TSB: TSK’nın yapısı yanlış kararlarla bozulamaz

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin binlerce yıldır zaferlerle yazdığı şanlı tarihî geleneklerinin ve yapısının bozulmasına şiddetle karşı çıkıyoruz

TSB: TSK’nın yapısı yanlış kararlarla bozulamaz
28 Temmuz 2016 Perşembe 11:04

Türkiye Sanatçılar Birliği, darbe girişiminin ardından başlayan askerî okul ve kurumların yapısal değişime uğratılması tartışmalarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. TSB Genel Başkanı İnci Özdil yaptığı açıklamada şu noktalara dikkat çekti:
Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve halkımız büyük bir tehlike atlatmıştır. 15 Temmuz gecesi millet, ordu ve emniyet güçlerimiz el ele kenetlenmiş, tek yürek olmuş, birlikte dimdik mücadele vererek Amerikancı işgal hareketini yerle bir etmiştir.

İMAM HATİPLER DİN ADAMI, TSK ASKER YETİŞTİRİR
Amerikan Siyasal İslam Projesi FETÖ’nün, dini kullanarak TSK, emniyet güçlerimiz ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin içine yuvalanmış gerici bir kalkışmaya neden olmuştur.
Hâl böyle iken, imam hatip okulu mezunlarını TSK’ya alarak TSK’nın laik düzenini dine dayalı bir düzene devşirmeye çalışmak Türk ordusunu din esaslı bölüp parçalamak demektir.

ASKERÎ LİSELER VE HARP OKULLARI KAPATILAMAZ
Binlerce yıllık geleneği olan askerî liselerin ve harp okullarının kapatılarak Millî Eğitim Bakanlığı’na ve YÖK’e devredilmeleri istenmektedir. Bizler yıllardır üniversitelerimize hükümetlerin atadığı FETÖ’cü rektörlere karşı mücadele etmekteyiz. Okul kitaplarımızdan ATATÜRK’ü ve Kurtuluş Savaşı’nı çıkartmaya çalışan, hatta buna cüret eden Millî Eğitim Bakanlarına karşı savaş vermekte iken eğitimde birlik kanunu gibi Cumhuriyetimizin devrim kanunlarını yok sayan bir anlayışa, göz bebeğimiz olan askerî liseleri ve harp okullarımızı, böyle gelgit siyasetlere emanet etmemiz asla mümkün olamaz.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI SİVİLLEŞTİRİLMEMELİDİR
Askerlik mesleğinin kurumu olan Genelkurmay Başkanlığı’nın sivilleştirilmeye çalışılmasını doğru bulmuyoruz. Ordumuz kaygan zemin olan siyasetin içine asla sokulamaz. Genelkurmay Başkanlığımızın ayrı bir kurum olarak kendi yasasını ve varlığını siyasetten uzak bir şekilde koruması gerektiğine inancımız tamdır.

ABD’NİN İLK HEDEFLERİNDEN BİRİ JANDARMA OLMUŞTUR
Jandarma Genel Komutanlığı’nın kapatılmasını ve İçişleri Bakanlığına bağlı basit bir genel müdürlük haline dönüştürülmesini, amacını aşan bir karar olarak değerlendiriyoruz. Jandarma Genel Komutanlığı NATO’ya dâhil olmayan komutanlıklarımızdan biridir. Türkiye’de terörle mücadele ve asayiş bu kadar önemli iken Türkiye’nin kılcal damarı olan Jandarma Genel Komutanlığı’nın kapatılmasının çok yanlış ve tehlikeli olduğunu düşünüyoruz.

GES KOMUTANLIĞI GENELKURMAY’A GERİ VERİLMELİDİR
Sürekli istihbarat zaafından söz edildiği şu günlerde MİT’e bırakılan GES komutanlığının derhal Genelkurmay Başkanlığı’na geri verilmesini istiyoruz.

KAHRAMAN KOMUTANLARIMIZ TEKRAR GÖREVE
Ergenekon, Balyoz gibi FETÖ’cü kumpas davalarla TSK’dan ayrılan ya da emekli edilen kahraman subay ve astsubaylarımızın tekrar TSK’da görevlerinin başına getirilmeleri gerektiğine inanıyoruz.

MİLLET - ORDU EL ELE!
TSK, Türk milletinin bu coğrafyada yaşam kaynağıdır, hepimizin soluk almasını sağlar. TSK’yı ve Türk milletini siyasal İslamcı Amerikancı darbe girişiminden kurtaran yine TSK’nın temelini oluşturan ATATÜRKÇÜ, vatansever, devletine ve milletine bağlı kahraman subay, astsubay ve askerlerimiz olmuştur.

ORDUMUZ TÜRK MİLLETİNİN HAYAT DAMARIDIR
ATATÜRK’ümüzün kurduğu gözbebeğimiz ordumuzu gelip geçici bakanların, siyasilerin emrine sunmak ve hiyerarşik sıralarını siyasi müdahalelere açık hale getirmek irtica ve bölücülüğü TSK’nın içine sokmak demektir ki, bu son derece tehlikeli bir durumdur. Böyle bir uygulama sadece Amerika’nın ve Türkiye düşmanlarının yüzünü güldürecektir.
Yaşadığımız bu tehlikeli coğrafyada Türk milletinin tek güvencesi Atatürk’e ve Cumhuriyet’in temel ilkelerine bağlı güçlü ordumuzdur.
Orduyu özelleştirmek, bütünüyle sivil iradeye teslim etmek bu dokuyu bozacağı gibi ordumuzu milletin bağrından koparacaktır.
Ordumuz Türk milletinin hayat damarıdır. Yanlış karar ve siyasetlerle hebâ edilemez.
Türkiye’nin kurtuluşu güçlü ordumuzla birlikte tek bir yolda, yılmadan ilerlemekle mümkündür. O da, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in kurucu felsefesi ve iradesidir.

TÜRKİYE SANATÇILAR BİRLİĞİ GÖREV BAŞINDA!
Türkiye Sanatçılar Birliği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatanı ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü, laik, tam bağımsız Atatürkçü kurucu felsefesi ve iradesini canı pahasına savunmaya devam edecektir.
Milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin zaferleri bizim zaferlerimizdir.
Zaferlerimizin destanlarını yazan, şanlı Türk tarihini eserleriyle yaşatan, zaferlerle dolu varlığımızı yüreklerinden çıkan sanatsal yaratılarıyla tüm dünyaya duyuran Türkiye Sanatçılar Birliği görev başındadır.
Mustafa Kemal ATATÜRK’ün sanatçılarıyız!
Mustafa Kemal ATATÜRK’ün askerleriyiz!


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.