Sarı sıcak Anadolu’nun kırsal emekçileri

Ressamın özgün üslupla yansıttığı ‘Emek, hareket, renk’ isimli sergisi, Anadolu’nun sarı sıcak dünyasını yansıtıyor Karakul’un resimleri özel bir hastanede sergileniyor

Sarı sıcak Anadolu’nun kırsal emekçileri
11 Temmuz 2016 Pazartesi 11:42

Alpay Tuğlu
İstanbul Levent’te özel bir tıp merkezinin dört katında sergilenen yağlıboya tablolar, gökkuşağının estetik görünümünden esinlenerek çalışılmış. Resimlerde köy ve kır manzaralarında çalışan köylü figürleri yer alıyor.
Soyutlama teknikleri, gerçekçiliği daha da pekiştirerek uygulanmış. Sergiyi gezerken Anadolu yaşamında dolaştığımızı hissediyoruz. Tarlada ekin biçen, toplayan, yükleyen köylüler... Kocatepe’de Mustafa Kemal portresi ve arka planda kağnı ile yük taşıyanlar... Arkada koyunları otlatan çoban, hemen önünde dinlenme anında su içen ana ve kızı... Tarlayı tırpanlayıp biçtiği ekinleri yığdıktan sonra dinlenen çiftçi ailesi... Ekin demetlerini sırtında taşıyan kadınlar... Tarlaya azık götüren kadın... Sergi; Anadolu’nun sarı sıcağını, emekçi insanlarını ve renkli doğasını anlatıyor.

TÜRK BAYRAKLI KÖYLÜ ÇOCUKLARI
Bir resimde, Cumhuriyet Bayramı yürüyüşü yansıtılıyor: Elinde Türk bayrağı ile önde yürüyen çocuğun hemen arkasında iki yaşıtı büyük bir Atatürk portresi taşıyor. Sonraki sıralarda ise, “Ne mutlu Türküm diyene”, “Türk, öğün güven çalış” ve “ Egemenlik ulusundur” pankartları...
Resimlerin hastane yaşamını olumsuz etkilemek şöyle dursun, hasta ve ziyaretçilerde, çalışanlarda yaşama sevinci uyandırdığını görüyoruz. Ressam, görsel etkiyi estetik donanımla gerçekleştiriyor, izleyiciyi tüm duyarlığıyla yakalayıp çekmeyi başarıyor.
Eylül ayı sonuna kadar sürecek olan “Emek, hareket, renk” isimli serginin ressamı Süleyman Karakul, “Günümüzde sanatın toplumsal görevleri” üstüne sorularımızı ilgiyle karşıladı.

SANATIN KAYNAĞI İNSAN VE DOĞA
“Sanatçı ve eserleri, doğadan ve insandan kopuk olamaz. Her şeyin kaynağı doğadır, anlamı insandadır. Bu nedenle, sanatçı çağının tanığı olmalıdır. Topluma, insana ve doğaya duyarsız sanatçı olamaz bence. İşin özünde zaten sanat doğanın estetik kaygılarla dönüştürülmesi ve toplumla paylaşılması sürecidir. Bu sürecin merkezinde de insan olmalı... İnsanın sevincine, hüznüne, acılarına, kapılarını kapatmamalı sanat ve sanatçı. İnsana dair her şey, duyarlılık ve kapsama alanında olmalıdır...”

Süleyman Karakul kimdir?
1952’de Sivas’ın Şarkışla - E. Hüyük Köyü’nde doğan Süleyman Karakul, 1974’te de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünden mezun olur. 1986’da Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Grafik Ana Sanat Dalında lisans eğitimini tamamlar. Uzun yıllar resim öğretmenliği yaptıktan sonra 2001’de emekli olan Karakul aynı zamanda reklam grafiği, kitap ve dergi kapakları tasarımı ve karikatür gibi alanlarda da uğraş verdi. Çok sayıda karma sergiye katılan sanatçı, 38 de kişisel sergi açtı. 68’liler Birliği Vakfı 30. Yıl Etkinlikleri Resim Emek Ödülü’nü ve SAKÜDER 2015 Özel Sanat Ödülü’nü aldı. Sanatçı halen Ankara’da kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.