‘1 Numara’ kumpası anlattı

Kurgulayanların bir kısmının görevli polis memurları olduğunu söyleyen Doğan “Bunların başka uzantıları var. Hakimleri, savcıları var. Bilinen ‘Paralel yapı’ var. Türkiye ‘Paralel yapının’ üzerine gitmedikçe hiçbir sorun çözülemez. ...

‘1 Numara’ kumpası anlattı
30 Eylül 2014 Salı 13:32

cetinifade
Çetin Doğan ‘Biz bunu bireysel bir dava olarak değil ulusa ve Türk adaletine yapılmış bir suikast olarak görüyoruz. Verdiğimiz belgelerin üzerine gidilirse paralel yapının doğrudan çöküşüne yol açacak sonuçlara varacağız’ dedi
Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, “TSK’ya kumpas soruşturması”nı yürüten Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kürkçü’ye “1 numaralı” sanığı olduğu Balyoz tertibini anlattı. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gelerek müşteki sıfatıyla 3 saat ifade veren Doğan, önemli açıklamalarda bulundu. Mehmet Baransu ve F tipi operasyon kapsamında tutuklanan eski İstanbul Terörle Mücadele Şubesi Müdürü Yurt Atayün’den şikayetçi olan Doğan, ifadesinin ardından yaptığı açıklamada Balyoz davasının bireysel bir dava değil, ulusa ve Türk adaletine yapılmış bir suikast olduğunu kaydetti.
HAYDAR BAŞ’IN KONUŞMASIYLA BİREBİR
Doğan, Taraf Gazetesi Muhabiri Mehmet Baransu’nun İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim ettiği ve içinde sahte dijital veriler bulunan 3 DVD ve 1 CD’nin incelenmesi halinde nerede ve nasıl üretildiğinin ortaya çıkabileceğini söyledi.
Doğan, “Davaya adını veren Balyoz Harekat Planı’nda yer alan bazı bölümlerde Haydar Baş’ın 2005 senesinde yapmış olduğu bir konuşmadan birebir alıntılanılarak üst verilerine göre 2003 yılında oluşturulduğu tespit edilen CD içindeki milli mütabakat hükümeti programına raptedilmiştir” dedi. Doğan, sözlerine şöyle devam etti: “11 No’lu CD içerisinde Balyoz Harekat Planı isimli world dökümanında ‘Dost unsurlar’ başlıklı dökümanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği yer almaktadır. TGB’nin kuruluş tarihi 2006’dır. Bu hususu tespit ettikten sonra talebimiz üzerine yazılan müzekkerelere Yurt Atayün tarafından 2006 yılında kurulan TGB yerine ısrarla 1997 yılında kurulan ve amacı daha çok gençlik programları olan TGBD (Türkiye Gençlik Birliği Derneği) ile ilgili savcılığa bilgi verilmiştir. Israrla TGB yerine TGBD’nin künyesi ve kuruluş tarihi savcılığa bildirilmiştir. Yani üst verilerine göre 2003 yılında oluşturulduğu söylenen Balyoz Harekat Planı içinde dost unsurlardan birisi olarak belirtilen 2006 yılında kurulan TGB’nin yer alması kurulan kumpasın delilidir.”
“Yurt Atayün tarafından bu gerçeğin üzeri örtülmek istenmiştir” diyen Doğan, “Soruşturma sırasında savcılık tarafından bilirkişi olarak görevlendirilen polis memurları Bekir Peker ve İsa Akyüz gerçeğe aykırı bilirkişi raporu düzenlenmiştir. Bu kişiler soruşturmaya konu 19 adet CD’nin aynı program ile oluşturulduğunun raporlarında belirtmişlerdir” ifadelerini kullandı.
TESPİT TUTANAĞINA ZAMAN’DAN ALINTI
Soruşturmada görev alan polislerin Fethullah Gülen cemaati ile ilişkisini olduğunu dile getiren Doğan, polislerin hazırladığı 25 Haziran 2010 tarihli tespit tutanağında buna kanıt olarak da 22 Ocak 2010 tarihli Zaman Gazetesi’nde yer alan bir yazının yer almasını gösterdi.
SAHTECİLERİN PARMAK İZLERİ
İfadesinin tamamlamasının ardından adliye önünde açıklama yapan Çetin Doğan, ifade vermeye avukatı Hüseyin Ersöz’ün savcının ciddi olarak kumpası araştırdığını söylemesi üzerine geldiğini belirtti. Doğan, “TSK’nın ve bizim şikayetlerimiz üzerine bir çalışma yapılıyor. Doğrudan doğruya hangi polisler hangi belgeyi çarptırmışlar, nereden almışlar, nasıl yapmışlar bunu ortaya koyduk. Sahte Balyoz darbe planını kurgulayanların parmak izlerini ortaya koyduk. Kurgulayanlar doğrudan doğruya bu darbe planında yer alanlardır” dedi.
Kurgulayanların bir kısmının görevli polis memurları olduğunu söyleyen Doğan “Bunların başka uzantıları var. Hakimleri, savcıları var. Bilinen ‘Paralel yapı’ var. Türkiye ‘Paralel yapının’ üzerine gitmedikçe hiçbir sorun çözülemez.  Adalet mülkün temeli olmalı. Adalet zulmün aracı olduğu zaman bütün dengeler bozulur kimse kendisini güvende hissedemez. Biz bunu bireysel bir dava olarak değil ulusa ve Türk adaletine yapılmış bir suikast olarak görüyoruz. Verdiğimiz belgelerin üzerine ciddiyetle gidilirse paralel yapının doğrudan doğruya çökmesine yol açacak sonuçlara varacağız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.