5 çocuktan 1'i obez

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bulaşıcı olmayan hastalıkların görülme sıklığı ve ölüm nedenleri içindeki payı giderek artıyor. Sağlık Bakanlığı, kronik kalp hastalıklarından diyabete, KOAH'tan obeziteye kadar...

5 çocuktan 1'i obez
29 Aralık 2013 Pazar 13:20

obez

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bulaşıcı olmayan hastalıkların görülme sıklığı ve ölüm nedenleri içindeki payı giderek artıyor. Sağlık Bakanlığı, kronik kalp hastalıklarından diyabete, KOAH'tan obeziteye kadar birçok bulaşıcı olmayan hastalığın görülme sıklığı ile ilgili bir araştırma yaptı. Araştıma sonuçlarına göre, toplumun yüzde 16'sı prediyabetik yani gizli şeker hastası. Erkeklerin yüzde 15'i, kadınların ise yüzde 29'u obez. Çocuklarda ise bu rakam daha ciddi boyutlarda.

Obezite tüm dünyada sıklığı gittikçe artmakta olan önlenebilir bir halk sağlığı sorunu. Obezite sıklığı dünyada 1980 yılından bu yana ikiye katlanmış durumda. Sağlık Bakanlığı'nın ülke genelinde 216 ilköğretim okulunda 5 bin 740 ikinci sınıf öğrencisi üzerinde yaptığı araştırmayla göre, çocukların yüzde 22.5'i yani 5 çocuktan birinin obez olduğu tespit edildi.

Çocukların vücut ağırlığı skor değerlerine göre, her 10 çocuktan dokuzu normal sınırlarda olup yüzde 0,2'si çok zayıf ve yüzde 2,1'i ise zayıf olarak belirlendi. Araştırmaya göre, erkek ve kızların yüzde 0,3'ünün çok zayıf, yüzde 1,8'inin zayıf, yüzde 75,5'inin normal, yüzde 14,2'sinin hafif şişman ve yüzde 8,3'ünün şişman olduğu tespit edildi.

Aile hekimleri mücadele edecek

Türkiye'de nüfusun yüzde 30'unun obezite tehlikesiyle karşı karşıya olması, Sağlık Bakanlığı harekete geçirdi. Bakanlık, 2014 yılını "Hareket yılı" ilan etti. Obeziteye ilk tanıyı aile hekimleri koyacak. Aile hekimleri hastalığın nedenleri ve tedavisi konusunda bilgilendirme yapacak. 2017'ye kadar bu oranı yüzde 25'e düşürmeyi planlayan bakanlık aile hekimlerine yönelik obezite kitapçığı hazırladı.

Kitapçıkta tedavinin kontrol altında yapılmasının önemine dikkat çekirken, hastanın gün boyu tükettiği gıdaları, ne kadar ve hangi ortamda, ne zaman aldıklarını, hastanın yine kendisinin kayıt altına alınması gerektiği tavsiye edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çocuk Gastroentroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Yard. Doç. Dr. Mahir Gülcan, obezitenin erken tespit edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlık olduğunu ifade etti.

'Yasaklanmamalı'

Yard. Doç. Dr. Gülcan, tanı ve tedavi sürecinde hekimlerle birlikte ailelere de çok iş düştüğünü vurguladı. Çocuklarda obezitenin en belirgin iki nedeninin besleme bozukluğu ve hareketsizlik olduğunu belirten Gülcan, diğer nedenlere kıyasla daha az da olsa genetik faktörlerin de rol oynadığını söyledi. Dünya ile birlikte Türkiye'de de özellikle son 10 yılda çocuklarda obezite görülme sıklığının arttığını söyleyen Gülcan "Ailenin yapacağı en önemli şey, çocuğa örnek olmaktır" dedi. Gülcan sözlerini şöyle sürdürdü: "Çocukla iletişim kurarken 'sen hastasın, bu yüzden diyet yapman gerekiyor' yaklaşımı bizi başarısızlığa hatta telafisi olmayan bozukluklara sürükler. Onun yerine 'senin şimdiden sağlıklı beslenmeyi öğrenmen gerekiyor ki hayat boyu sağlıklı yaşayabilesin' yaklaşımını benimsemek gerekiyor. Çocuğun üzerinde beslenme baskısı kurmak iyi sonuç getirmez. Hiçbir şeyi yasaklamamalı ama çocuğu ona zararlı olan yiyeceklerin tatlarından uzaklaştırmalı, tüketmesi ertelenmeli. Birden fazla sağlıklı alternatif sunarak seçim yapma şansı vermeli. Bu kolay ve kısa bir süreç değil. Bunu kısa süreli bir diyet olarak değil, yaşam boyu sürecek bir sağlıklı beslenme alışkanlığı görmeli."

Anıl Işık


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.