Savaştan sonra kimliksiz siluetler

Birdenbire hayatımızdan çıkan insanların, kayıpların geride bıraktıkları izler, Saeed Ensafi’nin son dönem çalışmalarına farklı şekillerde yansıyor

Savaştan sonra kimliksiz siluetler
23 Haziran 2015 Salı 11:20

Pi Artworks İstanbul, İranlı sanatçı Saeed Ensafi’nin, Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Son üç yıldır yaşamını İstanbul ve Tahran arasında sürdüren Ensafi’nin yapıtları, 2013’te “Tehran Calling London/ London Calling Tehran” projesi kapsamında Londra’da; 2012’de Berlin’de bulunan Kunstquartier Bethanien’de; “Dialogue” isimli sergi projesi dahilinde 2010’da University of Chicago ve 2010’da Andenken Gallery’de (Denver, ABD) gösterilmişti. Sanatçının 17 Haziran’da açılan ve “Love, Hate and Edit” başlığını taşıyan son sergisi ise 10 Temmuz 2015 tarihine kadar Pi Artworks İstanbul’da görülebilecek.

GERİDE KALAN İZLER...
‘Savaş’ olgusunun, İran’da yaşayan her kuşaktan insan için farklı bir karşılığı vardır. Kimilerine kaybı, kimilerine ise kahramanlık öykülerini anımsatsa da bu kelime, herkes üzerinde mutlaka bir etki yaratır. Çünkü savaş, hayatın içindedir. Ensafi’nin de dahil olduğu bir nesil 1980-1988 yılları arasında İran ile Irak arasında devam eden büyük savaşla büyüdü, savaş sonrası dönemin etkilerini yaşadı. Sanatçının uzun yıllar yaşamını ve çalışmalarını sürdürdüğü Tahran’ın sokakları, bugün hâlâ kahramanlık öyküleriyle yüceltilen savaş şehitlerinin devasa tasvirleriyle doludur.
Birdenbire hayatımızdan çıkan insanların, kayıpların geride bıraktıkları izler, Saeed Ensafi’nin son dönem çalışmalarına farklı şekillerde yansıyor. Sanatçı geçtiğimiz yıl Tahran’daki Homa Sanat Galerisi’nde açtığı “Smile Brother” isimli kişisel sergisinde, savaşta yitirilenlere; bazıları kahramanlaştırılırken, çoğu tarihten silinip gidenlere odaklanıyordu. Sergiyi oluşturan kolajlarında, albümlerdeki fotoğraflardan yüzleri, cisimleri kesilerek çıkarılan bu insanların, arkalarında bıraktığı boşluğu işliyor ve suratsız siluetler yaratıyordu. Bu serinin devamı olan “Love, Hate and Edit” sergisinde ise sanatçı, bakışını tamamen aile albümlerine çeviriyor. Burada hikayeler daha domestik ve kişisel, bir o kadar da tanıdık hale geliyor. Ait oldukları fotoğraflardan farklı nedenlerle kesilen, kimi özenle yeniden çerçevelenirken kimi imha edilen insanların siluetleri, Ensafi’nin kolajlarında kalıp işlevi görüyor. Sanatçı kompozisyonlarını, bu kimliksiz siluetler etrafında kurguluyor.

AİLE ALBÜMÜNDEN KARELER
Bir kısmı yok edilmiş, eksik bir fotoğrafla karşılaşmanın yaşattığı tuhaf ve keskin hissi vurgulayan Ensafi, bu karşılaşmanın üzüntüyü derinleştiren etkisine dikkat çekiyor. Sanatçı, aile albümlerinde bulduğu boşlukları çeşitli hikayelerle dolduruyor. Diğer taraftan, her izleyicinin bu boşluklara kendi duygu ve anlamlarını yüklemelerine izin veriyor. Aynı zamanda ödüllü bir illüstratör olan sanatçı, buluntu fotoğrafları merkeze alarak yarattığı kolajlarını, dantel gibi gelenekselliğe ve belirli bir kültüre çağrışım yapan öğeler ve desenleriyle zenginleştiriyor.

SAEED ENSAFİ
1974 yılında İran’da doğan Saeed Ensafi 2002’de, Tahran’daki Azad Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 2005 yılında ise aynı üniversitede, İllüstrasyon alanında yüksek lisansını tamamladı. Sanatçı 2001 ila 2014 yılları arasında, Tahran’da altı kişisel sergi açtı. Ayrıca, “Tehran Calling London/ London Calling Tehran”; “Right-to-Left”; “Göz Kararı”, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi; “Wheel”; “Dialogue”, University of Chicago ve Andenken Gallery gibi uluslararası etkinliklerde yapıtlarını sergiledi. Ensafi İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Portekiz ve İran’daki grafik tasarım ve illüstrasyon bienalleri ile sergilerinde yer aldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.