1919 genç Anıtkabir'de

Samsun'dan 3 gün önce yola çıkan 1919 Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi genç Havza, Merzifon, Amasya ve Çorum'u geçerek Ankara'ya ulaştı. 3 günlük yürüyüşü Soma'da şehit düşen 301 madencimize adayan gençleri...

1919 genç Anıtkabir'de
19 Mayıs 2014 Pazartesi 15:33

ankara19mayis

Samsun'dan 3 gün önce yola çıkan 1919 Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi genç Havza, Merzifon, Amasya ve Çorum'u geçerek Ankara'ya ulaştı.

3 günlük yürüyüşü Soma'da şehit düşen 301 madencimize adayan gençleri Güvenpark'ta 1919 CKD'li (Cumhuriyet kadınları Derneği) ve onbinlerce Ankaralı yurttaş coşkuyla karşıladı. Siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri ile milletvekillerinin yanı sıra özelleştirmeye karşı direnişin sembolü haline gelen yatağan işçileri de karşılamadaki yerini aldı. Madenci baretleriyle gençlerin Ankara'ya girişi yol boyunca alkışlarla karşılayan yurttaşların gözyaşlarını tutamadığı görüldü. "Özelleştirmelere son" ve "Soma'nın hesabı sorulacak" sloganıyla yola çıkan gençler, on binlerce başkentliyle birlikte "Cumhuriyet ve işçi düşmanları Çankaya'ya çıkmaz" mesajı verdi. Güvenpark'tan Anıtkabir'e doğru yürüyüşe geçen on binler, hükümetin Kızılay yasağını da deldi.

68 kuşağı ve TGB'liler en önde

Samsun-Ankara yürüyüşünü yapan 1919 genç sabah saatlerinde Ankara'da ilk olarak, 29 Ekim 2012'de polis barikatlarını yıktıkları Ulus Meydanı'nda toplandılar. 1919 genç daha sonra Ulus'tan Güvenpark'a doğru yürüyüşe geçti. Kortejin ön taraflarında da, 68 gençlik önderlerinden Askeri Öner, eski Dev-Genç Genel Başkanı Atila Sarp, emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, emekli Astsubay Oktay Yıldırım, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ve TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz yer aldı. 1919 gencin Samsun-Ankara yürüyüşüne, Ankaralılar da alkışlarıyla büyük destek verdiler.

1919 Cumhuriyet kadını karanfillerle karşıladı

1919 genci Güvenpark'ta 1919 Cumhuriyet kadını ile birlikte on binlerce Ankaralı karanfillerle karşıladı. Karşılama sırasında, "Birleşe birleşe kazanacağız", "Soma'nın hesabı sorulacak" sloganları atıldı. 1919 genci karşılayanlar arasında, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey, Hasan Atilla Uğur, eski İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Levent Temiz, Cumhuriyet Kadınları Derneği, ADD, Yatağan işçileri, Çarşı grubu, taraftar grupları, Ulusal Hekimler Birliği, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'na bağlı bazı sendika temsilcileri yer aldı. Güvenpark'ta ayrıca, kumpas şehidi emekli Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp anısına, "Murat Özenalp yaşıyor" sloganları atıldı. Güvenpark'ta saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından konuşmalara geçildi. Yapılan konuşmalarda şöyle denildi:

'Türkiye'yi bir yumruk gibi birleştireceğiz'

TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz: Bugün tarihin çarkını geri çevirmeye çalışıyorlar. Ülkemizi 100 yıl önceki vahşi kapitalizmin yıkım koşullarıyla karşılaştırıyorlar. 1919 gençle Samsun'dan Ankara'ya yaptığımız yürüyüşü Soma'da yaşamını yitiren emekçilerimize adadık. Yeni Soma'lar istemiyoruz. Yatağan işçileriyle omuz omuza olacağız. Özelleştirme katliamına karşı ayağa kalkmaya hazırız. Gençliğin genelgesini sizlerle paylaşıyoruz. Özelleştirme değil kamulaştırma. Türkiye'yi Samsun-Ankara hattında bir yumruk gibi birleştireceğiz. Vatan, Cumhuriyet düşmanlarından Cumhurbaşkanı olmaz. Çankaya'ya Samsun'dan çıkılır.

'Liseliler tekrar tarih sahnesine çıktı'

TLB Genel Başkanı Bora Çelik: 1919'da Samsun'a çıktık ve bir devrim oldu. 68'de Deniz Gezmişler devrim yolunun en güzel 100 metresini koştular. Şimdi biz geri kalan metreleri tamamlayacağız. Liseliler şimdi tekrar tarih sahnesine çıkmıştır. Bir ülkenin kadınları, gençleri ayağa kalkmışsa devrim yapmadan oturmazlar.

'Birlik olup AKP iktidarını yıkacağız'

CKD Genel Sekreteri Zülfiye Gültekin: Madencilerimizin acıları yüreğimizi karartıyor. AKP iktidarından hesap soracağız. Soma'da yaşanan facia kader değil, özelleştirmenin acı sonudur. Biz, 19 Mayıs 1919'un ruhuyla yeniden diriliyoruz. Özelleştirilen bütün kurumlarımızı kamulaştıracağız. Bütün millet birlik olup AKP iktidarını yıkacağız.

'Anadolu'ya yayılacağız'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: 95 yıl önce bu topraklarda hainler, işbirlikçileri, emek düşmanları vardı. Ancak yurtseverler de vardı. Bugün yine hainler, işbirlikçiler var. Ama aynı zamanda bu topraklarda Kuvayi Milliye'nin torunları 1919 genç var. Mustafa Kemal'in bizlere bıraktığı bayrağı yere düşürmeyeceğiz. Anıtkabir'e gideceğiz, Anadolu'ya yayılacağız. Soma'daki katliama dur diyeceğiz, Yatağan işçilerinin elini tutacağız.

'Baret ve kalpak bir olacak'

İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey: Buradaki gençler 1919'lulardır. Samsun'a çıkış iktidar yürüyüşüdür. Samsun'dan gelip Aslanlı Yol'a gidiyoruz. Baret ve kalpak bir olacak. Çankaya yeniden Atatürk'ün Çankaya'sı olacak. Hedefimiz, Çankaya'dan sonra Atatürk'ün hükümetini kurmaktır. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Atatürk'ün hükümetini kuracağız. Kemalist devrimi tamamlayacağız. Özelleştirmelere son vermek için yapılacak iş iktidar yürüyüşüdür. Bundan sonra Türkiye'de özelleştirme dönemi kapanmıştır. Soma şehitlerine söz veriyoruz, sizi diri diri maden ocağına gömen Tayyip-Gül iktidarını yıkacağız.

'Ülkücüsüyle, devrimcisiyle birleşmek'

Emekli Albay Hasan Atilla Uğur: Bizler sağ oldukça bu milleti hiçbir güç bölemeyecek. Soma'da, 'Çizmemle sedyeyi kirletmeyeyim' diyen madencimizin çizmesinin altında kalacakları gün yakındır. Artık bizim için her vasıta Bandırma Vapuru'dur. Yapacağımız tek şey ülkücüsüyle, devrimcisiyle birleşmektir. Soma'nın hesabını soracağız. TGB ve TLB'yi iyi tanıyın. Ben onların üyesi olmaktan gurur duyuyorum.

'Hesabını soracağız'

Yatağan işçisi Kemal Özcan: Özelleştirmeler, taşeronlaştırmalar cinayettir diye haykırıyoruz. Ancak bizi duymadılar, görmediler. Çünkü onlar emek düşmanı. Soma'da yaşanılanlar emekçi soykırımıdır. Hepsinin hesabını soracağız.

Anıtkabir ziyareti

Konuşmaların ardından on binler en önde üzerinde karanfillerle "Madencinin bareti Çankaya Çıkacak" yazılı çeleng, kömür taşıyan kağnılar ve madenci baretleriyle Anıtkabir'e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca korteje çok sayıda Ankara katıldı. Yurttaşların saatlerce gençleri alkışladığı görüldü. Atatürk'ün mozolesi önünde saygı duruşunda bulunan gençler, törenin ardından Anıtkabir'den ayrıldı.

Olcay Kabaktepe / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.