90 yıl önce yaptık yine yaparız -(TAMAMI)

Şehit babasından mücadele çağrısı

90 yıl önce yaptık yine yaparız -(TAMAMI)
12 Mayıs 2013 Pazar 22:25

‘PKK, ağalığa son vermek için çalışmış mı? Marabalığa karşı mı? Binlerce dönüm toprağa sahip aşiret reisinin elinden toprak alıp gasp ettiği hazine arazisini, topraksız yoksul köylüye mi dağıtmak istemiş? Diri diri toprağa gömülen, beşikte nikahlanan kız çocukları için ne yapmış?’

Akil insanlar, millete bölünmeye ikna etmek için karış karış Anadolu’yu dolaşıyor. Gittikleri bütün illerde protestolarla karşılanıyorlar. En büyük tepki en değerli varlıklarını, evlatlarını bu vatanın bütünlüğü için feda eden şehit ailelerinden geliyor. Şehit babası Sezai Okay’ın oğlunun cenaze törenindeki “Tayyip Erdoğan’ın çocukları buralarda askerlik yapmıyor. Ama bizim çocuğumuz ölüyor. Hakkımızı helal etmiyoruz” sözleriyle ettiği isyan halen akıllarda. Yetkililer, şehit ailesinin kapısını 7 yıldır çalmamış, hal hatır sormamış. Baba Okay’la Bursa’da, oğlu Şehit Asteğmen Zeki Burak Okay’ın adını taşıyan parkta görüştük.

‘PKK, AKP döneminde güçlendi’

- Açılım süreciyle birlikte son yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Öncelikle PKK’nın kuruluş amacına bakmak gerek. PKK 1978’de Kürt halkını ikinci sınıf olmaktan kurtarmak amacıyla kurulmuş.İddialarına göre Kürt halkının sosyal ve siyasal haklarını gerekirse silahla almayı hedefliyor. Peki PKK, Kürt halkının bütün bu saydığımız hakları için ne proje üretmiş. Ağalığa son vermek için çalışmış mı? Marabalığa karşı mı? Binlerce dönüm toprağa sahip aşiret reisinin elinden toprak alıp gasp ettiği hazine arazisini, topraksız yoksul köylüye mi dağıtmak istemiş? Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da insanlara nefes aldırmayan geri ortaçağ ilişkilerini ortadan kaldırmaya mı çalışmış? Diri diri toprağa gömülen, beşikte nikahlanan kız çocukları için ne yapmış? Kadınların sosyal hayattan çalışma hayatına özgürleşmesine katkı olacak hangi mücadeleyi vermiş. Bunlar bölgede bu zorluklar içinde yaşayan insanların, ağalığın yarattığı yaşam zorlukları altında inim inim inleyen çocukların içindeki çıkmazdan yararlanarak, ABD, İngiltere, Fransa ve diğerleri ile işbirliği içinde burada düzenlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Bunu da Kürt kardeşlerimizi kandırmaya çalışarak “özgürlük, barış, özerklik, sonra da devlet”diye yapıyorlar. Adı ve şekli ne olursa olsun bölgede yaşayanlara özgürlük falan gelmeyecek. Madem bu devlette ikinci sınıf olmuş, her dönem mecliste nasıl yer alabilmişler. Bunların derdi bölücülük. Küçük bir sözde devletin yöneticileri olarak Kürtleri daha çok ezecekler. Irak petrollerinden pay alıp zenginliklerine zenginlik katacaklar. Tabi ABD verirse.

PKK taşeron

PKK, ABD’ye taşeronluk ediyor. İran’ı, Türkiye’yi, Irak’ı, Suriye’yi karıştıracak bir grup lazım. Bunlardan biri de PKK. Amerikan askeri tarafından uçaklarla PKK’ya malzemeler atıldığını artık herkes biliyor. Benim çocuğumu vuran Kanas 2500 metre menzilli Amerikan silahı. Bu silah, Amerika tarafından benim çocuğuma değil, Türkiye’ye doğrultulmuş.

1999’da 1 şehit, 2000’de hiç şehit yok. 2001’de 6 şehit. 2002’de AKP iktidara geldikten sonra terör birden bire zirve yapıyor. Günde 10 kişi, 5 kişi, 32 kişi... Aktütün, Üzümlü karakol baskınları... Bu karakollar 6 ayda bir basılıyor. Bunların basılacağı belliyken bir uzun namlulu silahla, bir el bombası ile yerle bir olacak tenekeden karton gibi duvarı olan karakollara bu vatanın evlatlarını nasıl gönderiyorsunuz.

PKK, AKP hükümeti döneminde güçlendi. 1997’de teröre onların taktikleri ile cevap verildi ve bitirildi. Ne zaman Amerika geldi Irak’a yerleşti. Türkiye’ye “buradan aşağıya geçemezsiniz” dedi. İşte ondan sonra bunlardan güç alan PKK yeniden desteklerle güçlendirildi. Gittiler çocuklarımızı vuranların ayaklarına çadır mahkemeler kurdular. Otobüslerle gezdirip, mitingler yaptılar. Başbakan “Bunları meclisten atacağız” diyordu. PKK’lıları değil ama oylarını alarak seçildikleri Türk Milletini TBMM’den attılar.

Yalnızca BDP’liler değil. Meclis neredeyse bölünmeye ikna edilmiş. CHP’nin içinde 37, MHP’nin içinde 7-8 milletvekili BDP’lilerle birlikte. AKP’nin tutumu ortada. Ama 76 milyon insanı nasıl ikna edecekler. Akiller için aldıkları önlemler bunun habercisi.

‘Bu milleti bölemezsiniz’

- Millet bölünmeye ikna olur mu?

Türk’le Kürt akraba olmuş. Nasıl ayıracaksınız. İstanbul’da yaşayan 2 milyon Kürt yurttaşımızı ne yapacaksınız. İzmir, Bursa, Mersin’de yaşayan Kürt yurttaşlarımıza “Haydi Hakkari’ye, Urfa’ya gidin mi” diyeceğiz. Adam haklı olarak, “Hayır kardeşim, benim ekmeğim aşım, evim çoluğum çocuğum burada.” demeyecek mi? Vatan toprağını nasıl böleceksin? Başbakan Diyarbakır’da alt kimlik, üst kimlik, açılım dedi. Bunun ne Türkler ne de Kürtler açısından ciddiye alınacak bir yanı yok. T.C.’yi valiliklerden oradan buradan kaldırmaya kalkanlara sesleniyorum: Siz hangi ülkenin başbakanısınız, valisisiniz. Gidecek başka ülkemiz yok. Yüce Türk Milletinin, yarı aç yarı tok yaşayıp yarattığı kaynaklarla, bu milleti bölemezsiniz. Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkamazsınız. Bu büyük milleti, dünyanın süper gücü denilen, kriz içinde açlıktan sağa sola saldıran zihinleri yok edilmiş halklarına yem yapamazsınız. Olsa olsa yem olursunuz.

‘Yine yaparız’

- Peki ne yapmalı?

Tarihe bakın Mondros mütarekesi ile Padişahı teslim almışlardı. İşgalciler, parselledikleri vatanımıza yerleşmeye kalktılar. O zaman da kimileri İngiliz kimileri de Amerikan mandasına geçelim diyordu. Mustafa Kemal’in bir avuç insanla başlattığı mücadele bütün Anadolu’yu sarmadı mı? Bugün verelim gitsin diyenler sarı öküz hikayesini unutmasın. Neyi veriyorsun. Bunun imkanı var mı? Bugün, Mondros mütarekesi dönemini aştık. Artık mücadeleyi başlatma zamanı. Bundan 90 yıl önce yaptığımızın aynını ve daha fazlasını yine yaparız.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.