18’inde öğretmen 82’sinde asker -(TAMAMI)

Köy Enstitüleri’yle Türkiye çağdaşlığın kalesi olurdu

18’inde öğretmen 82’sinde asker -(TAMAMI)
24 Nisan 2013 Çarşamba 17:46

Meliha Cebeci Tolgay, 82 yaşında Köy Enstitüleri’nin yetiştirdiği bir Cumhuriyet aydını. Diyor ki, ‘Köy Enstitüleri’ne saldırarak yobazlığın kandilini yaktılar. Bu okullara kıyılmasa Türkiye hâlâ cehaletin pençesinde debelenmeyecek, ışığını arar durumda olmayacaktı’

Köy Enstitüleri Cumhuriyet döneminin yobaza yenilmiş, çok partili rejim açılımının anaforunda tüketilmiş, eğitim modeli. Köy Enstitüleri öyle bir toplumsal acı ki halledilişinin üzerinden 60 yıl geçmiş hala söylemi ve özlemi dindirilemiyor. O örnek eğitim kurumlarından yetişenler özlemle ve ısrarla bıkıp usanmadan kurumlarını savunuyorlar.

Meliha Cebeci Tolgay, Samsun Termeli. Ladik Köy Enstitüsü’nden yetişmiş Cumhuriyet öğretmeni. Bu dediğime itiraz ederek “Kendisi biz, Mustafa Kemal’in kurduğu irfan ordusunun askerleriyiz” diyor ve ekliyor.

“Eğer Osmanlı’nın son kalıntıları şeriat savunucuları Köy Enstitülerini yok etmeseydi Türkiyemiz, Cumhuriyetimiz bugün şeyhler müritler, tarikatlar sultasına düşürülmez, dünyada demokrasinin çağdaş kalesi ülkelerden biri olurdu.”

18’inde öğretmen

Meliha Cebeci Tolgay, Cumhuriyet kurulduktan 8 yıl sonra Terme’de dünyaya gelmiş. İlkokulu orada bitirmiş. 1948-1949 yılında Ladik Köy Enstitüsü’nü bitirmiş. 18’ine yeni bastığında 98 haneli, 40 öğrencisi olan Sivas’ın Savcun Köyü’ne atanmış.

Köy Enstitüleri bilgiyle yaşamı yoğuran bir eğitim öğretim sistemi. Meliha Tolgay gözleri buğulana buğulana içinden yetiştiği o eğitim ocağını şöyle anlatıyor:

“Mustafa Kemal, yoksul devletinin olanakları ile sanatçıların eğitimcilerin Avrupa ülkelerini görmelerini sağlıyor. Tonguç baba, Almanya’ya tetkik seyahatine gönderiliyor. Tonguç Almanya’da Odenvat kent kırsalında örnek bir okulu ziyarete gidiyor. Ders saati okula giriyor, kimseler yok. Okulun çevresine bakınıyor. Paçalarını kıvırmış çamurun içinde çalışan birilerini görüyor. Onlara okula geldiklerini kimseyi bulamadıklarını söylüyor.

Çamurların içinden bir adam ‘Siz okula girin müdürün odasına oturan görevliler gelecek’ diyor. Tonguç ve arkadaşları denileni yapıyorlar. Bir süre bekledikten sonra biraz önce çamurların içinde çalışan kişi karşılarına müdür olarak geliyor.

Baba Tonguç ve arkadaşları son derece şaşkın, okuldaki sistemi öğrenmeye çalışıyorlar. Görüyorlar ki eğitimin hayatla iç içe geçtiği bir model. Tonguç ve arkadaşları o modeli revize ederek Köy Enstülüleri’ni yaratıyorlar. Bu model CHP hükümetinin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’e aktarılıyor. Kollar sıvanıyor ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim reformu Köy Enstütüleri olarak yaşama geçiyor.”

Meliha Cebeci Tolgay, Demokrat Parti’nin Köy Enstitüleri’ni günah keçisi yaptığını söylüyor. Tolgay, “Demokrat Parti, CHP’yi yıpratmak için bir takım günah keçileri buluyor. Düşünün bugün cumhurbaşkanının, her birinin 50-60 milyon dolarlık uçakları, helikopterleri var. Demokrat Parti’nin bulduğu bir günah keçisi de Köy Enstitüleri oluyor.” diyor.

Hocalar vaazlarda kışkırttı

Meliha Cebeci Tolgay, CHP karşıtlarının ve Cumhuriyet düşmanlarının Köy Enstitüleri’ne karşı saldırıya geçtiğini söylüyor ve anlatmaya devam ediyor: “Köy Enstitüleri ülkede cehaletin yenilmesi, geleceğin çağı yakalamasıydı. Köy Enstitüleri’ne saldırarak yobazlığın kandilini de yaktılar. Bu irfan yuvalarına atılan iftiraların hiçbiri doğru değildi. Ama halkı inandırdılar, camilerin hocaları vaazda cemaati kışkırttı. Demokrat Parti şemsiyesi de onları korudu. Köy Enstitüleri’ne kıyılmasa Türkiye hâlâ cehaletin pençesinde debelenmeyecek, ışığını arar durumda olmayacaktı.”

Meliha Cebeci Tolgay, 82 yaşında Köy Enstitüleri’nin yetiştirdiği bir Cumhuriyet aydını.

Ve diyor ki; Köy Enstitüleri siyaseti koltuk kapma görenlerin hışmına kurban edilmişti.

“Mustafa Kemal ülkesini o denli köklü bir devrimle donattı ki, o denli çağına taşıdı ki kimsenin gücü bu ülkeyi ortaçağ karanlığına taşımaya yetmeyecek. Mustafa Kemal’in askerleri buna izin vermeyecekler.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.