Tarihe yolculuğun yılmaz sorgulayıcısı

Yakın tarihimizin siyasal ve yazınsal olaylarına ve basın yayın yaşamımıza tuttuğu ışıklar ve kültür ve edebiyatımızın ustalarını ayrıntılı olarak tanıtan yaşamöykü yapıtları, aydınlanma kitaplığımızın önemli bir boşluğunu doldurdu

Tarihe yolculuğun  yılmaz sorgulayıcısı
15 Nisan 2015 Çarşamba 11:27

Öner Yağcı
ALPAY Kabacalı, derinlikli araştırmalarıyla bakış açımızı genişletip sorular sorduran, sorularımıza yanıtlar sunan müthiş bir sorgulayıcı ve tutanakçı bir aydınımız. Yakın tarihimizin siyasal ve yazınsal olaylarına ve basın yayın yaşamımıza tuttuğu ışıklar ve kültür ve edebiyatımızın ustalarını ayrıntılı olarak tanıtan yaşamöykü yapıtları, aydınlanma kitaplığımızın önemli bir boşluğunu doldurdu. 
Edebiyatımızın dününü bugüne taşıma çabasıyla üretti. Dağlarca, Vedat Günyol, Nadir Nadi, Turhan Selçuk, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, İlhan Selçuk, Melih Cevdet, Rıfat Ilgaz, Şükran Kurdakul, Semih Balcıoğlu, Doğan Hızlan, Fethi Naci, Server Tanilli, Peride Celal, Gülten Akın gibi çağdaş yazarlarımızın yaşamöykü kitaplarını armağan etti. “Kültürümüzden İnsan Adaları”nda ustalarla söyleşti. Nasreddin Hoca, Neyzen Tevfik, Şair Eşref’le ilgili yaşamöykü kitaplarıyla daha gerilere uzandı. 
GÜZELLİKLER KATTI
Aydınlatma ışıklarını basın, yayın, kitap tarihimiz ve sorunlarıyla ilgili araştırmalarını ardı ardına sundu: “Türkiye’de Yazarın Kazancı, Türk Yayın-Kitap Tarihi, Sağcı Basın Ne Dedi?, Başlangıcından Günümüze Türkiye’de Matbaa Basın ve Yayın, Başlangıçtan Günümüze Türkiye’de Basın Sansürü, Türk Basınında Demokrasi...” Fatih, Kanuni  ve II. Mahmut, II. Abdülhamid’le ilgili yaşamöykü kitaplarında o dönem yaşananlar ekseninde tarih çalışmasıyla ilk kez yayımlanan belgelerle nesnel tarihçiliğin örneğini sundu. Osmanlıdan Cumhuriyet’e geçişin aşamalarını ve Cumhuriyet’te yaşananları irdeleyen “Bir İhtilâlcinin Serüvenleri, Arap Çöllerinde Türkler, Tarihimizde Kürtler ve Ayaklanmaları, Türkiye’de Gençlik Hareketleri, Türkiye’de Siyasal Cinayetler, Yakın Tarihimizde Büyük Dönemeçler, Bilinmeyen Yönleriyle Cumhuriyet Tarihi, Geçmişten Günümüze İstanbul” yapıtlarıyla kültür tarihimize güzellikler kattı.
Nahid Sırrı Örik’ten “Bilinmeyen Yaşamlarıyla Saraylılar”; Ali Fuad Erden’den “Birinci Dünya Harbinde Suriye Hatıraları”, “Haluk Y. Şehsuvaroğlu’nun Kaleminden İstanbul’dan Sesler ve Renkler”, Cemal Paşa’dan “Hatıralar”, Ahmed İhsan Tokgöz’den “Matbuat Hatıralarım (1888-1914), Talat Paşa’nın Anıları”nı tozlanmış raflardan gün ışığına çıkardı.
SAYGIYLA ANIYORUZ
“Cevdet Kudret’e Saygı”yı (İhsan Kudret’le), “Bedrettin Tuncel’e Mektuplar”ı ve çocuklar için “Söylev”i, yayıma hazırlayan Kabacalı, “Aşk Şiirleri Antolojisi, Ay Sallanıyor-Pen’in Deprem Kitabı, Fıkralar Seçkisi, Seçme Piyesler, Türk Gezginlerin Gözüyle Yedi Deniz Beş Bucak” gibi derlemelere de imza attı ve Yaşar Kemal’in gazete ve dergilerde kalmış düzyazılarını 7 kitapta derledi. 
15 Nisan 2014’te aramızdan ayrılan, Arife Kalender ve Sabri Kuşkonmaz’ın hazırladıkları “Alpay Kabacalı Kitabı” (Tekin Yayınevi) dostlarının ona bir selamı olarak yayımlanan Alpay Kabacalı’yı saygıyla anıyoruz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.