞİD’i konuşmak üzere toplandığı, zirvede Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın...

ABD Gülen’i verir mi?
06 Eylül 2014 Cumartesi 09:22

abdgulen

Obama ile görüşmesinden bir gün önce Gülen’in iadesi talebini açıklaması, Erdoğan’ın ABD ile pazarlık zemini olarak yorumlandı. Böylece Washington’un başta IŞİD, Irak ve Suriye için taleplerinin karşısına Gülen kozunu koydu
Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi için gittiği Galler yolunda uçaktaki gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Obama’dan Fethullah Gülen’in iadesini isteyeceğini söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: “Pensilvanya Amerika’dan başka bir yerde değil. Biz de tabii Amerika’dan madem biz stratejik ortağız, madem bizim aramızda bir model ortaklık var, siz nasıl bizden zaman zaman bazı teröristleri istiyorsunuz biz de size veriyorsak şu anda biz de size diyoruz ki böyle böyle... Ya bunu deport (sınırdışı) edin ya da verecekseniz bize verin. Bunlar çok açık ve net olarak ortada. Gelsin ülkesinde yaşasın. Madem suçu olmadığını söylüyor... Gelsin burada yaşasın. İdare edecekse buradan idare etsin, siyasete soyunacaksa burada soyunsun.”
PAZARLIĞA HAZIRLANIYOR
Obama ile görüşmesinden bir gün önce Fethullah Gülen’in iadesi ya da sınır dışı edilmesi yönündeki talebini açıklaması, Erdoğan’ın ABD ile pazarlık zemini yaratmaya çalışması olarak yorumlandı. Böylece Erdoğan, Washington yönetiminin başta IŞİD, Irak ve Suriye konularındaki olası taleplerinin karşısına Gülen kozunu koymuş oldu. NATO zirvesinde de IŞİD’e karşı mücadele etmek üzere koalisyon kurulması çağrısı yapılırken, bu koalisyonda Türkiye’nin de yer alması istendi. Ancak, bu talebe Ankara’nın soğuk yaklaştığı biliniyor.
Öte yandan cemaati, Türkiye başta olmak üzere Avrasya ve Afrika’da bir “dış politika enstrümanı” olarak kullanan ABD yönetiminin ise Erdoğan’ın bu talebine sıcak bakabileceği yönünde bir işaret ise henüz ortaya çıkmadı.
Türkiye ile ABD arasında 12 Eylül Darbesi’nden hemen sonra, 1980 yılında imzalanmış uzun bir ‘Suçluların İadesi Anlaşması’ bulunuyor. Hem Türkiye hem de ABD yasalarına göre; “asgari haddi bir yılı aşan süreyle hürriyeti bağlayıcı bir cezayı veya daha ağır bir cezayı gerektiren suçlar” iade talebine konu olabiliyor. Bu maddeye göre “darbeye teşebbüs” bir yılı aşan ağır bir cezayı gerektirdiği için, Gülen’in iadesi istenebilecek.
Ancak anlaşmanın 3. Maddesi, iade talebinin reddedilmesine ilişkin düzenlemeleri de kapsıyor. Buna göre, talebe konu suç; siyasi nitelikte ise veya siyasi suçlarla irtibatlı ise iade söz konusu olamıyor. Aynı şekilde sırf askeri nitelikte suçlarda da iade yapılmıyor. İadesi istenilen kişi, iade talebine konu olan suçtan ötürü istenilen devlette yargılanarak, kesin ve bağlayıcı bir hükümle beraat etmiş veya mahkum olmuşsa yine iade söz konusu olmuyor. Ayrıca bu anlaşmaya göre; iade talepnamesinde yer alacak en önemli belgeler arasında “suçun ispatı için hayati öneme sahip delilleri” sunmak gerekiyor.

Gülen’in avukatından ‘iade’ açıklaması

Fethullah Gülen’in avukatı Nurullah Albayrak, NATO zirvesinde  Gülen’in  ABD’den iadesinin isteneceğine yönelik haberlere tepki gösterdi.
Müvekkili hakkında suçlayıcı hiçbir somut delilin ortaya konulamadığını iddia eden Albayrak, “Yakalama, tutuklama ve iade talebi işlemleri yargı faaliyetidir. Yargısal mahiyette olan bir işlemin NATO zirvesinde gündeme getirilmesi hukuken doğru olmadığı gibi, diplomatik olarak da yersiz bir girişimdir” dedi.
Yazılı açıklama yapan Avukat Nurullah Albayrak, şu görüşleri dile getirdi: “Bugün bazı ulusal gazetelerde, NATO ülkelerinin Afganistan, Ukrayna ve IŞİD’i konuşmak üzere toplandığı, zirvede Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın müvekkilimiz Sayın Fethullah Gülen’in iadesini isteyeceğine dair haberlere yer verilmiştir. IŞİD’in 87 gündür rehin tuttuğu 49 vatandaşımızın kurtarılması ve bölgemizde yaşanan hadiselerin yol açtığı soysal fatura ve ekonomik kayıpların değil, hakkında hiçbir resmi soruştuma açılmamış müvekkilimizin gündeme getirilmesini anlamakta zorlanıyoruz”

Deniz Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.