ABD-AB anlaşması Türkiye’yi vuruyor -(TAMAMI)

Türkiye ‘Ekonomik NATO’ya yamanma peşinde

ABD-AB anlaşması Türkiye’yi vuruyor -(TAMAMI)
17 Mayıs 2013 Cuma 09:00

Türkiye’nin, AB ile ABD arasında yapılacak olan TTYO anlaşmasından 20 milyar dolara yakın zarar etmesi ve büyüme hızının da bundan yüzde 2.5 civarında olumsuz etkilenmesi bekleniyor

‘Ekonomik NATO’ olarak adlandırılan anlaşmanın dışında bırakılan Türkiye, ABD ile STA yaparak buna dahil olmak istiyor. Erdoğan’ın, Obama ile yapacağı görüşmede de bu konu gündeme gelecek

Avrupa Birliği ile ABD arasında yapılacak olan ‘Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’ (TTYO) anlaşması bu ülkelerle ticaret yapan üçüncü ülkeleri olumsuz etkileyecek. Türkiye’de TTYO’dan zarar görmemek için bu anlaşmaya dahil olmak istiyor. ABD’de temaslarda bulunmak üzere Washington’a giden Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çantasında TTYO ile ilgili dosyalar da var. Anlaşmadan Türkiye’nin zarar görmemesi ve ABD ile bir serbest ticaret anlaşması yapılması için 102 işadamı da Erdoğan’la birlikte ABD’ye gitti.

Başından beri TTYO sürecini takip eden ve bu konularda araştırma yapan Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve DEİK Türk-Amerikan İş Konyesi Başkanı Haluk Dinçer’de ABD’ye giden heyette bulunuyor. Yine heyette yer alan TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz da eski adı TAFTA olan TTYO ile ilgili yaptığı bir konuşmada ‘’Vaktiyle Başkan Clinton’un söylediği gibi ‘TAFTA, Ekonomik NATO’dur.’ TÜSİAD olarak 2013 yılı çalışmalarında Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’na Türkiye’nin eklemlenmesi konusunu tüm boyutlarıyla ele almayı hedefliyoruz’’ demişti.

Türkiye TTYO’da yok

Fakat, Nisan ayı başında Türkiye’ye gelen Avrupa Komisyonu TTYO Baş Müzakerecisi Garcia Bercero, katıldığı bir panelde Türkiye’nin bu anlaşmaya dahil olmasının sağlıklı olmayacağını söylemişti. Türkiye’nin ABD ile ayrı bir serbest ticaret anlaşması yapmasının uygun olacağını belirten Bercero, bu konuda ABD’de Türkiye için lobi yaptıklarını da ifade etmişti. ABD kanadından ise, Türkiye ile ilişkilerin stratejik önemine vurgu yapılırken ticari ilişkiler ve özellikle serbest ticaret anlaşması konusunda herhangi olumlu bir sinyal bugüne kadar gelmedi.

‘Ekonomik ilişkiler platonik aşka benziyor’

ABD’de temaslarda bulunmak üzere Başbakan Erdoğan’ın başkanlığındaki heyetle Washington’a giden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan dün yaptığı açıklamada, ABD ile Türkiye arasında ‘ciddi dengesiz ticaeri bir yapı’ olduğunu kaydetti.

‘Aramızdaki aşk platonik bir aşka benziyor’ diyen Bakan Çağlayan, bir televizyon kanalına yaptığı değerlendirmelerde, ‘’20 milyar dolarlık ticaret hacmi aslında Türkiye ile ABD arasında olması gereken ticaret hacminin çok çok altında. Türkiye, ABD’ye toplam 5.6 milyar dolarlık ihracat yaparken, ABD’nin ihracatı ise 14.1 milyar dolar. Bu tabi, sürdürülebilir veya müttefiki, dostluğu anlatan bir rakam değil. Aramızdaki ekonomik ticari ilişkiler ve yatırımların daha fazla artırılması, Türk ve Amerikan şirketlerinin birlikte yatırım yapmasıyla birlikte Avrupa Birliği ile ABD arasında transatlantik ticaret anlaşmalarının müzakerelerinin başlama süreci var. Türkiye’nin bu sürecin dışında kalması, Türkiye-ABD arasındaki dostluğu zedeleyebilecek bir yapıya dönüşebilir.”

Bakanlığı üst düzey bürokratları da, AB ile ABD arasında yapılacak bu ticari anlaşmasının, Türkiye’nin rekabet koşullarını olumsuz etkileceği uyarısında bulunuyor. Bürokratlar ayrıca, bu olumsuz durumun ancak Türkiye ile ABD arasında bir serbest ticaret anlaşması yapılmasıyla kotarılabileceği görüşündeler.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.