Umutsuzluğu yasaklayan Aydınlıkçı

Ağanın zulmüne uğrayan köylünün, susuz kalan Güneydoğulunun, kızamıktan kırılan bebeklerin, iftirayla kumpasla zindana atılanların dilidir. Vicdanla yoğrulmuş, üretim ustasıdır. Vatan Partisi’nin neferidir

Umutsuzluğu yasaklayan Aydınlıkçı
10 Ağustos 2015 Pazartesi 09:50

Karelerle Fikret Otyam...
İlgili Galeriye Git
Özlem Konur Usta
[email protected]

“Resim çek, sergi aç, aferin falan... Yok öyle şey, yararlı olacaksın, yüreğini verdiğin insanların sanatçısı olabilirsen öte dünyaya giderken arkadan gelen çok olur, bu sevgidir...” 
Borçludur... Van’da çıplak ayak, kar üstünde yürüyen kız çocuğuna borcu vardır. Posof’ta “portakal portakal” diye diye ölen küçük Feride’ye... Ve bir de Kilis’te mayında paramparça olan Mustafa’ya... Urfa’nın ceylan gözlü kadınlarına... Kökleri Harran Ovası’ndan, Kayseri’nin Karaözü’ne oradan Van’a, Adıyaman’a uzanır. Tepeden tırnağa Aydınlıkçıdır. Yaşam enerjisiyle, dik duruşuyla Aydınlık’ın esin kaynağı, çınarıdır. 90 yıllık hayatına 100’e yakın sergi... Binlerce fotoğraf, onlarca kitap sığdıran üretim ustasıdır.

NAMUSLU BİR DÜZEN SAVAŞI
Çektiği her karede, yazdığı her satırda, fırçasının ucundaki yeşilinde kırmızısında vicdan vardır. Ahmed Arif’in deyimiyle objektifi yüreğine takandır. Gazeteciliği tercih ederken de vicdanının sesini dinler. Halkın kininsizlikten kırıldığı, ilaç fabrikalarının bombalandığı, uyuzun bitin kol gezdiği 2. Dünya Savaşı yıllarında tercihini yapmıştır: “İnsanlara ayna tutacak bir mesleğim olsun istedim.”
Yılmadan, usanmadan yıllar boyu Anadolu’yu yansıtır... En çok da Doğu Anadolu’yu ve insanını. Neden Doğu insanı sorusunun yanıtı bellidir: “Oraya ilk gittiğimde ezilmiş, unutulmuş, geri bırakılmış, kaderini yaşamaya zorunlu insanlar gördüm. Onların gözü, kulağı, dili olmayı bir namus borcu bildim.” Bu çaba hiç bitmez. Yazıda, fotoğrafta, resimde... Baba Fikret Otyam’ın, kızına lise mezuniyeti hediyesi Doğu ve Güneydoğu gezisidir.
Anadolu’nun güzel insanlarıyla verdiği uğraşı, “Daha namuslu bir düzen ve yaşam savaşı” diye anlatır... “Onun için bu çaba, bu domuzuna inat” der... Bu savaş, göçebe Beritan aşiretinin toprağa kavuşması içindir. Bir harf öğrenmek için yaşamına son veren Malatya’nın Körsüleyman köyü çocukları içindir. Zulme uğrayan Alevi canlar içindir. Yüreği “1,5 kilometrecik asfalt yol yok” diye doğuma yetiştirilemeyen kadınlar için atar... Kızamıktan kırılan bebekler için... Ağanın zulmünden inleyen köylüler için... İftirayla, kumpasla hapse atılan subaylar, aydınlar için... Ergenekon kumpasıyla Silivri’de tutsak Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek için kahrolur ama kitabında pes etmek yoktur. Yılmadan usanmadan kalemiyle savaşır.

35 YILLIK AYDINLIKÇI
Çözümün eridir. Onu Vatan Partili yapan Anadolu’nun köylerinden süzülüp gelen vicdanıdır. Vatan Partisi’nin neferidir. 2012 yılında, rozetini takarken “Ahir ömrümün en güzel kazancı İşçi Partisi” der. Gittiği her yerde, katıldığı her etkinlikte partisinden gururla söz eder. 19 Aralık’ta 89’uncu yaş gününde son sözü “Yarın herkes bir Aydınlık alsın” olur. 8 yıllık diyaliz tedavisinde artık damarları iş görmez olan Otyam, son 2 yılda defalarca ameliyat geçirdi. Yoğun bakımdan çıktığında ilk işi eline Aydınlık’ı almak oldu. Yazısını kaleme aldığı gün olan salı hiç değişmedi. En zor şartlarda bile olsa, 1980’den bu yana  Otyam okurlarını yazılarından mahrum bırakmadı.

RAKI SOFRASI
Fikret Otyam deyince akla Anadolu gelir. Bir de rakı sofrası... Ve yemek tarifleri... Otyam, baştan ayağa yaşama sevincidir. Adeta yaşamın en onurlu ve en tatlı halini öğretmek için vardır. Nice insanın hayatına değmiş, arkasında nice iz bırakmıştır. Onu okumak, anlamak yaşamayı öğrenmektir.

'OTYAM'IN SERGİSİ BİR CİLT KİTAP GİBİ'
İsmet İnönü 2 Mayıs 1965 tarihinde Fikret Otyam’ın bir fotoğraf sergisini gezer. Sergiden çok şey öğrendiğini yazdığı bir notla paylaşan İnönü, Otyam’a teşekkür eder. İnönü’nün o notu şöyle: 
“Otyam’ın sergisini gezdik. Bir cilt kitap okur gibi çok şeyler öğrendik. Sanatkâr ve cemiyet tetkikçisi Otyam’a teşekkür ve takdirler”

BUGÜN TÖREN YARIN UĞURLAMA
Gazeteci-Yazar ve Ressam Fikret Otyam için bugün Antalya Konuksever Mahallesi Hacı Bektaş-i Veli Cemevi’nde saat 17.00’da tören düzenlenecek. Otyam, yarın Ankara-Çankaya Belediyesi Kültür Merkezi’nde saat 12.00’da yapılacak törenin ardından Nevşehir Hacı Bektaş-i Veli Dergahı’nda toprağa verilecek.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.