‘ABD artık Türkiye’nin müttefiği değil’

Türkiye Atatürk’ün attığı temeller üzerinden yoluna devam etmeli. Milli ve laik bir Türkiye Ortadoğu’yu tekrar ayağı kaldıracaktır. Sinan Güzaltan / Kahire

‘ABD artık Türkiye’nin müttefiği değil’
08 Kasım 2014 Cumartesi 01:22

auda

Mısırlı bilim adamı Auda, Erdoğan’ın ülkesinin sınırlarını dahi kontrol etmekten aciz bir durumda olduğunu ve stratejik olarak diz çöktüğünü belirtti. Auda ayrıca Kürt Devleti kurulması için Diyarbakır üzerinde bir oyun oynandığını ifade etti

Mısır’ın önde gelen siyaset bilimcilerinden Profesör Gehad Auda ile Kahire’de gerçekleştirdiğimiz söyleşimize devam ediyoruz. Auda, Aydınlık’a Mısır-Türkiye ilişkileri ve Ortadoğu’da uygulanan planlar konusunda sorularımızı yanıtladı.
- Geçtiğimiz günlerde Kahire’de Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleşen Erdoğan karşıtı gösteride Türk malların boykotunu talep eden pankartlar taşındı. Sizce bu mümkün mü?
Türk mallarına karşı bütünü ile bir boykota gidilmesi mümkün değil. Mısır’ın Türkiye ile ilişkileri tamamı ile kesmesi olasılık dışı bir ihtimal. Mısır Devleti, boykot yolunu izlemektense, Türkiye’deki farklı gruplarla ilişki kurmanın daha yararlı olacağımım farkında. Mısır, Türkiye’yi sadece AKP’den ibaret olarak değil fakat farkı görüşler arasında bölünmüş olarak değerlendirmekte. Erdoğan’ın “Yeni Türkiye” olarak adlandırdığı, Modern İslamcı bir devlet kurmaya gücü yok. Hayalleri kâbusa dönüşmüş durumda. Erdoğan, ülkesinin sınırlarını dahi kontrol etmekten aciz bir durumda, Türkiye yerel güçler tarafından tehdit edilir hale geldi.

OYUN DİYARBAKIR ÜZERİNE

- Yerel güçlerden kastınız Kürtler olmalı. Yeni Ortadoğu’da Kürtlere biçilen rol nedir?
Kavalalı Mehmet Ali Paşa döneminden bu yana, Türkiye’nin Güney ve Doğu sınırları yerel bir güç tarafından tehdit edilmedi. 200 yılda ikinci defa, Türkiye’nin sınırları yerel bir güç tarafından tehdit ediliyor; Kürtler. Erdoğan, Kürtlere karşı kendini korumaktan aciz, stratejik olarak diz çökmüş durumda.
- Hangi topraklar üzerinde?
Suriye’nin bir bölümü ve Irak’ın bir bölümü. Fakat yeni olgular açık bir biçimde, Türkiye’nin bir parçasının da kurulmaya çalışılan Kürdistan’a dahil edilmek istendiğini gösteriyor. Oyun, Diyarbakır için oynanıyor.
- Sevr anlaşmasından beri Kürtler üzerinden aynı oyun oynanmıyor mu?
Unutmamamız gereken bir gerçek var. Bu durum önceden sadece bir projeydi. O veya bu şekilde, NATO, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü korumaya devam ediyordu. Fakat Erdoğan’ın politikaları nedeniyle, bu proje şimdi pratiğe döküldü. Büyük ihtimalle, Türkiye’den de bir bölgenin koparılması üzerine pazarlıklar yapılmaktadır.
Kürt Devleti’ni kurmak için ABD ve Batılı güçlerin Türkiye’nin sınırlarını yeniden çizmesi gerekiyor. Erdoğan, isteyerek veya istemeyerek, izlediği politikayla, Türkiye’nin bölünmesine yardımcı oluyor.

IŞİD SADECE BİR ARAÇ

- Kuzey Suriye’de, Kürtlere gönderilen ABD menşeli silahların IŞID’in eline geçtiği ile ilgili iddialarla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Silahların, kaza ile IŞiD’in eline geçmediği açıktır. Bu bir projedir. Ortadoğu değişiyor, sınırlar değişiyor, IŞID burada değişime yardımcı olan bir araç. ABD artık Türkiye’nin müttefiki değildir. ABD, Türkiye’den bağımsız bir biçimde, PYD ve diğer Kürt örgütlerle pazarlık kanalları oluşturdu. Bu durum, Erdoğan’ı ABD’ye küfür eder hale getirdi.
- Başbakan Davutoğlu, Peşmerge’nin Türkiye üzerinden Ayn El Arab’a geçişini onayladı. Aynı hükümet, PKK ile pazarlıklara devam ediyor. AKP hükümetinin Kürt politikası ile görüşleriniz nelerdir?
Mısır, Ortadoğu’daki sınırların değiştirilmek istendiğinin farkındadır. Yakındoğu’da İsrail dahil olmak üzere, sınırların yeniden çizilmek istendiği açıktır. İsveç ve İngiliz Parlamentosu, Filistin’i tanıdılar. NATO’dan bağımsız bu tip bir hamle mümkün değildir. Bu sınırların yeniden çizilmesi oyunudur. Amaç aynıdır. Türkiye’nin sınırları da değiştirilmek isteniyor.

ERDOĞAN'IN ROLÜ YOK

- Bilinen BOP haritası Bush dönemine çizildi. Fakat Obama yönetimi de bu haritayı hayata geçirmeye çalışıyor. Bunu sizde ifade ediyorsunuz. Bir çelişki yok mu?
Bush ve Obama dönemi arasında ki fark Erdoğan’ın durumu ile de açıklanabilir.
Bush döneminde, Erdoğan parlatılıyordu, BOP’un gerçekleşmesi için önemli bir görev Erdoğan’a verilmişti. Fakat Obama’nın planlarında Erdoğan’ın rolü yok.
Obama, Erdoğan’ı istemiyor. ABD, Ortadoğu’da işleri tek başına yürütemeyeceğini biliyor. Bush, Erdoğan’ı “alt emperyal” kuvvet olarak kullandı. Obama ise bölgedeki “alt emperyal” güçleri sınırlandırmak istiyor. Erdoğan’ın artık bölgede şansı yok. Obama yönetimi, Türkiye’yi terk ediyor. Ortadoğu ve dünya değişiyor.
- Nereye doğru?
Kapitalizm büyük bir krizde ve yıkılıyor. Ortadoğu enerji anlamında, stratejik anlamda her şeyin kaynağı ve dünyada ABD tarafından şekillendirilmemiş tek bölge. ABD, Ortadoğu’da, her şeyin yıkılmasına göz yumuyor, amacı güçsüz devletler yaratarak bölgeyi şekillendirmek.
Öte yandan, İsrail ordusu girdiği savaşları kaybetmektedir. Hamas gibi bir örgüt FKÖ’nün şemsiyesi altına girmeyi kabul ediyor. Ne olduğunun farkında mısınız? Dünya radikal olarak geçiyor.
- Son olarak Türk halkına bir mesajınız var mı?
Türkiye Atatürk’ün attığı temeller üzerinden yoluna devam etmeli. Milli ve laik bir Türkiye Ortadoğu’yu tekrar ayağı kaldıracaktır.

Sinan Güzaltan / Kahire


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.