35'inci MADDE BUNUN İÇİN DEĞİŞİYOR -(TAMAMI)

PKK’nın asayiş timlerine AKP’den koruma kalkanı!

35'inci MADDE BUNUN İÇİN DEĞİŞİYOR -(TAMAMI)
27 Haziran 2013 Perşembe 17:45

TSK’ya PKK ayarı

PKK’nın, Güneydoğu’da kolluk gücü faaliyetine başladığı günlerde, AKP iktidarı da PKK asayiş timlerine koruma kalkanı oluşturacak bir düzenleme hazırladı. Bundan sonra askerin görevi sadece dış tehditlere karşı ülkeyi korumak!

Hükümet, Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı’yı TBMM’ye gönderdi. “Darbelere gerekçe oluyor” diye eleştirilen ve TBMM’de grubu buluna dört partinin de daha önce değiştirilmesini istediği İç Hizmet Kanunu’nun 35’inci maddesindeki “Silahlı Kuvvetlerin vazifesi, Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve kollamaktır” ifadesi şu şekilde değiştiriliyor:

“Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; yurtdışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır.”

Madde 35, PKK asayiş timlerine adeta koruma kalkanı olacak

Yeni 35’inci madde açıkça, TSK’ya yalnızca dışarıdan gelecek tehditler için bir görev tanımı çerçevesi çiziyor. Bu durumda, başta terör olmak üzere, içeriden kaynaklı herhangi bir tehlike ve tehdit karşısında yapılması gerekenler, TSK için ‘görev kapsamı dışı’ olacak. Şayet hükümet orduya, valiler de illerindeki askeri birliklere gereğini yapma talimatı vermezse, asker müdahale edemeyecek. Düzenlemenin, PKK’nın sözde asayiş birliklerinin diploma alıp, Cizre sokaklarında göreve başladığı günlerde gündeme gelmesi de dikkat çekiyor.

Madde 35, PKK’lılar sınırdan geçerken de fiilen askıya alınmıştı

Türk ordusunun Anayasa’dan aldığı ve 35’inci maddede tanımlanan “Cumhuriyeti koruma ve kollama görevi” Erdoğan-Öcalan mutabakatıyla başlayan “çözüm süreci”nin ilk aşamasında da fiilen hükümsüz kılınmıştı. Hükümet yetkililerinin verdiği taahhütler doğrultusunda PKK’lılar ellerinde silahlarıyla Türkiye-Irak sınırından geçmiş, askerlere “görmezden gel” talimatı verilmişti.

Askerlik tanımından “Türk vatanı, istiklal ve Cumhuriyet” çıkarıldı

Tasarının 15. maddesi, askerlik tanımını da baştan aşağı değiştiriyor. 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu’nun 2’nci maddesinin birinci fıkrasında “Türk vatanını, istiklal ve Cumhuriyetini korumak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir” şeklinde tanımlanan askerlik, yeni düzenlemeyle “harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir” ifadeleriyle tanımlanıyor. Yani askerlik tanımının içinden “Türk vatanını, istiklal ve Cumhuriyetini korumak” ifadeleri çıkarılıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.