Topraktan sanata sanatçıdan kente

I. Uluslararası Taş ve Seramik Sempozyumu sanatı paylaşmak, öğretmek, ortaya çıkan yapıtları kente ve kentlilere sunmak amacını taşıyordu. Doğadan sanata sanatçıdan halka uzanan bu zincirin halkalarından biri de çocuklar ve gençlerdi

Topraktan sanata sanatçıdan kente
07 Ağustos 2016 Pazar 11:03

Fatma Batukan Belge
[email protected]

İtalya’nın Sardenya Adası’ndaki Loiri Porto San Paolo’da geçtiğimiz günlerde ilki düzenlenen “Topraktan Sanata” başlıklı Uluslararası Taş ve Seramik Sempozyumu çeşitli uluslararası sanatçıların katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’den de Mutlu Başkaya ile Candan Dizdar Terwiel bu sempozyuma katılarak deneyimlerini paylaştılar.
Bu sempozyumun fikir babası seramik sanatçısı Alfonso Silba. Loiri Porto San Paolo Belediye Başkanı Giuseppe Meloni’yi bu etkinliğe katkı sağlamak için ikna eden de, çeşitli ülkelerden alanlarında başarılı sanatçıları bu yolculukta deneyimlerini paylaşmaları için koordine eden de o. Katılan sanatçıların seçimi ise yine seramik sanatçısı Giœla Suardi tarafından belirlenmiş. Farklı şekillendirme, bezeme, pişirim teknikleri konusunda uzman sanatçı takımı İtalya’dan Renato Bugiotti, Emidio Galassi, Alfonso Silba, Giœla Suardi, Türkiye’den Prof. Candan Dizdar Terwiel ve Mutlu Başkaya, Almanya’dan Evelyn Hesselmann, Japonya’dan Tatsunori Kano’dan oluşuyordu. Sanatçıların çoğu resim, seramik, heykel gibi sanatın farklı disiplinlerinin her birinde emek veren isimler...
Türkiye’den katılan Candan Dizdar Terwiel Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı, yine aynı bölümün hocalarından Mutlu Başkaya ise Çağdaş Türk Seramiği’nin önemli genç kuşak sanatçılarından biri. Merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Seramik Akademisi’nin az sayıdaki Türk üyesinden. Türk Seramik Derneği Yönetim Kurulu’nda birlikte çalıştığımız Başkaya için en çalışkan ve aktif seramikçilerden biri diyebilirim.
“Topraktan Sanata” başlıklı sempozyumun öncelikli amacı sanat aracılığıyla toplumsal bir paylaşım yaratmaktı. Sanatı paylaşmak, öğretmek, ortaya çıkan yapıtları kente ve kentlilere sunmak, çocuklara ve gençlere bu kültürü aktarabilmekti. Yetişkinler, gençler, çocuklar, kısaca tüm sanatseverleri kapsayan bu sempozyumda ilkokul ve ortaokul öğrencileri için de kurs düzenlendi. Sempozyumun kuşkusuz en ilgi çeken etkinliklerinden biri de Mutlu Başkaya’nın gerçekleştirdiği Kâğıt Fırın Workshop’ı oldu ki, kursiyerlerin işleri de bu fırında pişirildi.
Son zamanlarda Türkiye’de zaten az sayıda olan heykellere yönelik vandallıklar sıklaşırken, yüzyıllar boyunca heykelle yaşamayı bilen İtalya’nın bu kültürü çocuklara aktarmak için çeşitli etkinlikler düzenlemesi imrenilmeyecek gibi değil. Elbette ülkemizde de düzenlenen taş heykel, ahşap heykel, pişmiş toprak (terracotta), seramik sempozyumları, çalıştayları var. Önemli olan devamlılığı sağlamak, bu çalıştaylarda üretilen yapıtları kentsel alana yaymak ve halkın da benimsemesini sağlamak.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.