2013'ün kazananları 1 / Haziran Ayaklanması

7 Temmuz: Aydınlık gazetesi, Ulusal Kanal, Sol gazetesi, Oda TV, Halk TV, Cem TV, Yurt gazetesi önderliğinde direnen medya ve sanatçılar tarafından Kadıköy’de yüz binlerin katılımıyla Gazdanadam Festivali düzenlendi.

2013'ün kazananları 1 / Haziran Ayaklanması
01 Ocak 2014 Çarşamba 01:09

kazanan1

2013 yılında Türkiye tarihinin en geniş katılımlı isyanına tanık olduk. Emniyet raporlarına göre Haziran ayı boyunca Bayburt hariç 80 ilde 5 bin 532 eylem yapıldı. Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının sayısı 2 milyondan 10 milyona çıktı. Bunda AKP’nin basın üzerinde kurduğu keskin egemenlik de etkili oldu. Dünyanın her yanında Gezi Parkı’na destek eylemleri yapıldı. Gezi Parkı eylemleri, Vietnam işgalinin protesto edildiği eylemlerden sonra dünyanın her yanında destek bulan eylemler oldu.

İşte önemli olaylarıyla Gezi Direnişi:
27 Mayıs: Gezi Parkı’nın Divan Oteli’ne bakan duvarın 3 metrelik kısmı gece 22.00 civarında yıkıldı. 5 ağaç da yerinden söküldü. Taksim Dayanışması üyeleri iş makinelerinin önüne geçerek daha fazla yıkım yapılmasını engelledi. 50 kişi parkta çadır kurarak sabaha kadar nöbet tuttu.
28 Mayıs: Sabah Park’a daha fazla protestocu geldi, yıkım çalışmalarını engelledi. Destek amacıyla CHP ve BDP milletvekilleri parka geldi.
29 Mayıs: Polisler sabah 05.00’te parkta kalanlara müdahale etti. Çadırlar kaldırıldı ve inşaat ekibi çalışmalarına tekrar başladı. Başbakan Erdoğan, bu konuda kararlı olduklarını belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı’na gelerek destek verdi ve her gün bir CHP’li vekilinin eylemlere katılacağını açıkladı. Gecelemek için yeni çadırlar kuruldu.
30 Mayıs: Sabah erken saatlerde polis saldırısı ve çadırların yakılması üzerine on binlerce kişi Gezi Parkı’na akın etti. Park şenlik alanına dönüştü.
31 Mayıs: Sabah 05.00’te yeni bir polis saldırısı oldu. Yaralı sayısının çokluğu ve bölgedeki hastanelerin yetersizliği nedeniyle Türk Tabipleri Birliği geçici bir acil müdahale birimi kurdu. Aynı gün İstanbul dışındaki birçok şehirde de  Gezi Parkı’na destek yürüyüşleri düzenlendi. İstanbul 6. İdare Mahkemesi,Topçu Kışlası Projesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.
1 Haziran: Sabah saatlerinde İstanbul’un Anadolu yakasında toplanan halk Boğaziçi Köprüsü üzerinden yürüyüşe geçti. Polis, gruba Beşiktaş’ta gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti. Eylemler tüm Türkiye’ye yayıldı. Beşiktaş’ta toplanan on binlerce insan Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Taksim Meydanı ve çevresindeki polisler saat 15.45’ten itibaren araçlarını, aletlerini bırakarak geri çekildi. Taksim ve İstiklal Caddesi’nde devletin olmadığı günler yaşanmaya başlandı. Tüm yurtta eylemler artarak devam etti.
2 Haziran: Türk Tabipleri Birliği’nin yayınladığı rapora göre İstanbul ve Ankara’da binden fazla yaralı vardı. Rapora göre, “gözlerini kaybeden birçok kişi de dahil olmak üzere” yaralanmaların çoğu, hedef alınarak tazyikli su sıkılması, göz yaşartıcı bomba ve plastik mermilere direkt maruz kalmaları yüzünden oldu. Olaylar, özellikle Erdoğan’ın Habertürk Teke Tek Programı’nda kararlılığını belirtmesi ve eylemcileri çapulculukla suçlamasıyla iyice kontrolden çıktı. Ümraniye’de bir taksinin kalabalığa dalması sonucu Mehmet Ayvalıtaş öldü.
3 Haziran: Gece Dolmabahçe ve Beşiktaş’ta başlayan eylemler sabah da sürdü. Polisler biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, eylemciler kaldırım taşlarından barikatlar kurdu ve polise karşılık verdi. Dolmabahçe Camii geçici revir haline getirildi. Ankara’daki eylemler 4. gününde tüm şiddetiyle sürdü. Eylemciler birçok yolu kapattılar. Diğer şehirlerdeki eylemler de artarak devam etti. Hatay’ın Armutlu ilçesinde Abdullah Cömert şehit edildi.
4 Haziran: Polis Abdullah Cömert’in cenazesine saldırdı.
5 Haziran: Miraç Kandili nedeniyle İstanbul Gezi Parkı’nda  polislere ve halka kandil simidi dağıtıldı. Adana’da komiser Mustafa Sarı, eylemcileri kovalarken inşaatı devam eden bir köprüden düşerek hayatını kaybetti.
7 Haziran: Başbakan Tunus’tan dönüşünde havalimanında kendisini “Yol ver geçelim, Taksim’i ezelim” diye karşılayan 10 bin civarında kişiye seslendi. Olaylar için faiz lobisini sorumlu tutan Başbakan, kışla ve AKM konusundaki ısrarından vazgeçmedi.
8 Haziran: Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftar gruplarının çağrısıyla Taksim Meydanı en kalabalık günlerinden birini yaşadı.
9 Haziran: Eylemin ilk gününden beri insanlar Gezi Parkı’nda toplanmaya devam etti. Tam bir yardımlaşma içerisinde olan direnişçiler, evlerinden yiyecek, içecek ve çeşitli yardım gereçlerini getirerek birbirleriyle paylaştılar. Türkiye’de kurulan ilk doğrudan demokrasi ve komün alanı haline gelen Taksim Meydanı ve Gezi Parkı dünya basınında baş sayfalarda yer aldı. Çevreye barikatlar kurulduğundan Gezi Parkı’na polis müdahale edemedi. Gezi Parkı olaylarının 13. gününde Taksim Dayanışma Platformu Taksim Meydanı’nda geniş katılımlı miting düzenledi.
10 Haziran: Ankara’daki çatışmalarda Ethem Sarısülük polis kurşunuyla yaralandı.
11 Haziran: Polis sabah erken saatlerinde barikatları temizleyerek Taksim Meydanı’na girdi. Meydana hâkim olan polis, AKM binası ve Cumhuriyet Anıtı üzerinde bulunan pankartları topladı. Vali Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı’na müdahale edilmeyeceğini açıkladı. Ancak, eylemcilerin ailelerine seslenerek Gezi Parkı’nda kalanların can güvenlikleri olmadığını açıkladı. Öğleden sonra polisin Gezi Parkı’na girmek istemesi sonucu akşamüstü halk ve polis arasında sabaha kadar süren çatışmalar yaşandı.
12 Haziran: Sabah saat 04.00’e kadar süren olaylar polisin çekilmesiyle sakinleşti. Aynı gün  Erdoğan, Gezi Parkı’ndan eylemlerde yer alan grupların bazılarının temsilcileri ile bir araya geldi. Bu toplantının ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik referanduma gidebileceklerini ilk kez dile getirdi. Bu arada Taksim Meydanı’na piyanosunu getirten İtalyan piyanist Davide Martello piyano dinletisi sundu.
13 Haziran: Direnişçi kadınlar ve anneler Gezi Parkı’nda toplanıp eylem yaptı.
14 Haziran: Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı’ndan eylemlerde yer alan grupların bazılarının temsilcileri ile ikinci kez bir araya geldi. Bu kez temsilciler arasına Taksim Platformu’nu temsil edenler de katıldı. Başbakan, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkesoğlu’na sinirlenip toplantıyı terk etti. BBC, NTV ile ortaklığını askıya aldı. Ethem Sarısülük hayatını kaybetti.
15 Haziran: Tayyip Erdoğan, Ankara Sincan’da yaptığı “Milli İrade’ye Saygı”  mitinginde “Taksim Meydanı boşaldı, boşaldı; yoksa güvenlik güçlerimiz boşaltmasını bilir” diyerek tehditler savurdu. Saat 20.50’de polisin korkunç saldırısı başladı ve kısa sürede polisler Gezi Parkı’na girdi. Polis, önüne çıkan her şeyi dağıtarak eylemcileri Harbiye yönüne doğru sürdü. Yaralılara kapılarını açan Divan Oteli başta olmak üzere -revir görevi yapan- her yere gazlı saldırı yapıldı. Doktorlar gözaltına alındı. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nın boşalmaya başlamasının ardından kalabalıklar Harbiye, İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı yönlerinde toplanmaya başladı. Saat 23.00 civarından itibaren Taksim’in yanı sıra İstanbul’un Kartal, Ortaköy, Kadıköy, Etiler, Gazi Mahallesi gibi bölgelerinde de protesto eylemleri tekrar başladı.
16 Haziran: Gece yarısından itibaren eylemler İstanbul’un diğer bölgelerine de yayıldı. İlk kez polis kuvvetlerine ek olarak Jandarma ekipleri de eylemcilere Divan Oteli ve çevresinde müdahale etti. Boğaziçi Köprüsü’nden Taksim’e doğru yürüyüşe geçen gruplara Polis ve Jandarma müdahalede bulundu. Gecenin geç saatlerinde Jandarma köprüden çekilince gruplardan bir kısmı köprüyü geçip Mecidiyeköy’e kadar ulaştı. Polis gruba gece 02.15 civarı TEM-Okmeydanı bağlantı yolunda müdahale etti. Gece geç saatlerden sabaha kadar bütün yollardan Taksim’e çıkan gruplara polis müdahaleleri devam etti. Polislerin halka basınçlı su sıkan TOMA araçlarının su tankına kimyasal madde koyduğu medyada yer aldı. Başbakan “Milli İrade’ye Saygı” mitinglerinin ikincisini Kazlıçeşme’de düzenledi. Ankara, Mersin, Adana, İzmir gibi pek çok ilde eylemler gün boyu da devam etti. Ankara’da ölen Ethem Sarısülük’ün cenazesinin Kızılay Meydanı’na getirilmesine polis izin vermedi. Kızılay’da anma düzenlemek isteyen halka polis ağır biçimde müdahele etti.
17 Haziran: Üyeleri gözaltına alınan Çarşı Grubu, destek için Abbasağa Parkı’nda eylemsizlik duruşu ile hükümeti protesto etti. Erdem Gündüz, AKM önünde sessizce ayakta durma eylemi başlattı. Protesto başladıktan sonra kısa sürede “Duran Adam” eylemleri tüm dünyaya yayıldı.
18 Haziran: Başbakan sert üslubunu sürdürdü, polisi daha da güçlendireceğini ve eylemlerde polisin çok başarılı bir demokrasi sınavı verdiğini, şiddet uygulayanların terörist ve anarşist gruplar olduğunu söyledi. İstanbul’da halk AKM’de Atatürk posteri önünde ayakta durma eylemi yaptı.
19 Haziran: Duran Adam eylemleri tüm Türkiye’de devam ederken, Çarşı Grubu Abbasağa Parkı’nda, diğer eylemciler ise çeşitli parklarda forumlar düzenlediler. Ankara ve özellikle Eskişehir’de polis müdahaleleri ve çatışmalar sürerken, Adana ve Mersin gibi pek çok ilde eylemler devam etti.
21 Haziran: Halk; Abbasağa, Büyükdere, Yoğurtçu Parkı gibi parklarda forumlara devam etti.
22 Haziran: Taksim Dayanışma Platformu, halkı “Gezi şehitleri”ni anmak için karanfillerle Taksim’de toplanmaya çağırdı. Binlerce kişi Taksim’e akın etti. Başbakan Samsun’daki konuşmasında biber gazı istemeyenlerin rahat durmaları gerektiğini söyledi ve sert üslubunu sürdürdü. Halk polise karanfil dağıtmaya çalıştı; ancak polis önce basınçlı su, cop, ardından biber gazı ile müdahale etti. Bütün gece boyunca halk ve polis arasında çatışma yaşandı. “Polis, halkına ihanet etme” “Polis simit sat ve onurlu yaşa”  sloganları atıldı.
7 Temmuz: Aydınlık gazetesi, Ulusal Kanal, Sol gazetesi, Oda TV, Halk TV, Cem TV, Yurt gazetesi önderliğinde direnen medya ve sanatçılar tarafından Kadıköy’de yüz binlerin katılımıyla Gazdanadam Festivali düzenlendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.