Sinema kadınların çığlığı ve sessizliği

Kadınların sorunlarının yansıtıldığı ve bu yıl 19. yaşını kutlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali sona erdi. Festival ‘Sevgi neydi’ temasıyla düzenlendi

Sinema kadınların çığlığı ve sessizliği
26 Mayıs 2016 Perşembe 11:46

Ercan Dalkılıç
[email protected]

Dur durak bilmeyen gündemimiz sırasında 19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali sessizce tamamlandı. Tam da bu dönemde oldukça önem arz ettiğini düşündüğümüz festivalin koordinatörü Tahir Onur Çimen’le festivalin geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında konuştuk...

| Uçan Süpürge, bu sene 19. kez havalandı. Bir film festivalini, üstelik kadın hareketiyle özdeşleşmiş bir film festivalini bu kadar uzun süre yaşatmak çok güç bir iş. Bu nasıl gerçekleşti?
Kadın filmleri festivali yapmak hiç kolay değil tabii. Öncelikle adındaki “kadın filmleri” ibaresinden dolayı her zaman bir alt kategori, başka büyük başlıkların altını dolduran daha küçük işler olarak görülüyor bu festivaldeki filmler. Bir diğer önyargı da sadece kadın sorunlarına eğilen filmlerin gösterildiği. Yani bu festivali yapmak, her sene bu kabullerle tekrar mücadele etmek anlamına geliyor. Oysa her gün konuştuğumuz kadın sorunları, festivalin bir parçası olmakla birlikte tümünü yansıtmak için yeterli değil; kadın yönetmenlerin kadrajına aldığı her konu ve görüntü bu festivalde yer alıyor.

SANAT BİR DİRENME STRATEJİSİ
Festival her alanda kadın mücadelesinin ve kadınların gözünden yansıyan sinemanın ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyabiliyor. Kadınlar için sanat bir direnme stratejisi. Sinema kadınların hem çığlığı hem sessizliği. Film yaparak hak ihlallerine, şiddete, ayrımcılığa, yok sayılmaya meydan okuyorlar. Birbirlerine hikayeler anlatarak dayanışıyorlar. Birbirlerinin sesini ve sözünü filmlerde duyuyorlar. Sanat üretirken toplumsal ve bireysel gerçeklerden kopmuyorlar.19 senedir tüm gücüyle devam edebilmesinin sebebini de buna bağlayabiliriz.

| Şu günlerde ülkemizde kadın cinayetleri oldukça artmış durumda. Uçan Süpürge’nin, bu konuda oldukça hassas olduğunu biliyoruz. Peki, Uçan Süpürge bu konuda somut bir adım atıyor mu?
Somut adımlar her zaman birincil özne olarak değil, size yakın diğer kurumların oluşturduğu söylemlere destek verip onları kuvvetlendirerek de atılabilir. Bu açıdan bakıldığında Uçan Süpürge hiçbir zaman geride durmadı, atılan kolektif adımlarda her zaman bir kolaylaştırıcı ve yardımcı olarak görev almaya çabaladı. Uzmanlık alanı şiddetle mücadele değil, yani başvuru kabul eden ve şiddet sürecini deneyimleyen bir örgüt değiliz, ancak Uçan Süpürge bir kadın derneği olarak savunuculuk çalışmalarında şiddet gündemini hiç atlamamaya çalışıyor. Örneğin film festivalimizde her yıl çocuk evliliklerinden aile içi şiddete, kadın ticaretinden savaş dönemlerinde artan cinsel suçlara, mobbinge kadar şiddetin farklı biçimlerine dikkat çekiyoruz.

| Uçan Süpürge sadece Ankara’da gösterimler yapan bir festival. Oysa böyle bir festival ülke çapına yayılmalı. Bu konuda çalışmalar yürütüyor musunuz?
Festival olarak her zaman yereli güçlendirmeyi çok önemsedik. Bu yüzden de hep Ankara’ya odaklandık. Festival ekibimiz oldukça küçük ve başka şehirlere taşımak için başka çalışmalar da yapmak gerekiyor. Ama başka şehirlerde festival olmasa da film günleri düzenlemek gibi gündemlerimiz yavaş yavaş oluşuyor. Seyircilerimizin talebi de bu yönde.

| Bu seneki festivalinizde Gunvor Nelson seçkisi mevcut. Nelson, ülkemizde pek tanınmayan bir isim. Onu konuk etmeye nasıl karar verdiniz?
Film festivallerinin tek yükümlülüğü sadece bilinen yönetmenlerin, son dönem çektikleri için iyi filmleri izleyicilerle buluşturmak değildir. Uzun metraj, kurmaca filmlerin yanı sıra, tüm tür ve coğrafyalardan filmleri de gündeme getirmemiz gerekiyor. Bir kadın filmleri festivali yaparak, kadın emeği ve görüşünü görünür kılmaya çalışırken, film türleri arasında birini diğerinin önüne koymak doğru bir tavır olmaz. Deneysel sinema, ya da Nelson’un kendine verdiği isimle “ kişisel sinema” da ülkemizde pek bilinen bir şey değil ya da hak ettiği ilgiyi göremedi bugüne kadar.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.