10’dan sonra turiste ayran -(TAMAMI)

Antalya Konyaaltı sahilinde Tekel bayileri alkol yasağına tepkili

10’dan sonra turiste ayran -(TAMAMI)
27 Mayıs 2013 Pazartesi 17:43

Turiste ayran mı satalım?

Turizmin başkenti Antalya’da Tekel bayileri, alkol yasağına tepkili. Öyle ki bir esnaf, gece saat 22.00’den sabah saat 06.00’ya kadar perakende alkol satışını yasaklayan yasanın Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesi üzerine, büfesini yaktı.

Yaz aylarında Antalya’da en çok turisti ağırlayan Konyaaltı sahilinde, büfe işletmecileri, yasağın beraberinde getireceği sorunları Aydınlık’a anlattı. “22.00’den sonra gelen turistleri ayran içmeye davet edeceğiz” diyen büfeciler, yasağın yürülüğe girmesi durumunda esnafın yok olacağını belirterek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasayı veto etmesini istediler.

‘Esnaf biter’

Hasan İnce: Antalya’da hayat 22:00’den sonra başlıyor. Eğer yasak uygulanırsa ne bir esnaf kalır ne de borçlar ödenir. Bizim aylık giderimiz en az 20 bin TL. Her ay devlete sadece 5-6 TL bin stopaj ödüyoruz. Yanımızda çalışan bir sürü işçi var. Hepsi ekmeksiz kalır. Turistlere ‘bira alma yasaktır, içme’ diyemezsin. Antalya ve Türkiye açısından kötü bir imaj. Bu olursa esnaf biter, mahvoluruz. Ayrıca alkol yasağı gizli tüketime yol açar. Cumhurbaşkanı veto etsin. Tüm milletvekillerine sesleniyorum. Herkesin çoluğu çocuğu var. Bunları iyi tartsın, düşünsünler. Böyle yasalar geldiğinde iyice dinlesinler, ret oyu versinler. Görüyoruz televizyonlardan yarısı yatıyor, yarısı baygın bir şekilde bu yasalar geçiyor. Böyle bir yasa geçmemeli. Bundan sonra bağlı olduğumuz odayla, kurumlarla irtibata geçeceğiz. Ne gerekiyorsa yapacağız.

‘Dükkanı kapatıp gideriz’

Raşit Özcan: Parklarda yasak olsun, yaş sınırı 18, 20, 25 olsun, tamam! Ama böyle bir sınırlamanın anlamı yok, burası turizm bölgesi. Elhamdülillah hepimiz Müslümanız, dinde zorlama yoktur. 22.00’den sonra turistleri ayran içmeye davet edeceğiz. Sattığımız sigara ve bira. Birinin 15 kuruş, diğerinin 25 kuruş kârı var. Bir de bisküvi satıyoruz. İçki de satmazsak, artık dükkanı kapatıp gideceğiz.

‘Yasak gündüz içmeye itiyor’

Yaşar Manış: Nasıl akil insanlar heyeti oluyorsa, büfecilerden oluşan bir heyet kurulsun ve onlarla birlikte karar verilsin isterdim. Bize hiç sorulmadı. Ben de aşırı alkol tüketimine karşıyım. Ama ekmeğimizi bu işten çıkarıyoruz. Burada güneş 21.00’de batıyor. Bu yasakla siz insanları gündüz içmeye itiyorsunuz. Turist gelecek 23.00’te. Nasıl izah edeceğiz? Bunun izahı yok. Yasa Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmeli.

‘Alkol eve girecek çocuklar özenecek’

Taner Akpınar: Yasak içki tüketimini azaltmanın aksine körükleyecektir. İnsanlar sahilde içerken şimdi evde içecek. İçki içmeyen nesil yaratmaya çalışırken, eve alkol sokularak çocukların da içkiye özenmesine yol açacak. Turiste içki vermiyorum denilemez. Saçma! Turiste anlatamazsın yasak olduğunu. Antalya’da uygulanabilecek bir yasak değil. AKP hükümeti “Nasıl olsa biz Anadolu’dan oy alıyoruz. Sahildekiler bize gereken desteği vermiyor. Onların yaşamlarına bu şekilde müdahale edelim” diyerek yasakçı bir zihniyet uyguluyor.

‘Tüketiciyle karşı karşıya geliriz’

Ahmet Göksu: Bu yasak doğru da, etik de değil. Yasaklar insanı daha çok cezbedebiliyor. İçki içmek isteyen insan, gündüz alır, zarar verecekse gene verir. Bir de adam içki almak istiyor, vermeyeceksin, bu sefer burada sorun yaşayacağız. “Ben alırım” ya da “Gizli ver” diyecek. Versen bir türlü, vermesen bir türlü. Her türlü insan geliyor, psikopatı da geliyor.

‘Turizme darbe yasası ortadan kaldırılmalı’

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, alkol satışına yeni yasaklar getiren yasanın turizm sektörüne ve esnafa ağır darbe vuracağını söyledi. Sapan, “Başta Antalya, Muğla gibi turizm merkezlerindeki esnafı perişan edecektir. Bu çağdışı yasanın bir an önce ortadan kaldırılması gereklidir” dedi. Sapan, görüşmeler sırasında teklifte imzası bulunan AKP milletvekillerinin içerikten yeterince bilgileri olmadığını gördükleri belirterek şunları söyledi: “İlgili teklifin milletvekilleri tarafından hazırlanmadığı, amaçları malum birtakım bürokratların eseri olduğu anlaşıldı. Yasada imzası olan AKP milletvekilleri içerikten haberdar değildi. AKP’nin son torba yasası, gençleri kötü alışkanlıklardan koruma görevini yerine getirme yerine insanlara belli bir yaşam tarzını dayatma anlayışına hizmet ediyor.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.