93 yıldır sönmeyen Aydınlık -(TAMAMI)

İşgalden vatanımızı kurtardık, 1 Haziran 1921 günü doğduk. Vatan-Emek-Namus parolamız oldu. İşçinin, emekçinin, Türkiye halkının sesi olduk. Zalime eğilmedik, kalemimizi de kırdırmadık. Kimi zaman...

93 yıldır sönmeyen Aydınlık -(TAMAMI)
31 Mayıs 2013 Cuma 18:03

İşgalden vatanımızı kurtardık, 1 Haziran 1921 günü doğduk. Vatan-Emek-Namus parolamız oldu. İşçinin, emekçinin, Türkiye halkının sesi olduk. Zalime eğilmedik, kalemimizi de kırdırmadık. Kimi zaman geldi haftalık olduk, kimi zaman da günlük... Derde deva, aşka kalem! İşte 93 yılın hikâyesi...

Aydınlık, 1 Haziran 1921 günü Dr. Şefik Hüsnü Deymer önderliğinde yayımlandı. İstanbul’un işgal günlerinde ayrı bir soluk ve mücadele aracı oldu. Devrimden sonra da Türkiye’nin sorunlarına emekçi bakışı getirdi. Şefik Hüsnü’nün bayrağını Aydınlıkçılar bugüne kadar onurla taşıdılar...

- Halkın Sesi, 15 Nisan 1975 günü yayımlandı. 151 sayı çıkan dergi, çok önemli konuları gündeme getirdi. Kontrgerillanın tertiplerini Türkiye’de ilk kez Halkın Sesi yazdı ve üstüne gitti. 1 Mayıs 1977 tertibi ve darbe girişimlerini açığa çıkardı. İşçi ve köylünün sorunlarına sayfalarını açtı. Türkiye, Kahraman Maraş, Urfa ve Söke köylülerinin toprak mücadelesini dergimizden okudu.

- Halkın Sesi 7 Mart 1978 günü, günlük Aydınlık’a bayrağı devretti. 25 Ekim 1977 günü ‘Günlük Aydınlık geliyor’ müjdesini verdi. Sonraki bütün sayılarında kampanya hakkındaki gelişmeleri okurlarıyla paylaştı.

- Aydınlık’ın günlük çıkma haberi sanatçı ve aydınlar arasında da büyük ilgi gördü. Sanatçı Cem Karaca da diğer bir çok sanatçı gibi Babıâli’deki yeni binamızı ziyaret ederek çalışanlara destek oldu ve daha sonra büyük destek konserine katıldı. Cem Karaca, Sarper Özsan arkadaşımızın bestelediği 1 Mayıs marşını da seslendirmişti...

- Aydınlık kampanyası Türkiye’nin dört bir yanında büyük ilgi gördü. Her kesimden insanımız kampanyaya katıldı. Kimisi harçlığını, kimisi maaşını, ineğini, evini ve tarlasını bağışladı. Bağışlar kısa süre içinde o zamanın parasıyla 25 milyon lirayı buldu. Bu paralarla Aydınlık tesisleri kuruldu ve kâğıt, mürekkep alındı...

- İlk günlük Aydınlık, 20 Mart 1978 günü bayilerde yerini aldı. Aydınlık ofset tekniğiyle 8 sayfa olarak hazırlandı. Daha sonra sayfa sayısını artırdı. O heyecanı yaşayanlar hâlâ gururla anlatır; onlardan bazıları bugünkü Aydınlık’ın hazırlanma çalışmalarında da aynı heyecanı yaşadılar. Tecrübelerini genç arkadaşlarımıza aktardılar.

- Aydınlık 1978 yılından 12 Eylül 1980’e kadar aralıksız 2 buçuk yıl yayımlandı. Türkiye’nin en zorlu yıllarıydı. Anarşi ve terör kol geziyordu. Kontrgerilla en kanlı cinayetlerini işledi. Aydınlık Kahraman Maraş, Malatya ve Sivas katliamlarının da üstüne gitti ve kanlı elleri açığa çıkardı.

- 1 Mayıs 1977 katliamının çok önemli belgesi olan telsiz konuşmalarını Aydınlık, 30 Nisan 1978 günü yayımladı. Bu haber tertibi yapan merkezi suçüstü yaparak açığa çıkardı.

- 28 Ağustos 1978 günlü Aydınlık’ta da, 1 Mayıs tertibine ilişkin para hareketlerinin belgesini yayımladık. Tertipten 15 gün önce kontrgerillacı Nejdet Küçüktaşkıner’e 8 milyon lira ödenmişti. Bu habere MİT önce sessiz kaldı. Sonra hedef şaşırtan açıklamalar yaptı. Ancak işi kurtaramadı. Her şey ortadaydı. Bu haberimiz yıllarca konuşuldu. Tertipçiler 1 Mayıs katliamını Aydınlıkçıların üzerine atmıştı. Oysa belgeler her şeyi gösteriyordu.

- 12 Eylül sonrası en önemli yayın organımız 2000’e Doğru haftalık haber dergisiydi. 2000’e Doğru 4 Ocak 1987 günü çıktı. Türkiye’nin en cesur dergisi oldu. Korkusuzca 12 Eylül rejiminin üzerine gitti. Kenan Evren’in ‘Kenanizm’ini tüm açıklığıyla sergiledi. Yazar ve muhabirlerimiz hakkında yüzlerce dava ve onlarca yıllık hapis cezaları verildi. Körfez Savaşı yıllarında Özal’ın macerasına ‘dur’ dediğimiz için dergimiz kapatıldı. Yayın Yönetmenimiz Dr. Doğu Perinçek cezaevine atıldı.

Ama yılmadık. Zonguldak işçisinin eylemiyle de bu macerayı durdurduk. 14- 20 Şubat 1988 günkü kapağımız ‘MİT Raporu’ydu. Bu sayımız da çok konuşuldu ve olay yarattı.

- Körfez Savaşı sonrası ABD, adım adım Irak’ın işgali ve kuzeyde kukla Kürt devleti kurma inşasını sürdürdü. Dergimiz bunları da takip etti ve haberleriyle kamuoyunu bilgilendirdi. ‘Pentagon’un Kürt Senaryosu’ kapağımız bugünlere nasıl geldiğimizin göstergesiydi. Dergimiz Kürt köylüsüne yapılan baskıları da cesurca gündeme getirdi. 1989 yılında yaptığımız ‘Kasaplar deresi’ haberimiz ses getirdi. Bu dönemde Turan Dursun (1990) ve Halit Güngen (1992)’i şehit verdik.

- 1 Mayıs 1993 günü tekrar günlük Aydınlık’ı yayımlamaya başladık. 5 Nisan ekonomik kararlarından sonra 22 Nisan 1994 günü yayınımızı haftalığa çevirmek zorunda kaldık. Bu dönemde Kürt meselesi ve Türkiye üzerinde oynanan oyunlar devam etti ve Org. Eşref Bitlis’i şehit verdik. Basın bu olaya ‘Suikast değil kaza’ diye baktı ve manşetler attı. Aydınlık ise önce kuşkuyla yaklaştı ve sonra olayın ‘Suikast’ olduğunu kanıtladı. Arkadaşlarımız Nusret Senem ve Adnan Akfırat gerçekleri açığa çıkardıkları için ‘Ergenekon’ tertibiyle cezalandırılmaya çalışıldı... Bu dönemde yazarımız Aziz Nesin (2 Temmuz 1993) saldırıya uğradı, Metin Altıok’u ise şehit verdik. Sivas ellerinde...

- Haftalık Aydınlık 20 Ekim 1996 günü tarihi bir kapak yaptı. Bugün bu kapak daha iyi anlaşılıyor. Herkes geri dönüp ne yazdığımızı tekrar tekrar okuyor. Erdoğan ve Gül’leri anlamak için... Aydınlık bu dönemde Cumhuriyet’in değerlerini ve Türkiye’nin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü savundu.

- 21 Mart 2008 günü toplu tutuklamalarla başlayan ‘Ergenekon’ tertibinin üzerine en cesur biçimde yine Aydınlık gitti. Tertibin bütün yalanlarını belgeleriyle ortaya serdi. Tertibin başındaki 35 kişilik CIA’cı ekibi biz açığa çıkardık. Hem de merkezini göstererek (28 Şubat 2010 tarihli sayımız)... Başyazarımız Doğu Perinçek daha ilk gün tertibin hedefinde TSK ve İşçi Partisi olduğunu haykırdı... 10’a yakın arkadaşımız tutuklandı...

- Ergenekon tertibiyle sindirilmeye çalışıldığımız bir dönemde ‘günlük gazete’ kararı aldık. Gününü de 1 Mart 2011 olarak tespit ettik. Halkın da desteğiyle ‘soba borusundan füze yaptık’ misali günlük Aydınlık’ı çıkarmayı başardık. İlk gün 85 bin, sonraki günler de 60 binin üzerinde satışı gerçekleştirdik. İstanbul ve Ankara’da da matbaamızı kurduk. Hedefimiz 100 bin. Sizlerin güveniniz ve desteğinizle... Yine yazılamayanları yazıyoruz, vatanın bütünlüğünü, Cumhuriyet Devrimi’nin ilkelerini savunuyoruz. Yurtta barış, komşuda barış; dünyada barış diyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.