Magazine ödün yok


Seyyit Nezir

Seyyit Nezir

Okunma 27 Haziran 2016, 10:17

Geçtiğimiz pazartesi, bu sayfada Aydınlık KültürSanat İmecesi’ndeki öneri ve saptamaları Özge Beygüven’in notlarından sunmaya çalıştık. Ama hemen işe koyulalım, istim arkadan gelsin, hem zaten KültürSanat için giriştiğimiz ilk imece değil ki! deyip cesaretle başladıysak da kimi zorlanmalar olmadı dersek yalan olur. Alpay Tuğlu, İnci Ponat, Burçak Evren, Volkan Hacıoğlu, Aydan Ay, Necati Güngör, Berkiz Berksoy, Ekrem Kahraman, Engin Turgut, Veysel Çolak, Pınar Saraçoğlu, Zafer Yalçınpınar, Haluk Cengiz ve daha ürünlerini henüz görmediğiniz nice arkadaş kolları sıvayıp haber ve yazılarıyla yetişip geldiler; gazetede zaten yıllardır yazmakta olan Hayati Asılyazıcı, Kemal Ateş, Hüseyin Haydar, Mecit Ünal, Tunca Arslan, Ercan Dalkılıç’ın yazılarıyla bütünlükler oluşturdular.
Öneriler ışığında kafamda tasarladığım KültürSanat sayfasını gazetenin dünkü sayısında hem içerik ve biçim uygunluğu hem de çeşitlilik açısından gerçekleştirdik: Solda Hayati Asılyazıcı’nın köşe yazısında Beethoven ile İdil Biret evrensellik ve ulusallığın bileşkesini temsil ederken, Ekrem Kahraman’ın manşetteki yazısında Aydınlık’ın KültürSanat atılımının yanı sıra ülkenin, dahası dünyanın sanat sorunlarının yoğun bir kuramsal çerçevede, yalın bir anlatımla sergilenmesi güçlü bir bütünlüğü yansıtıyordu. Hemen altında Kâzım Koyuncu hayranlarını mutlu edecek kısacık bir yazıda Engin Turgut’un duyarlı ve estetik bileşimi yer alıyordu. İkisinin arasında, sinema ve tiyatroya birlikte emek verişin içli ve güzel örnekleri olarak afişinde Cahide Sonku ve Cahir Irgat’ın yan yana yer aldığı bir etkinlik haberi... Onların altında bir dergi haberi: Üvercinka’nın haziran sayısı... En altta taptaze, belki de bir atlatma haber: Ayşe Kulin’in uluslararası ödülü... Bu bileşkeyi, Türkiye’nin bütün gazetelerinin KültürSanat haberlerini bir araya getirseniz kuramazsınız. Çünkü onlar için sanat haberi, özel yaşama dair dedikodu ve magazinden başka bir şey değil. Bizdeyse magazine ödün yok!
Hiçbir ön hazırlığımız yokken, bir hafta bütünlüklü bir sayfa örneğine ulaştık. Şunu diyebiliriz: Okurlarımıza karşı gazetemizi mahcup etmedik, gazetemiz de yönetiminden yazı işlerine, ofset hazırlığından basım aşamasına kadar KültürSanat’ın atılım ekibini mahcup etmedi. Artık bu düzeyin gerisine düşemeyiz. Bunun karşılığını da en yakın zamanda hem saygınlık hem satış düzleminde göreceğiz.
Sonucu öneri ve eleştirileriyle, emek ve katkılarıyla her gün her an varlığını yanımızda duyumsatan herkese borçluyuz. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, güvenle bir daha duyuruyorum:
Her gün Aydınlık’ı okumak ve satın almak için birçok haklı gerekçeniz var.
Şimdi bunlara biri daha eklendi: Aydınlık KültürSanat sayfası, karşınıza her gün başka hiçbir gazetenin olmadığı kadar zengin bir içerikle çıkıyor. Üstelik Aydınlık’ın okurlarıyla birlikte ortak davası var: Türkiye’nin bütün aydınlanmacı ve ulusal birikimini çağdaş bir gelecek tasarımıyla bugünden yarına özveriyle taşıma bilincine yaşamda sürekli eylem alanı açmak...
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.