23 Nisan’da 1920 ruhu -(TAMAMI)

  Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Milli Merkez Kurultayı’nı anlattı

23 Nisan’da 1920 ruhu -(TAMAMI)
17 Nisan 2013 Çarşamba 19:19

İlk Meclis ruhu yeniden dirilecek

Cindoruk, 23 Nisan’da Ankara’da toplanacak olan ‘Milli Merkez Kurultayı’nın 1920 ruhunu yansıtacağını söyledi. ‘O gün tüm kardeşlerimizi Türk vatandaşı kimliğiyle birleştireceğiz’ diyen Cindoruk tüm yurttaşları kurultaya davet etti

Türkiye, 23 Nisan’da Ankara’da yapılacak olan Milli Merkez Kurultayı’na hazırlanıyor. “Atatürk’te birleştik” sloganı ile yola çıkan ve Ankara’daki etkinliğin düzenleyicisi olan Milli Merkez Anayasa Forumu’nun başkanlığını yürüten eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, kurultayın 1920 Meclisi’nin ruhunu yansıtacağını belirtti.

Cindoruk, kurultayın amaç ve hedefleri için şunları söyledi: “Mili Anayasa Forumu, Anadolu’da yüzlerce toplantı yaptı. Köylere kadar indi. Biz söyledik, onlar dinlediler. Şimdi onlar, Ankara’ya gelecek. İsteklerini, görüşlerini, topluca ortaya koyacaklar. Biz de onları dinleyeceğiz. Bir ortak belge, prensip çıkaracağız. 23 Nisan 1920 Türk Devleti’nin kuruluş tarihidir. Meclis hükümeti ve parlementer rejimin temelleri orada atılmıştır. Bizim ısrarla söylediğimiz gibi parlementer demokrasi cumhuriyetimizin kuruluş iradesinin esasıdır. Cumhuriyetin kurucu iradesi de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndedir. Biz 1920 Meclisi’ni arıyoruz. Asil insanlar, yurtseverler korkmadan Birinci Meclis binasında toplandılar ve 93 yıldır yaşayan bir hukuk düzeni kurguladılar. Bizim isteğimiz sadece anayasanın değiştirilemeyecek maddelerini korumak değil, devletimizin kurucu iradesi olan 1920 Meclisi’ni sürdürmek. Bu ruhu halkımızla beraber canlandırmak.”

Türk milleti birleştirdi

Cindoruk, AKP ve PKK eliyle yürütülen bölücü açılım sürecine ilişkin Milli Merkez Anayasa Forumu’nun görüşlerini de açıkladı. Cindoruk, Kuvayi Milliye ruhunu hatırlatarak, bu meclisin içinde Kürtlerin de iradesinin olduğunun altını çizdi. 1920 Meclisi’nin emperyalizme karşı Anadolu’da yaşayan bütün halkların hakkını, bağımsızlığını koruduğunu vurgulayan Cindoruk sözlerini şöyle sürdürdü:

Bayrağını al sen de gel

“Bunun içinde elbette Kürt kardeşlerimizin iradesi de var. Nitekim bu meclise katılan, destekleyen milletvekillerinin bir bölümü de Kürt asıllıdır. Cumhuriyet Anadolu’nun tümünü sömürge ya da manda idaresinden kurtarmıştır. Cumhuriyetimiz bir milli birlik devletidir. Türk Milleti Osmanlı’dan kopup gelen bütün ırkları halkları toplulukları bir araya getirmiştir. Bugün Kürt asıllı yurttaşlarımızın büyük çoğunluğu Kuvayi Milliye’deki atalarının izinden gidiyorlar. Onlar silahla şiddetle bu cumhuriyetin yıkılmasına karşılar ve ortak cumhuriyetimizi yıkmak isteyen PKK’nın yanında yer almıyorlar. 23 Nisan günü Ankara’da tüm kardeşlerimizi Türk vatandaşı kimliğiyle birleştireceğiz. Türk bayrağına bağlı ve saygılı bütün halkımızı 23 Nisan saat 14.00’te Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre Merkezi’ne çağırıyoruz.”

‘Direnişi başlatıyoruz’

Cindoruk, dün Ulusal Kanal’da, Genel Yayın Yönetmeni Adnan Türkkan’ın sorularını yanıtladı. Cindoruk şu vurguları yaptı:

“Bugünkü Meclis’in manevi kuvveti kalmamıştır. Milli niteliği kaybolmuştur... Anayasa ile darbe teşebbüsü yapılıyor... Bölünme anayası sürecini mıhladık... Halk hareketini dinamizme kavuşturmak için Milli Merkez Kurultayı’nı topluyoruz. Bu sürece isyan ediyoruz, direnmeyi başlatıyoruz... ‘23 Nisan Meclisi’ni yaratalım. Halkın özü ‘23 Nisan Meclisi’nde... Bu kurultay bir halk kurultayıdır. Biz halkın iradesinin ortaya çıkması için bir iş yapıyoruz. Milli olmaktan zevk duyanlar, sol sağ demeden bir araya gelip bir büyük halk hareketini ortaya çıkaracağız.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.