Yenilenmek gençleştirir

Üsküdar Gezici Tiyatro Kolu’nun ilk oyunu, ‘Aş Kendini Gençleşirsin’ 5 Aralık’ta Kadıköy’deki Duru Tiyatro’da başlıyor. Oyun, 2 adamın kendi yaşamlarından yola çıkarak verdikleri mesajları anlatıyor.

Yenilenmek gençleştirir
03 Aralık 2015 Perşembe 14:29

Alpay Tuğlu
[email protected]

Orta yaşlı iki adam, iki üç sembolik ağaç, çiçekler, sokak lambasının altındaki ahşap bank ve bir reklam panosundan oluşan sade, epik anlayışla yapılan bir park dekorunda tanışır. Başlangıçta iki farklı kültür ve davranış hali sık sık çatışırken oyun ilerledikçe farklılıklar azalır, ortaklıklar çoğalır. Başka bir deyişle çatışan kişilikler, farklılıklar uyumlu ve renkli bir duruma dönüşür. Bütün bu olay, esas olarak gerçek zamanda akar... Oyunun yaklaşık bir saatlik süresi bir geceye eşittir ve sabahın ilk ışıklarıyla gecenin sonlanmasıyla oyun da biter.
Oyunun yazarlığını ve yönetmenliğini Ferhat Karaçak üstlenmiş. Ferhat Karaçak ve Serdar Dinçel’in oynadığı oyunun teknik ekibi Mert Kerim Ortan, Ali Turna, Mahmut Yavuz’dan oluşuyor. Sanatsal koordinatörlüğü Vedat Erincin, Behruz Firuzment, Hale Üstün üstlenmiş. Oyuna katkı veren isimler ise, Nevzat Süs, Bülent Denizer, Murat Okyay, Mesut Uçar, Cengiz Kahraman, Oğulnar Adilova, Cihan Barım, Kadir Özübek, İzzet Tozkoparan olmuş.

ÜSKÜDAR HALKEVİ’NDEN BUGÜNE
Stanislavsky’nin ünlü sanat öğretisindeki gibi, “sanatta kendilerini değil, kendilerinde sanatı sevme” yolunda ilerleyen Üsküdar Gezici Tiyatro Kolu’nun tiyatro felsefesinin kökleri ise Bertolt Brech’in “Epik Tiyatro” anlayışına dayanıyor.
1970’li yıllarda Türk tiyatrosunun üstadı Muhsin Ertuğrul’un da kısa süreli danışmanlığını yaptığı Üsküdar Halkevi’ndeki tiyatro kolunda yetişen Ferhat Karaçak ile oynadıkları son oyun ve tiyatro hakkında görüştük.

| Neden Üsküdar Gezici Tiyatro Kolu?
Üsküdar Gezici Tiyatro Kolu, Üsküdar yerelinde 70’li yılların başında tiyatroyla tanışmış, o zamanın çocukları tarafından kuruldu. O çocuklar bugüne kadar Üsküdar’daki hemen hemen her tiyatro etkinliğinde bir biçimde var olarak büyüdüler. Tevfik Gelenbe, Üsküdar Oyuncuları (Suna Pekuysal- Ergun Köknar), Üsküdar Lisesi, A.Ç.O.K.( Ümit Denizer- Turgut Denizer- Cemal Ünlü), Üsküdar Halk Eğitim Merkezi, Üsküdar Halkevi, Üsküdar İmar Kültür Merkezi, Üsküdar Sunar Tiyatrosu, Üsküdar Mithatpaşa Kız Meslek Lisesi, Üsküdar Odeon Salonları, Üsküdar Anadolu Lisesi...
Gezici, çünkü ekonomik nedenlerden dolayı bir türlü kalıcı bir mekan edinmeyi beceremedik. Hem “gezici” sıfatı çok sempatik geliyor bize. Çünkü tiyatro yaşamımızın bir parçası idi. İşten, evden artakalan ne varsa o tiyatro idi. Üsküdar’da hep kalıcı bir tiyatro kurumumuz olsun istedik ve “Yarın bir gün olacak olan o kurumun kök dallarından biri de biziz” diye düşündük. Ve o tiyatronun bir kolu olarak devam edeceğiz etkinliklerimize...

| “Aş Kendini Gençleşirsin?” oyunuyla hangi mesajları vermek istediniz?
Orta yaş tanımının 70’lere dayandığı günümüzde, eski ile yeninin çatışmasını iki orta yaşlı adamın gözünden anlatmayı kendimize uygun gördük. Değişen değer yargılarını, ekonomik ve sosyal değişimin analizini yapma durumunda kalan orta yaşlı kahramanlarımızın yenilere mesajını iletmek istedik. “Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse” misali, yaşlıların temkinli, gençlerin atak halini...
Özellikle teknolojik gelişmeler karşısında düşülen durumları sahneye taşımaya çalıştık. İnsanın yapacağı, yardımcı olacağı birşeyler varken yalnızlık ve yaşlılık duygusunun boşunalığının altını bir daha çizdik.

‘İYİ OYUN SEYİRCİ BULUR’
“Son yıllarda tiyatro yapımlarının tüm zorluklara rağmen çoğaldığını, salon ve mekan sayısının arttığı bir gerçek. Bu artış seyirciye ne kadar yansıyor muğlak... Tiyatro yapanlara ‘Bu işe neden bulaşıyorlar?’ diye sorulduğunda, ‘Dizilere, şöhrete dolayısıyla paraya giden yol’ diye cevap verilirse bu görüş hiç de yabana atılmamalı. Tiyatro’ya uygun olmayan salonlar, pahalıya mal edilmiş nice kötü sahneler çoğalmakta. İyi salonlarda iyi oyunlar hala özlemimizdir. Seyircinin de özleminin bu olduğuna inanıyoruz. İyi ve nitelikli oyunlar her zaman olmuştur, olacaktır da. Tiyatro adına yapılan iyi işler mekan da bulmuştur, seyirci de.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.