2 yılda 255 çocuk tecavüze uğradı

Adalet Bakanlığı, 3 yıldır çocuklara yönelik cinsel saldırılarla ilgili rakamları yayımlamıyor. Elde resmi hiçbir veri yok. Basına yansıyan haberlere göre son 2 yılda 1068 olay yargıya intikal etti Son 2 yılda 255 çocuk...

2 yılda 255 çocuk tecavüze uğradı
13 Mayıs 2014 Salı 11:42

cocuktecavuz

Adalet Bakanlığı, 3 yıldır çocuklara yönelik cinsel saldırılarla ilgili rakamları yayımlamıyor. Elde resmi hiçbir veri yok. Basına yansıyan haberlere göre son 2 yılda 1068 olay yargıya intikal etti

Son 2 yılda 255 çocuk tecavüze uğradı, 964 olay yargıya intikal etti. 2012’den bugüne 104 çocuk, tacize uğradığı gerekçesi ile yargıya başvurdu. Basına yansıyan rakamlar böyle... Çocuklara yönelik cinsel saldırılarla ilgili resmi rakam yok. Adalet Bakanlığı, son 3 yıldır bu alandaki suç istatistiklerini yayımlamayı bıraktı. Suçu işleyen ya da mağdur olan çocukların sayısına ilişkin elde hiçbir veri bulunmuyor. Uzmanlara göre suçlu ve mağdur sayıları tam olarak ortaya konulduğunda durumun vahameti ortaya çıkacak.

Son iki yılda basına bu konuda yansıyan haberlere bakıldığında ürkütücü tablo görülüyor. 2012 yılında yaşları 6 ila 18 arasında değişen çocuklara yönelik cinsel istismar suçlamasıyla 718 kişi hakkında adli işlem yapıldı. 718 kişi, çocuk yaştaki 119 çocuğa tecavüz, 47 çocuğa da tacizle yargılandı. 2013’te ise 118 çocuk tecavüze uğradı, 55 çocuğa da cinsel taciz gerçekleşti. 2014’ün ilk 4 ayında 19’u tecavüz olmak üzere, 21 çocuk cinsel saldırıya uğradı.

İyi hal indirim sebebi

Yürürlükteki Türk Ceza Kanunu’na göre, çocukların cinsel istismarı için öngörülen müeyyide, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası. Eğer bu suçu işleyenin mağdurla bir kan veya aile bağı varsa; saldırgan, o çocuğu korumak ve gözetmekle yükümlü bir kişiyse, bu durumda ceza yarı oranında artırılıyor. Yürürlükteki yasalara göre, mağdurun beden veya ruh sağlığı bozulduğunda, saldırgana 15 yıl ve üzerinde ceza verilebiliyor.

İyi hal, çocuğun ruh sağlığının bozulmaması, mağdurun rızası, şikayetini geri alması gibi etmenler, saldırgana verilecek cezaların hafifletilmesine sebep olabiliyor. Yürürlükteki ceza kanununa göre müebbet hapis cezası, yalnızca mağdurun saldırı sonucu bitkisel hayata girmesi veya ölmesi durumunda verilebiliyor.

Paket sorunu ne kadar çözer?

AKP hükümeti yeni yargı paketini dün Meclis’e sevk etti. Pakette yer alan hükümlere göre, basit ve daha ağır cinsel saldırılar için cezaların kademeli olarak artırılması öngörülüyor. Beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığının tespiti için muayene ve Adli Tıp raporu alma şartının da kaldırıldığı düzenlemeye göre suçun sarkıntılık yoluyla işlenmesi halinde de ceza artırımı söz konusu olacak. Hükümet, bu konudaki tartışmayı, idamı geri getirmekle başlatıp, müebbetle sürdürmüştü. Hukukçular, pakette yer alan yaptırımların yeterince caydırıcı olup olmadığı konusunda farklı görüşler dile getirirken; birçok uzman da hukuki tedbirlerle birlikte eğitimden, yayınlara kadar birçok alanda değişikliğe gereksinim olduğu görüşünde.

Meclis’e haftalar önce geldi

Hükümetin bu konuda atmaya hazırlandığı adım, aslında haftalar öncesinden atılmıştı. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Türk Ceza Kanunu’nda cinsel taciz ve tecavüz vakalarında şikâyet şartının kaldırılması, tecavüz suçlarının cezalarının artırılması, cezalarda indirim yapılmaması ile 18 yaş altı çocuklara yönelik her türlü cinsel davranışın çocukların cinsel istismarı olarak düzenlenmesini öngören teklifi Nisan ayında Meclis’e sundu.

Şeker, teklifinin gerekçesinde 18 yaş altındaki herkesin çocuk sayılması gerektiğini, bu yaş grubundakilere yönelik cinsel saldırıların ise indirim kapsamı dışında tutularak, en üs sınırdan ceza verilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Şeker, bu görüşlerden hareketle, TCK’nın 102, 103, 104 ve 105’inci maddelerinde değişiklik yapılmasını teklif etmişti.

Cinsel saldırılara yönelik cezalar artacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanlığı’nda TBMM’ye sevk edilen yargı paketiyle ilgili bilgi verdi. Bozdağ, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı konusunda Aile Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapıldığını anlattı. Kanunu tasarısının 72 maddeden oluştuğunu ifade eden Bakan Bozdağ, ceza hukukunda yeni düzenlemeler yapıldığını açıkladı. Basit cinsel fiiller (sarkıntılık) ile daha ağır fiiller (tasaddi) için verilen cezalar arasında makul bir denge kurulduğunu belirten Bozdağ, cezaların kademeli olarak artırıldığını ifade etti. Bozdağ’ın açıklamaları şöyle: “Beden ve ruh sağlığının bozulması yasa tarafından peşinen kabul edilmekte. Böyle bir saldırıya uğrayanın beden ve ruh sağlığı bozulmuş mudur, bozulmamış mıdır, şeklinde bir bilirkişi incelemesine artık gidilmeyecektir.

Ağırlaştırılmış müebbet 39 yıl olacak

“Hukukumuzda çocukların öldürülmesi hali nitelikli öldürmeye giriyor ve cezası ağırlaştırılmış müebbet hapistir. En ağır cezadır, bundan daha ağır ceza yoktur. Bunların infazı adi suçların infazı gibi 3/2 cezasını yattıktan sonra şartla salıvermeden yararlanıyordu. Şu anda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar 30 yıl yatırıyor ancak şimdi 39 yıl olacak, müebbet hapis cezası alanlar 24 yıl yatıyor şimdi 33 yıl yatacak. Cezalar 9 yıl artmaktadır.

Enseste 15 yıl

“Düzenleme ile cinsel taciz (söz atma) suçunun çocuğa karşı işlenmesi halinde verilecek ceza bir kat artırılıyor. Cezanın alt haddi 3 aydan 6 aya çıkarılıyor. Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların ani hareketlerle (sarkıntılık) işlenmesi halinde; mağdurun yetişkin olması durumunda 2 yıldan 7 yıla, mağdurun çocuk olması durumunda ise 4 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Ancak suçun yoğun hareketlerle (tasaddi) işlenmesi halinde verilecek ceza, mağdurun yetişkin olması durumunda 5 yıldan 10 yıla, çocuk olması durumunda da 8 yıldan 15 yıla çıkarılıyor. Tecavüz suçunun gerçekleşmesi halinde; mağdur yetişkinse cezanın 12 yıldan 20 yıla, çocuksa 16 yıldan 20 yıla kadar verilmesi öngörülüyor. Suçun işlenmesini kolaylaştıran bazı faktörler, ağırlaştırıcı sebep olarak kabul ediliyor. Bunlar ise vesayet, kamu görevi, koruyucu aile, kayın hısımlığı, üvey baba, üvey ana, üvey evlat ve evlatlık ilişkisi olarak belirlenmekte ayrıca yurt ve pansiyon gibi toplu olarak birlikte yaşama zorunluluğu olan yerlerde işlenmesi hali de artırım nedeni kabul ediliyor. Bu hallerde verilecek ceza yarı oranında artırılıyor. 15 yaşını bitirmiş çocukların cebir, tehdit ve hile olmaksızın (rıza halinde) cinsel ilişkiye girmesi halinde sanığa verilecek ceza 6 aydan 2 yıla kadar iken, 2 yıldan 5 yıla kadar olacak şekilde artırılıyor.

“Ensest ilişkinin cezası 6 aydan 2 yıla kadar iken, 6 yıldan 15 yıla kadar olacak şekilde artırılıyor.

Kreş ve kantinde çalışamayacak

“Cinsel suçlardan hapis cezasına mahkûm olanlar; tıbbi tedaviye tabi tutulması, mağdura yaklaşmamak veya ikamet etmemek, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren bir ortamda çalışmamak, çocuklarla ilgili bir meslek icra etmemek, tedbirlerinden bir veya birkaçına tabi tutulacaktır. Bu kapsamda kreş, kantin gibi yerlerde çalışamayacaklar ve okul servisi işletemeyeceklerdir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.