2,5 yıl dinlediler suç bulamadılar

Kararda özetle şöyle denildi: “TGB üyesi şüphelilerin protesto, miting, yürüyüş gibi eylemleri kişisel suç ve kısmen fikir, düşünce ve toplantı gösteri yürüyüşü özgürlüğü kapsamında suç olmayan fiiller olduğuna karar verilmiştir.” Olcay...

2,5 yıl dinlediler  suç bulamadılar
31 Ekim 2014 Cuma 01:15

tgbtakipsizlik

Türkiye Gençlik Birliği yöneticilerinin yıllarca dinlendiği ortaya çıktı. Soruşturma sonucunda savcı Serdar Coşkun, takipsizlik kararı verdi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, aralarında Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, eski TGB Genel Başkanı Aydınlık  Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, İşçi Partisi eski Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey’in de bulunduğu 46 kişiyi, “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “suç işlemeye alenen tahrik etme” iddiasıyla 2,5 yıl dinlediği ortaya çıktı.
108 KEZ DİNLENEN VAR
Suat Yardımcı isimli kişinin şikayeti üzerine yapılan soruşturma sonrasında 46 kişi hakkında takipsizlik kararı verilirken, TGB’nin yaptığı eylemlerin suç işlemeyi teşvik niteliği taşımadığı belirtildi.
Fethullah Gülen cemaatine ilişkin soruşturmayı da yürüten Ankara Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcısı Serdar Coşkun, 26 sayfalık takipsizlik kararında önemli ayrıntılara değindi.
TGB’liler yaklaşık 2,5 yıl boyunca dinlenirken, bazı TGB’liler hakkında “haftada bir” dinlemenin uzatılması kararı verildiği tespit edildi. TGB’liler hakkındaki ilk dinleme kararının 23 Kasım 2011’de, son dinleme kararının ise 13 Şubat 2014’te alındığı kaydedilen kararda, en uzun süreli dinlenen kişiler hakkında 108. kez dinlemenin uzatılması kararı verildiği anlatıldı.
‘İDEOLOJİSİ MDD’
Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda, TGB’nin 66 il, 27 ilçe ve 14 ülkede şubelerinin olduğu kaydedildi. Kararın, “Yapılanmanın stratejisi ve amacı” başlıklı bölümünde TGB’nin ideolojisinin Milli Demokratik Devrim olduğu belirtildi. Ayrıca TGB’nin zaman zaman yaptığı genel yönetim kurulu toplantıları ve gündem söyleşilerine de yer verildi.
TGB EYLEMLERİ
TGB’nin üniversite yapılanmasından da bahseden savcılık kararında, “Bugüne kadar çok sayıda bakan ve devlet adamı TGB üyeleri tarafından üniversite ziyaretleri esnasında protesto edilmiştir” denilerek bazı örnekleri sayıldı.
26 sayfalık kararda TGB’nin yaptığı eylemler de var. 29 Ekim 2012’de Ulus’ta yapılan Seferberlik Yürüyüşü hatırlatılarak, yasaklanmasına rağmen barikatların yıkılarak Anıtkabir’e yürüyüş yapıldığı belirtildi. Kararda ayrıca Silivri, Taksim Gezi Parkı eylemleri, Hatay mitingi ve Amerikan askerlerinin başına çuval geçirme eylemleri, Ergenekon davasına tepki eylemleri ve bakan protestoları da hatırlatıldı.

ERGENEKON'UN VARLIĞI KESİNLEŞMEDİ

Kararda soruşturmanın, TGB’nin, “Ergenekon’un amaçları doğrultusunda” eylemler yapabileceği iddiası ile başlatıldığı anımsatılarak, “Ergenekon isimli örgütlenmenin varlığı veya terör örgütü niteliğinde olduğu iddiası henüz yargı kararı ile kesinleşmemiştir. TGB üyesi şüphelilerin Ergenekon örgütlenmesinin amacını gerçekleştirmek için işledikleri somut bir fiil yoktur” denildi.
Kararda özetle şöyle denildi: “TGB üyesi şüphelilerin protesto, miting, yürüyüş gibi eylemleri kişisel suç ve kısmen fikir, düşünce ve toplantı gösteri yürüyüşü özgürlüğü kapsamında suç olmayan fiiller olduğuna karar verilmiştir.”

Olcay Kabaktepe / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.