1 numara Fethullah Gülen

1. TABAKA: Halk tabanı. Cemaate gönül veren ve iman bağı ile bağlı olanların oluşturduğu tabakadır. Fiili ve maddi destek sağlayan müntesiplerden oluşur. Örgüte uzaklar ‘Kızılbaş’ Bültende yer alan...

1 numara Fethullah Gülen
14 Ağustos 2014 Perşembe 08:54

gulenrapor

Cemaat’e yönelik operasyonlara temel oluşturan ‘Gizli’ ibareli bültene ulaşıldı. Bültende F tipinin okul dershane, iş ve medya dünyasındaki faaliyetleri anlatılırken, Gülen de örgüt lideri olarak gösteriliyor

Emniyet İstihbarat Dairesi’nin Haziran ayında il teşkilatlarına “Fethullah Gülen Örgütü” başlığıyla gönderdiği “Gizli” ibareli bülten Cemaat’e yakın bir site tarafından sızdırıldı. Bültende örgütün katmanları anlatıldı. 7 katmandan oluşan şemanın zirvesinde Fethullah Gülen var.
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nın il teşkilatlarına gönderdiği iddia edilen ve genel bilgilerden oluştuğu gözlenen “İstihbarat Bülteni” Cemaat’e yakınlığıyla bilinen Rotahaber sitesi üzerinden sızdırıldı. “Gizli” notu düşülen söz konusu bültende “Paralel Devlet Yapılanması - Fethullah Gülen Örgütü” kısmına 22 sayfa ayrıldı. “Fethullah Gülen Örgütü” amacı, stratejisi, taktik ve yönletmeleri, oluşumu, örgütlenme şekli, imamların faaliyetleri, kamu kuruluşlarındaki yapılanması, medya faaliyetleri, sosya medya, eğitim kurumları ve mali yapı başlıkları altında incelendi.
1 NUMARA: F. GÜLEN
Bültene göre 7 katmandan oluşan örgütün en üst tabakasında Fethullah Gülen yer alıyor. İşte o katmanlar ve özellikleri:
7. TABAKA: Fethullah Gülen.
6. TABAKA: En üst katman “Hizmet”in en has tabakasıdır. Fethullah Gülen’in aşağı tabakalar ile irtibatını sağlar. Görev değişikliği ve azillere bakar. Doğrudan Fethullah Gülen atar.
5. TABAKA: Üst düzey gizlilik gerektirir. Devletteki yapılanmayı organize eden, yürüten tabakadır. Bu tabakadakiler birbirini çok az tanır. Doğrudan Fethullah Gülen atar.
4. TABAKA: Bağlılık ve itaatte dereceye girenlerin yükseldiği teftiş-kontrol tabakasıdır. Hizmeti denetler. Müfettişler, irşat ekipleri bu tabakadadır.
3. TABAKA: Ev ağabeyleri, semt, bölge, belde ve şehir sorumluları statüsünde olanlar. Bu tabaka ideolojik örgütlenmeyi sağlar.
2. TABAKA: Okul, dershane, yurt, banka, gazete, dergi, vakıf vs. resmi kurumlarda görevli olanların oluşturduğu tabakadır. En sadık gruptur.
1. TABAKA: Halk tabanı. Cemaate gönül veren ve iman bağı ile bağlı olanların oluşturduğu tabakadır. Fiili ve maddi destek sağlayan müntesiplerden oluşur.

Örgüte uzaklar ‘Kızılbaş’

Bültende yer alan bilgiye göre, örgüt içerisinde faaliyet yürüten şahıslar, bulundukları ortamdaki insanları Cemaat’e yakınlık derecesine göre tasnif etmiş. “Hizmetten uzak”, “Nispeten ılımlı”, “Geleneksel (dini eğilimleri olan)”, “Cemaati bilen”, “Hizmet ehli” şeklindeki tasnifin dışında kalan insanları ise “Ehli Beyt (Kızılbaş)” ya da “Ehli Tarik (Tarikat Ehli)” olarak tasnif ettiği bilgisini yer verildi.

134 ülkede örgütlü

İstihbarat bülteninde yer alan bilgiye göre, Gülen cemaatine ait ülke genelinde 13 üniversite, 350 özel okul, 916 dershane ve kurs, 443 öğrenci yurdu, 297 dernek ve 31 vakıf bulunuyor. Dünya genelinde ise 134 ülkede örgütlenen Cemaat’in 400 özel okulu 38 öğrenci yurdu ve 6 üniversitesi mevcut.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.