‘2014 kumpasçıların hesap verme yılı olacak’

Can Türkoğlu

‘2014 kumpasçıların hesap verme yılı olacak’
05 Ocak 2014 Pazar 11:45

kumpashesap

Ankara’daki Sessiz Çığlık eyleminde platform adına açıklama yapan Emekli Albay Murat Kaya, 24 Aralık 2013 tarihinde en yetkili ağızdan Türk ordusuna kumpas kurulduğunun söylendiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu açıklama bizim haklılığımızı, yıllardır hapiste tutulan Mustafa Kemal’in askerlerinin ise suçsuz olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Yargıyı tarafsızlığa, hukukun ve vicdanın gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz. 2014 yılının, kumpas kuran ve kumpasa göz yumanların hesap vereceği bir yıl olması için mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.”
TESUD Genel Başkanı E. Hava Korg. Erdoğan Karakuş da “BDP’lileri tahliye ederken, Engin Alan’ın milletvekilliğini kaldırmak istiyorlar. Kumpasçılar artık bu milletin yakasından düşsün” diye konuştu.

İLKER BAŞBUĞ'IN SUÇLAMALARA KARŞI GERÇEKLER KİTABINI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

Vardiya’dan Perinçek’e teşekkür

İzmir Konak’ta yapılan eylemde konuşan E. Albay Erhan Çatkın, AİHM’in İsviçre’yi haksız bulan kararı nedeniyle İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e teşekkür etti.Çatkın, “Soykırım yalanı ülkemizde kara bir lekeydi. Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerine atılan bu lekenin asılsız olduğunu Perinçek kanıtladı” diye konuştu.

‘Yeniden yargılama değil beraat istiyoruz’

Her cumartesi günü “Sessiz Çığlık” eylemi düzenleyen Vadiya Bizde Platformu, dün de 10’a yakın merkezde alanlardaydı. Eylemin İstanbul’daki adresi Beşiktaş Meydanı’ydı. Balyoz tertibiyle tutuklanıp serbest bırakılan Albay Bora Serdar, eylemde yaptığı konuşmada, Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın “Milli orduya kumpas kurdular” sözlerini hatırlatarak şöyle dedi: “Bu ihbar ile, zindanlarda esir tutulan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Eğer yeniden bir yargılanma yapılacaksa bu sefer sanık sandalyesinde oturacaklar bizler değil, kumpasa sahip çıkan bu tuzağı hazırlayan vatan hainleri olmalıdır.” Serdar, dava kapsamında çalınan özgürlükleri, yeniden yargılama sürecine bağımlı kılmanın doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.
Deniz Kurmay Albay Barbaros Büyüksağnak’ın eşi Güliz Büyüksağnak da Aydınlık’a yaptığı açıklamada Genelkurmay Başkanlığı’nın suçduyurusunda bulunmakta geç kaldığını belirterek, “Biz yeniden yargılama istemiyoruz. Tutsak edilen şerefli komutanlarımızın beraat etmesini istiyoruz” dedi.
Eylemde, pankartlar ve dövizlerin yanı sıra eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Kaynak Yayınları’ndan çıkan “Suçlamalara Karşı Gerçekler” adlı kitabı taşındı.
Seda Akyüz - Tuğçe Yerdelen

Sessiz Çığlık’ ABD’de yankılandı
Sudan sebepler ve sahte deliller ile ordumuzun en seçkin subayları zindanlarda çürümeye terk edilirken, ailelerinin başlattığı Sessiz Çığlık eylemleri tüm yurtta dalga dalga yayıldı ve yankıları yurt sınırlarını aştı

Türkiye’de yaşanan haksızlıklara, zulme dayanamayan iki kahraman kadın, esir askerler için bir yardım kampanyası düzenledi. Amaçları, maddi destekten çok, askerlerin yalnız olmadığını  dosta düşmana ilan etmekti.  Gönül ve ülkü birliğinde “uzak”lığa yer olmadığını, Sessiz Çığlık’ın binlerce kilometre öteden duyulabildiğini bizlere gösterdiler.
Amerika’da yaşayan Ebru Erdini, bir süredir Türkiye’de tutuklu bulunan bir subayın eşi ile yazışmaktaydı. Hapisteki subayların maaşlarının kesileceği, ailelerinin lojmanlardan çıkartılacağı haberlerini duymak, ordusu dağıtılan bir yurttaş olarak duyduğu üzüntüyü katmerli hale getirdi. Bu kez bir eş ve  anne olarak Ebru Erdini ve Elçin Kaleli’ye “ne yapabiliriz” sorusunu sordurdu.
30 Ağustos’ta kolları sıvadılar
Önce 30 Ağustos’ta posta kartı kampanyası başlattılar. Niyetleri ABD’de yaşayan Türk toplumunun dikkatlerini bu konu üzerine çekmekti. Ellerine cezaevlerinin listesi geçince bütün tutuklu subaylara tek tek kart gönderdiler, gelen yanıtlar yürekleri bir kez daha yaktı.
Bir yardım kampanyası başlatmaya karar veren iki öncü kadın, bir subay eşinden öğrendikleri TESUD’un kampanyasına destek olmaya karar verdiler. Hedefleri 30 gün içinde 5.000 dolar para toplamak ve bunu yılbaşından önce tutuklu subaylara göndermekti.
ABD ve diğer ülkelerden 59 kişinin katıldığı yardım kampanyasında 5.512 dolar toplandı ve Houston-Texas’ta bulunan bir banka aracılığı ile subay ailelerine gönderildi.
İnternet üzerinden konuştuğumuz Ebru Erdini kampanyayı anlattı, sorularımızı yanıtladı.
Kart, mektup, para desteği...
- Ebru Hanım, size bu kampanyada yardım eden başkaları var mıydı?
Elbette, bir kişinin daha adını eklemeden olmaz zaten. Alev Ongürer Brooks, Türkiye’de gerekli araştırmaları yaptı ve bizim için bilgi topladı. Askerlerimiz için yaptığımız ve yapacağımız her kampanyaya her oluşuma destek verdi. Yardımlarını unutamayız.
- Buna benzer başka kampanyalar var mı?
Bizim bilgimiz dahilinde asker ailelerine maddi yardım içeren başka bir kampanya daha yok. Diğer eyaletlerde yaşayan Türklerin, tutuklu subaylara kart ve mektup gönderdiklerini, çesitli protestolar ve seminerler düzenlediklerini duyuyoruz. Kampanyamızdan ilham alan bir Türk genci, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan Melih Gökçek’in gitmesi için CHP’ye maddi destek vermek üzere bir kampanya başlattı. Aslında diğer eyaletlerden ve hatta ülkelerden böyle desteklerin gitmesini çok isteriz.
Uzaktayız diye unutmadık
- Bu kampanya ile vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Burada vermek istediğimiz tek mesaj; eşleri, babaları hapiste olan kadınlara ve çocuklara, burada yaşadığımız için ülkemizi ve ülkemiz için yıllarını vermiş insanları unutmadığımızı göstermek istedik. Bu miktarın çok büyük olmadığının farkındayız. Özellikle yılbaşı öncesinde göndermeyi de bunun icin hedefledik. Bazen insanın yarına umutlarını yeniden aydınlatan hiç ummadığı bir yerden, bir yabancıdan gelen nazik bir hareket, bir yardımdır. Bunu başarabilirsek ne mutlu bize.
Bir de örnek teşkil etmek istiyoruz. Ülkemizde olanlardan sonra çaresiz hissetmek yerine bir şeyler yapmak lazım. O her zaman erişilmez olan siyasilerden birisi olmadığımız ve elimizde de sihirli değnek olmadığına göre bu şekilde elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Köydeki bir kahveye Aydınlık gazetesi bırakmak da bir çabadır,  ücra okullara kömür yardımı yapmak da, zor durumda olanlar için para toplamak da.  Bir şeyleri değiştirmek önce kendimizden başlar. Biz elimizden geleni yapalım, arkası gelir...
Kampanyayı dışarıda duyurmadılar
- Başka şehirlerde bu tarz çalışmalar var mı? Yabancılar, özelikle Amerikalılar destekliyor mu?
Bildiğimiz kadarıyla yok. Varsa da bize bilgi ulaşmadı. Kampanyayı sadece Türkçe olarak hazırlayıp duyurduk. Son derece milliyetçi bir kavram olduğunu düşünerek, Amerikalılara ya da burada yaşayan başka yabancılara duyurmadık.
Bu konuda bir ingilizce internet sitesinin ön çalışmasına başladık. İsim hakları alınan bu siteyi kurmayı bitirince tutuklu askerlerimizin hayat hikâyelerini ingilizce yayınlamak ve bu konuda dünyada bir kamuoyu oluşturmak istiyoruz.  Bu site önümüzdeki ay sonunda hayata geçecek. Site için özellikle ingilizce belge ve yazılara ihtiyacımız var. Eğer, tutuklu kahramanlarımız kendilerine ait resimleri ve yaşam hikayelerini ingilizce olarak bize yollayabilirlerse bizler de onların seslerini dünyaya duyurabiliriz.

Bu konuda iletişim adresi de verelim: [email protected]  [email protected] [email protected]
Can Türkoğlu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.